Igor Matovičra hirtelen megint többen kezdtek figyelni (TASR-felvétel)
Matovič megint feltámadt a hamvaiból
Kitaszított ellenzéki pártból napok alatt ismét releváns erővé vált a közéletben Igor Matovič volt miniszterelnök pártja, a Szlovákia mozgalom. Visszatértek az erős, hatásvadász akciók, amiről az Egyszerű Emberek híressé váltak, ráadásul az ellenzék is látszólag visszafogadta a pártot.
A váratlan váltás rövid idő leforgása alatt következett be: Matovičnak a korábbi fénykorát idézve sikerült leuralnia a közbeszédet, mióta több frakciótársával együtt jelentkezett be Robert Fico vietnámi szállodájából. Azóta sem lassított a tempón, legutóbb pelenkát küldött a miniszterelnöknek és a diákgyilkosságért hibáztatta. Ezzel párhuzamosan a Szlovákia mozgalom szavazataira és az egység látszatára szüksége van az ellenzéknek is.
Ez komoly változás az előző évhez képest, mikor az újságokban még Matovič elfáradásáról és a mozgalom végéről cikkeztek, az ellenzék pedig igyekezett nem tudomást venni a volt miniszterelnökről.
Magasból a mélybe
Matovič 2020-ban ért politikai pályafutása csúcsára. A korrupciós botrányoktól és a Kuciak-gyilkosságtól terhelt Smer-koalíció ebben az évben megbukott a választáson, de a legerősebb parlamenti pártnak nem valamelyik hagyományos erő futott be, hanem a 25 százalékos eredménnyel minden előzetes várakozást felülteljesítő Egyszerű Emberek. A vulgáris kijelentéseiről és ellentmondásos videóiról ismert Matovič vetélytárs híján miniszterelnök lett, alkotmányos többséggel alakíthatott kormányt.
Mégis egy év alatt megbukott a koronavírus okozta társadalmi és gazdasági válság, az összeférhetetlen természete, illetve az orosz vakcinabeszerzés miatti ellenérzések miatt. Újabb másfél évvel később a pénzügyminiszteri székből is távozni kényszerült.
Matovič népszerűségével együtt az Egyszerű Emberek támogatottsága is mélyrepülésbe kezdett. A párt koalícióban indulva ért el 8,89 százalékos eredményt a 2023-as idő előtti választáson: ezzel csak minden harmadik szavazóját sikerült megtartania, de még így is jobban szerepelt, mint az előrejelzések jósolták. Nem segített a Szlovákia mozgalommá való öntörvényű átnevezés sem, a 2024-es EP-választáson történelmi mélypontra került a támogatottsága, csak a szavazatok 1,98 százalékát gyűjtötte be, Matovič az elnökválasztáson is csúfosan leszerepelt (2,18 százalék). Mindhárom esetben nagyobb is lehetett volna a bukás mértéke, ha a mozgalom nem szerepel kiemelkedően, már-már gyanúsan jól a romák lakta régiókban.
Az országos népszerűségvesztés mögött több tényezőt is azonosítottak: Matovič az előző évben láthatóan megfáradt és energiáját vesztette, elmaradtak a bombasztikus leleplező videók és a párt már a 2023-as kampányban is mindössze az országjáró Fiat kisautók témájával tudott láthatóvá válni.
Tavaly az ideges társadalmi légkörben pedig több más párt is felnőtt a Szlovákia mozgalomhoz az utcai és parlamenti aktivizmusban. Az ellenzéki PS, SaS, KDH hármasa tömegtüntetéseket szervezett a Szlovákia mozgalom nélkül és harcosan lépett fel a parlamentben is a kormánytöbbséggel szemben – összességében hitelesebb alternatívának látszott az ország vezetésére, mint Matovič pártja.
Az aranykád-ügy
Matovič januárban robbantott ismét nagyot a nyilvánosság előtt, mikor az ellenzék kereste, milyen módon tud megfelelően reagálni a Robert Fico kormányfő vietnámi útjával kapcsolatos fejleményekre. A Szlovákia mozgalom parlamenti frakciójának három képviselője, Matovič, Roman Mikulec és Grendel Gábor (aki magyar nyelvű videót is készített a látogatásról) Ázsiába utazott felkeresték azt a luxusapartmant, ahol a miniszterelnök bizonyíthatóan legalább két videót készített a facebookos oldalára – bár tagadta, hogy végig a drága szállodában lakott volna. A képviselők bejelentkeztek a lakosztály giccsesen aranyozott kádja mellől, videójuk összességében is azt a benyomást sugározta, hogy Fico indokolatlan, hivalkodó luxuskörülmények között töltötte a téli szünidőt.
Nem ez az első eset, hogy Matovičnak bejött egy váratlan külföldi kiszállás. Az akkor még Egyszerű Emberekként ténykedő párt 2020-ban azért is szerepelt kiugróan, mert a korrupcióellenes imázsát megalapozta a párttagok francia riviérára tett útja – ahol Ján Počiatek ex-pénzügyminiszter hivalkodó ingatlanját mutatták be részletesebben.
A korábban feltűnően passzív Matovič az elmúlt héten bombázza a sajtót a magánakcióival: a szepességi halálos késelés kapcsán gyilkossággal vádolta meg Robert Ficót, csütörtökön pedig a sajtókamerák előtt felmászott a kormányhivatal kerítésére és pelenkákat akasztott a bejáratra, hogy ezzel is „kisegítse” a miniszterelnököt, aki fél Kijevbe menni.
Megkerülhetetlenek
Bár Matovič továbbra is támadja a kormánypártok mellett az ellenzéket is, Michal Šipoš, a Szlovákia mozgalom frakcióvezetője megjelent azon a közös demonstratív sajtótájékoztatón, melyen beharangozták a miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítványt. Šipoš jelenléte egyértelmű üzenet a nyilvánosságnak: a párt továbbra is megkerülhetetlen és a hasonló, kormánybuktató szándékú szimbolikus akciók lebonyolításában hajlandó együttműködni a PS-vezette „hagyományos” ellenzékkel.
Matovič számára is siker az akció: egy interjúban elmondta, hogy a frakcióvezető meghívásával annak egy éves munkája teljesedett be, ugyanis már régóta szorgalmazta a közös ellenzéki fellépést, a mozgalma pedig magával húzza az ellenzéket.
A Szlovákia mozgalom támogatottsága az elmúlt fél évben a legtöbb felmérés szerint stabilizálódott: a kora tavaszi mélypontról elmozdulva 5-7 százalék között mozog, ami biztos parlamenti bejutást érhet a pártnak egy esetleges előrehozott választáson. Már amennyiben Matovič nem húz ismét lapot a 19-re és nem ragaszkodik egy újabb koalícióhoz – amely számára legalább hét százalék a bejutási küszöb. Amennyiben a párt ismét bent lesz a parlamentben, elképzelhető, hogy a mérleg nyelvének számít majd egy esetleges koalíció létrehozásánál. Minden korábbi rossz tapasztalat ellenére a pragmatizmus azt sugallja, hogy a PS-SaS-KDH hármas tartsa fenn a kapcsolatait a párttal. Így az ellenzék kormányváltás látszatának illúzióját is fenn tudja tartani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.