Teljesen független elemzések

A Kalligram Alapítvány Jogi Elemző Központja hivatalosan 1999 novemberében keletkezett. Körülbelül egy évvel ezelőtt kezdte meg tulajdonképpeni munkáját, ám a nyilvánosság nem sokat tud róla. A központ egyik munkatársával, Jarábik Balázzsal beszélgettünk.

Jarábik Balázs: „A munka javát hat jogász végzi; ők inkább lelkesedésből, elhivatottságból dolgoznak.” Somogyi Tibor felvételeHogyan jött létre a központ?

Hat szlovákiai magyar fiatal, Csirik Zsolt, Gál Gábor, Farkas Péter, Iványi Adrián, Tokár Adrián, Vitkó Andrea – a Pozsonyi Magyar Joghallgatók Werbőczy István Klubjának tagjaként – szükségét érezte, hogy tegyen valamit a magyar közösségért. Éppen akkor beszélgettünk Szigeti Lászlóval a Kalligramból arról, hogy a szlovákiai magyarság mennyire nincs tisztában a saját jogaival, nehezen tudja befolyásolni a kisebbségi jog keletkezését és formálását a szlovák parlamentben, mert kevés a háttéranyag. Ezt mindenképpen orvosolni akartuk. A két kezdeményezés egymásra talált, és megszületett az elemző csoport. A Kalligram Alapítvány biztosította az intézményes hátteret és az infrastruktúrát.

Tehát a központ a kisebbségi joggal foglalkozó dokumentumokat elemzi?

Igen. Alapvetően a nemzetközi kisebbségjog dokumentumaiból indulunk ki. De az első projektum egy szlovák–magyar jogi szótár, amelynek összeállítását igyekszünk minél gyorsabban befejezni.

Ha jól tudom, az igazi munka csak egy évvel ezelőtt kezdődött.

Bár előtte is folyt a munka, valójában a Ford Alapítványtól elnyert, két évre szóló intézményes támogatás után indult meg.

Eddig miért nem lehetett hallani rólatok?

Tavaly november óta dolgozunk a diszkriminációellenes törvényen a kormányhivatal megbízásából. A cikkelyekbe szedett változat elkészítése előtt kielemeztük a problémát, megvizsgáltuk a külföldi példákat, és a hazai diszkriminációs törvényekről több száz oldalas elemzés született. Most készül egy elemzés a pozitív diszkriminációról, illetve a pozitív intézkedések bevezetésének a lehetőségeiről, sőt a kisebbségi kultúrák finanszírozásának esetleges módjairól is. Először eredményt akartunk felmutatni, csak utána akartunk a nyilvánosság elé lépni.

A kisebbségi kultúrák pénzelése nemcsak fontos, hanem kényes téma is. Mit javasoltok?

Az MKP felkérésére kezdtünk el foglalkozni a problémával. Az alapötlet szerint a kisebbségeknek a jövőben nem kellene harcolniuk az állami támogatásért, hanem a mindenkori költségvetésből bizonyos százalékot kapnának. Biztosítani kellene egy olyan intézményt, amely a pénzeket elosztaná, és amely nem változna a kormánnyal együtt. Elemzésünkben több megoldási lehetőséget vázolunk.

Törvénymódosításra is javaslatot tesztek?

Szeretnénk megőrizni a függetlenségünket. Nem egyféle megoldást akarunk sugallni, hanem különböző megoldási javaslatokat szándékozunk felvázolni. A parlament, illetve a politikusok dolga választani közülük, mi a szakmai munkával akarjuk könnyíteni a helyzetet.

A jövőben mire akartok elsősorban összpontosítani?

Készítünk egy elemzést a Szlovákiában élő kisebbségek helyzetéről és jogi problémáiról, melyről egy körülbelül 200 oldalas kiadványt is szeretnénk megjelentetni. Jövőre pedig szeretnénk elindítani egy európai projektumot, mellyel Szlovákia EU-csatlakozásának jogi állapotát szeretnénk megvizsgálni. Ugyanakkor fontos, hogy Szlovákia és az itteni magyarság is mivel fog előrukkolni, hogyan lehetünk az előkészítési folyamat aktív részesei, milyen javaslatokkal járulunk hozzá az európai felzárkózáshoz. Ezenkívül szeretnénk folyamatos, intézményesített, szakmai párbeszédet létrehozni a szlovák jogászokkal, mert a kisebbségi kérdéseket a többségi (szakmai) társadalom nélkül nem lehet megoldani.

Ez mind szépen és jól hangzik, de hat jogásszal nehéz megcsinálni…

Olyan független jogászok bevonásával igyekeztünk kiépíteni a hálózatunkat, akiket érdekel az efféle szakmai munka. Jelenleg tizenöten tartoznak a csoport „hálózatába”. Mindenkire csak egy-egy részfeladatot bízunk, teljesítmény alapján fizetünk. A munka javát az említett hat jogász végzi; ők inkább lelkesedésből, elhivatottságból dolgoznak. Szeretnénk több joghallgatót is bekapcsolni, sok tehetséges fiatal van, akik így értékes tapasztalatokra tehetnének szert. Fontos az utánpótlás.

Vállaltok megrendeléseket is?

Nonprofit szervezet vagyunk, nem igazán dolgozunk megrendelésre, a társadalmi igényekre reagálunk. Sajnos, van mit csinálnunk, mert ezen a téren óriási a hiány, nemcsak az újabb dokumentumokat nem elemezték, hanem a régebbieket sem. Természetesen nemcsak régi anyagokkal kívánunk foglalkozni, reagálunk a státustörvényre is.

Kinek készülnek az elemzések? Az egyszerű emberek is hozzájuthatnak?

Legfontosabb célcsoportunkat a szakamberek alkotják, hogy döntéshozatalkor minél több tényre támaszkodhassanak. De például a kompetenciatörvényeket a laikusok számára is érthetően elemezve akarjuk publikálni, ez az elemzés egyébként belátható időn belül magyarul és szlovákul is elkészül.

Állandóan többes számot használsz, de te nem vagy jogász. Neked mi a dolgod egy jogi elemző központban?

Azt szoktam mondani, hogy én vagyok a civil ellenőr. A jogászok világa a nem beavatott számára kiismerhetetlennek tűnhet, munkájukat mások számára is érthető, emberi nyelvre kell lefordítani. Azaz aktívan részt veszek a munkában úgy, hogy véleményeket ütköztetünk. Szeretnénk elérni, hogy a jog ne csak a jogászok asztala maradjon, hanem mindenki számára elérhető és érthető legyen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?