Augusztus 5-én, szerdán várhatóan ítéletet hoz Ján Kuciak újságíró és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolásának ügyében a bazini Speciális Büntetőbíróság (ŠTS). Az ügyész 25 éves börtönbüntetést kért valamennyi vádlottra.
Szerdán ítéletet hozhat a bíróság a Kuciak-gyilkosság ügyében
FRISSÍTÉS
A bíróság nem hirdet ítéletet szerdán (augusztus 5.) Ján Kuciak újságíró meggyilkolása ügyében. Ružena Sabová, a Specializált Büntetőbíróság (ŠTS) szenátusának elnöke szeptember 3-ra halasztotta el a főtárgyalás folytatását. A döntést azzal indokolta, hogy a szenátusnak több időre van szüksége az ítélet előkészítéséhez. Erről Katarína Kudjáková, az ŠTS szóvivője tájékoztatott kedden.
A tárgyaláson korábban az ügyész, az ügyvédek és a vádlottak záróbeszédei hangzottak. Az ügyész Andruskó Zoltán, Miroslav M. és Peter Tóth vallomásait kulcsfontosságú bizonyítéknak tekinti. A vádlottak és jogi képviselőik éppen ezeknek a tanúknak és a gyilkosság végrehajtóinak vallomását próbálták megkérdőjelezni.
Az ügyész és az ügyvédek szerint a Threema-alkalmazáson keresztül folytatott kommunikáció is további jelentős bizonyíték. A vád szerint Marian K. és Alena Zs. rejtjelezve egyeztetett ezekben az üzenetekben Ján Kuciak meggyilkolásáról. A vádlottak tagadják ezt, és Marek Para, Marian K. ügyvédje azt állítja, bármilyen szót lehet rejtjelezett üzenetként értelmezni.
A bizonyítékok között az újságírók megfigyelése során készült fotók is vannak. Az ügyész szerint ezek a felvételek Peter Tóth megfigyelő-kommandójától kerültek Marian K.-hoz, akinél egy USB-kulcsot is találtak Ján Kuciakról készült fotókkal. Ezek ugyanazok a képek lehettek, amelyeket Alena Zs. Andruskó Zoltánnak mutatott, ő pedig Miroslav M.-nek és Sz. Tamásnak. A védelem ezt is elutasítja, és azt állítja, Miroslav M. nem látta az újságírók megfigyelése során készült képeket.
A vád másik érve az indíték. Az ügyész szerint Marian K. bosszúból rendelte meg Kuciak meggyilkolását, amiért az újságíró a gazdasági bűncselekményeiről cikkezett. Záróbeszédében felhívta a figyelmet Kuciak Donovaly-ügyről szóló cikkére is, amelynek megjelenése után Marian K.-t meggyanúsították. A védelem ezt is megkérdőjelezte, amit azzal támaszt alá, hogy az 1990-es évek óta folyamatosan jelentek meg cikkek Marian K.-ról, nem Kuciak volt az egyetlen, aki írt róla. Az indítékkal kapcsolatban Daniel Lipšic, a Kuciak család jogi képviselője a saját, valamint Maroš Žilinka és Peter Šufliarský ügyész meggyilkolásának megrendeléséről beszélt. Elmondása szerint az országban egyedül Marian K.-nak lehetett indítéka ennek a négy embernek a meggyilkolására.
Marian K. és társainak pere ez év januárjában kezdődött. A szenátus, amelynek elnöke Ružena Sabová, tagjai Ivan Matel és Rastislav Stieranka, eddig 22 napon át tárgyalta az ügyet.
Ján Kuciak újságíró és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolásával Sz. Tamást., Alena Zs.-t és Marian K.-t vádolják. A vádirat szerint az újságíró meggyilkolását bosszúból rendelte meg Marian K., amiért gazdasági bűncselekményeiről cikkezett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.