Szabad polgárok személyi jogai

Múlt pénteken Szlovákiába látogatott Hans-Gert Pöttering, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciójának vezetője. A német politikus az MKP, a KDH és az SDKÚ vezetőivel tárgyalt. Vele beszélgettünk.

„Azokban az országokban, ahol nézeteltérések alakultak ki a felek között, megoldást kell keresni a gondokra. Lőrincz János felvételeAz Európai Unió jövő évi bővítése után az Európai Parlament (EP) folytatná a nemzeti kisebbségek jogai érvényesítésének rendszeres megfigyelését, de nemcsak a tíz új tagországban, hanem mind a 25-ben. Mi az ön véleménye arról, hogy a kisebbségek bekerültek az alkotmányos szerződés tervezetébe?

Fontosnak és szükségesnek tartom, hogy az Európai Unió minden polgára érvényesíthesse személyi jogait. Mivel az európai közösség jogrendszerében nincs kötelező előírás a nemzeti kisebbségek vonatkozásában, ezt a mulasztást mindenképpen pótolni kell, és lehetővé kell tenni az unió minden polgárának, hogy nemzeti identitását, kultúráját szabadon megélhesse és gyakorolhassa.

Milyen esély van arra, hogy a kormányközi konferencia – amelyet az EU-tagok többsége a soros olasz elnökség alatt be akar fejezni – jóváhagyja az „egy ország, egy szavazati jogú biztos” elvet?

Véleményem szerint ez az elv nagyon demokratikus és igazságos, hiszen úgy van rendjén, ha minden országot – függetlenül attól, milyen nagy a befolyása – egy biztos képviseljen, akinek egy szavazati joga van. Fontos, hogy minden ország képviselőjének egyenrangú szavazati joga legyen, mert éppen ez a bizonyítéka annak, hogy minden tagország egyenlő.

Ha Szlovákia jövőre az unió tagja lesz, milyen lehetőségei lesznek?

Ha országuk az Európai Unió tagjává válik, beleszólási joga lesz az unió politikájába, tagja lesz az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek. Ezek után Szlovákia már nem számít majd kívülállónak, hiszen egy nagy szövetség tagja lesz.

A szlovák–magyar viszony rendeződni látszik. Hogyan látja a közép-európai kisebbségek jövőbeli helyzetét?

Minden európai nőnek és férfinak megvan a saját méltósága, amelyet tiszteletben kell tartanunk. Azokban az országokban, ahol nézeteltérések alakultak ki a felek között, megoldást kell keresni a gondokra. S mindezt úgy kell csinálni, hogy mindkét fél elégedett legyen a kompromisszummal, egyikük se érezze magát vesztesnek vagy megalkuvónak. Pozitívan értékelném, ha ehhez az EU segítséget, ösztönzást nyújthatna.

Szlovákiának milyen problémákat kell még orvosolnia a csatlakozás előtt, ami esetleg rossz fényben tünteti fel az országot az unióban?

Pillanatnyilag nem jut eszembe egy sem. Ezt az ország polgárai akár biztató jelként is felfoghatják.

Az MKP miben járulhat majd hozzá az EPP munkájához?

Az Európai Néppártban három párt képviseli Szlovákiát: az SDKÚ, a KDH és a Magyar Koalíció Pártja. Mindhárom párt kitűnően együttműködik az Európai Néppárttal, és remélem, hogy itt, Pozsonyban is együtt tudnak dolgozni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?