Široký, az ügynökből lett sikeres vállalkozó

ÖSSZEFOGLALÓÜgynök, privatizőr, médiamágnás, sportvezető, oligarcha.

ÖSSZEFOGLALÓ

Ügynök, privatizőr, médiamágnás, sportvezető, oligarcha. Juraj Široký mindenbe belekóstolt az elmúlt évtizedekben, kivéve a politikát – erre nem is volt szüksége, ugyanis meg tudta találni azokat a pártokat, amelyek cégeinek kedvező döntéseket hoznak, s ha szüksége van rá, kimentik őt.

Az idén 62 éves Široký Kassán született, a műszaki egyetem elvégzése után a csehszlovák külügyminisztériumba került. A 80-as években a washingtoni nagykövetségen dolgozott, ám mint később kiderült, valódi megbízója nem a külügy, hanem az állambiztonság volt: a diplomata ugyanis 1981-től az ŠtB ügynöke volt, a rendszerváltásig egészen a századosi rangig vitte. Široký jellemét mutatja, hogy még saját anyját is jelentette az állambiztonságnak, amiért az levelet írt az USA-ban élő nagybátyjának.

A bársonyos forradalom után elbocsátották a minisztériumból, ám ő jól tudta kamatoztatni kapcsolatait és képességeit. Vállalkozni kezdett, Viktor Koženýval megalapította a Harvardi Alapokat (Harvardské fondy). Ehhez az alaphoz kötődik a vagyonjegyes privatizáció egyik legnagyobb csalása: vagyonjegyek százezreit szerezték meg, majd átverték a kisbefektetőket. A cseh hatóságok Koženýt elítélték (a Bahamákra menekült), ám a szlovák hatóságoknak nem sikerült vádemeléssel zárniuk az ügyet.

Široký a 90-es évek végére több egykori szocialista nagyvállalatban szerzett többségi tulajdonrészt – ezek közé tartozik a Váhostav, a nyitrai Plastika vagy a Chemolak. 1995 és 2006 között a baloldali Pravda című napilap is az övé volt, és a sportban is megjelent befektetőként: tulajdonosként komoly összegeket ölt a pozsonyi Slovan hokiklubba, majd bő egy évtizedig a honi jégkorongszövetség igazgatói posztját is ellátta.

Háttér-információk alapján a Smer megalapítása és első évei során a párt egyik szponzora volt. Cégei főként a Fico-kormányok alatt jutottak nagy megrendelésekhez, ám távolról sem csak az építőiparban érdekelt. Minden bizonnyal ő a Dôvera társtulajdonosa is – az első Fico-kormány alatt ugyanis az egészségbiztosító részvényeinek 50%-át egy ciprusi, ismeretlen hátterű cég vette meg. Annak, hogy a kormány „békén hagyja” a Pentát, állítólag az volt az ára, hogy a pénzügyi csoport átengedte a biztosító felét Širokýnak. Szintén a smeres oligarchát sejtik a pöstyéni CT-botrányban megmártózott Medical Group SK mögött is. Érdekesség, hogy lányát a Smer másik oligarchájának, Jozef Brhelnek (egykori HZDS-képviselő) a fia vette el. A Nový čas értesülései alapján Široký tavaly a Bahama-szigeteken építtetett magának sokmilliós villát. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?