Római ajándék

A Római Szent István Alapítvány jóvoltából az Esztergomi Keresztény Múzeum birtokába került a három éve, Rómában meghalt magyar festőművész Varjas Gyula hagyatéka.
Varjas Gyula 1916-ban született Szegeden, korán árva lett, így került Mohácsra, ahol nevelőszülőknél nőtt fel.

A Római Szent István Alapítvány jóvoltából az Esztergomi Keresztény Múzeum birtokába került a három éve, Rómában meghalt magyar festőművész Varjas Gyula hagyatéka.

Varjas Gyula 1916-ban született Szegeden, korán árva lett, így került Mohácsra, ahol nevelőszülőknél nőtt fel. Zseniális tehetség volt, hiszen 16 évesen már ő készítette el a hajdúdorogi katolikus templom freskóit. 1935-45-ig Bécsben, Berlinben és Firenzében festészetet tanult. Később Bécsben mesterdiplomát szerzett, Firenzében pedig freskó és falképfestői oklevelet kapott. Ösztöndíjakat nyert el, melyekkel Bécsben és Rómában tanult, közben Heidelbergben filozófiát is hallgatott. 1946-ban a Szentszék felkérte az új bíborosok portréinak elkészítésére (köztük van Mindszenty József is). 1948-49-ben Svédországba kerül, Stockholmban, a Vöröskereszt kórházában megfestette egyik fő művét Az emberbarát című monumentális freskót. 1949-től 1968-ig Peru fővárosában, Limában élt és dolgozott, a Latin-Amerikai ország népszerű festőjévé vált. 1968-tól újra Rómában telepedett le, ahol haláláig élt. Kései művein érződött az Andok kultúrájának hatása, harsány színekkel vitte fel a kubista motívumokat. Színkezelésében és kompozícióiban nagy tudású festőt ismerhetünk meg Varjas Gyulában. A festményein nincsenek kidolgozott kezek és arcok csak mértani idomok, gömbök, hengerek és kúpok mégis az alakjai kifejezők, művészete elismerésre méltó.

Családja, felesége soha sem volt, magányosan, otthontalanul élte le az életét. Magyarországon alig ismerik, nagyon várta itthonról a hívó szót, de nem keresték, ő maga pedig nem jött. Most azonban hagyatéka magyar földre került, az esztergomi Keresztény Múzeum anyagát gazdagítja. Reméljük itthon is felfedezik, és méltóképpen fogja értékelni Varjas Gyula művészetét a szakma és a közönség egyaránt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?