Részben kétnyelvű lesz a RegioJet

Változásra számíthatnak azok, akik a RegioJet járataival utaznak Pozsony– Dunaszerdahely–Komárom vonalon. Hamarosan ugyanis magyarul is bejelentik az egyes állomásokat.Pozsony.

Változásra számíthatnak azok, akik a RegioJet járataival utaznak Pozsony– Dunaszerdahely–Komárom vonalon. Hamarosan ugyanis magyarul is bejelentik az egyes állomásokat.

Pozsony. A cseh vasúttársaság képviselői az elmúlt napokban tárgyaltak a kisebbségügyi kormánybiztossal, Bukovszky Lászlóval, és megegyeztek, magyarul is bejelentik az egyes állomások elnevezését azon községekben, amelyekre vonatkozik a kisebbséginyelv-használatról szóló törvény, tehát ahol a kisebbségi lakosság aránya eléri legalább a 20 százalékot.

4 szerelvény

A járatokon így továbbra is csak Bratislavát lehet majd hallani, ám a Dunajská Streda után elhangzik a Dunaszerdahely is. A magyar nyelvű tájékoztatást kezdetben négy szerelvényben fogják tesztelni, főként azokban a nagyobb, több férőhelyű szerelvényekben, amelyeket múlt héten állítottak forgalomba.

„A múlt héten üzembe helyezett új, nagyobb kapacitású szerelvények médiarendszere lehetőséget ad arra, hogy több nyelven is bejelentsük az állomásokat. Eleinte ezért ezeken a szerelvényeken fogjuk tesztelni a rendszert, ám nem tartom kizártnak, hogy fokozatosan a többi szerelvényen is bevezetik a kétnyelvű bejelentéseket” – mondta lapunknak Ondrůj.

Kétnyelvű táblák

Míg a kétnyelvű tájékoztatást a RegioJet néhány napon belül elindítja, addig a kétnyelvű táblákra még egy ideig várni kell, kicsi a valószínűsége annak, hogy az első állomást még márciusban kétnyelvűsítik.

A közlekedési tárca elismerte, hogy a nemzetiségi arányok alapján a tervezettnél jóval több megállóban kellene a kétnyelvű vasúti táblákat elhelyezni, a vonatkozó jogszabályok viszont csak 55 vasútállomás (54 magyar, 1 ruszin) kétnyelvűsítésére adnak lehetőséget. A táblák kihelyezésénél figyelembe kell venni a kisebbséginyelv-használatról szóló törvényt, amely kimondja, hogy a kétnyelvű táblákat csak vasútállomásokra lehet kihelyezni olyan községekben, ahol a kisebbségi lakosság aránya eléri a minimum 20 százalékot. Azt, hogy mi számít vasútállomásnak, a vasútvonalakról szóló törvény (513/2009 Z. z.) szabályozza. Eszerint pedig csak olyan állomás nevezhető állomásnak, ahol van forgalmista. Például Nagymegyeren, Úszoron vagy Diósförgepatonyban a vonatkozó jogszabályok és előírások értelmében nem vasútállomás, hanem távolból irányított közlekedési állomás van.

Karolína Ducká, a közlekedési tárca szóvivője lapunknak elárulta, ahhoz, hogy a minisztérium bővíteni tudja a kétnyelvűsített állomások listáját, ezt a két említett jogszabályt kell összhangba hozni. „A minisztérium jelenleg elemzi annak lehetőségét, miképp lehetne módosítani a jogszabályok vonatkozó passzusait, ám ehhez elengedhetetlen a politikai egyezség is” – közölte Ducká. Szerinte éppen a politikai egyeztetések miatt nem lehet pontosan megmondani, mikorra várható változás ezen a téren.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?