Nem leszek bábpolgármester

Rimaszombat ügyeit rendbe kell tenni – röviden így lehetne összefoglalni az új polgármester elhatározásait. Cifrus Istvánnal arról beszélgettünk, hogyan fog ehhez hozzá és mik a hosszabb távú elképzelései.

Nem tudta a bal kéz, mit csinál a jobb. Polgármesterségének első napjaiban milyen problémák várták Önt új hivatalában?

Független polgármesterként kicsit nehezebb az indulás. A független polgármesternek képletesen szólva se apja, se anyja nincs a politikai pártok között. Mégis az az érzésem, a városnak így jobb és erre van szüksége. Véleményem szerint a városi önkormányzatban túl sok politizálás ment már végbe 1989 végétől. Nem titok, hogy néhány évvel ezelőtt tagja voltam a HZDS-nek, de amikor a párt irányvonala radikálisan változni kezdett, azt mondtam, elég. Ezután már nem léptem be semmilyen pártba, mert úgy gondolom, a pártoskodásnak nincs sok értelme. Vegyes nemzetiségű családból származom, édesapám magyar, édesanyám szlovák. Ez is afelé irányított, hogy másképpen, független jelöltként szólítsam meg a választókat.

Milyen programmal indult?

Nem akartam hetet-havat ígérni. Csupán rendet, a közös érdekek képviseletét és a város számára egy, a négy éves választási időszakban megvalósítható komoly beruházási és fejlesztési program megvalósítását. Szájsebészként, magánorvosként állandó kapcsolatban álltam és állok az egyszerű emberekkel. Feleden és Rimaszombatban volt és van rendelőm. Az emberekkel való beszélgetések során sikerült meggyőznöm őket, hogy másképpen is lehet Rimaszombatban helyi politikát csinálni. Az önkormányzati matematika természetesen engem is befolyásol. A demokrácia a többség akarata a kisebbség véleményének tisz-teletbentartásával. Városunkban az SDĽ már kapott elég esélyt, hogy változtasson a dolgokon. Nem élt vele, ezért kritikusan értékelem eddigi tevékenységét a városban. Emellett el kell mondanom azt is, hogy az MKP munkája sem volt hibátlan, hiszen parlamenti képviselőik, minisztereik voltak, vannak, ám az utóbbi négy évben ennek közvetlen hatása valahogy nem csapódott le Rimaszombatban. Egyszerű állampolgárként az elmúlt négy évben sokkal többet vártam a párttól.

Polgármesterként hogyan tud együttműködni a pártok helyi vezetésével?

Ki kellett alakítanom egyfajta hátteret magamnak. Az MKP, az SDKÚ, a KDH és a DS helyi vezetésével sikerült közös nevezőre jutnom. Véleményem szerint ez ma a reformokat igazán szolgáló vonal. Házon belül, a polgármesteri hivatal összetételében is ez fog tükröződni, ahhoz viszont ragaszkodom, hogy az elsőrendű szempont mindenkor a szakmai rátermettség legyen. Tehát ne pártkáder kerüljön pozícióba csak azért, mert pártkáder. Nem tudom még, mire jutottak a pártok egymás közötti tárgyalásaikon. A városi tanács összetételéről nem volt könnyű megegyezni, végül az MKP és az SDĽ három-három, az SDKÚ két képviselőt jelölhetett a tanácsba. El kell hogy mondjam, az összes képviselő- és polgármester-jelölt programját áttanulmányoztam és butaságnak tartanám jó ötleteiket figyelmen kívül hagyni. Az alpolgármesteri poszt Rimaszombatban csak tiszteletdíjas, Kocka Milan mérnök tölti majd be, aki a járási hivatal környezetvédelmi osztályának vezetője. A választásokon ő is indult polgármesterjelöltként.

Tehát független polgármesterként mégis kénytelen pártpolitizálással foglalkozni?

Nem vagyok nagy politikus, nincs is ínyemre a pártpolitizálás, de tárgyalnom kellett a lehetőségekről. Ám a helyhatósági politizálást én más alapokon érzem hatékonynak. A városházán is új rendszert kell beindítani. Az elmúlt nyolc évben sokszor nem tudta a bal kéz, mit csinál a jobb.

Ez azt jelenti, hogy rengeteg gondot örökölt?

Nem kívánom bírálni az elődömet. Viszont el kell mondanom, én nem szeretem az olyan lobbizást, amikor valami elintézéséért valamit kérnek. Nem akarok bábpolgármester lenni, nem szeretném például, ha a város tulajdonában lévő ingó vagy ingatlan vagyon eladásakor többfajta mércével mérnénk. Mert erre is volt példa. Volt aki egy négyzetmétert egy koronáért kapott, más pedig négyszázért. Nem vagyok olyan ember, akinek hétfőn megmondják azt, mit kell uzsonnáznia pénteken.

Ön tehát egyéniségként, függetlenként megpróbálja a város érdekeit képviselni?

Korábban nem volt átlátható és átfogó koncepció. Alkalomszerű, ad hoc döntések születtek, anélkül hogy azok távlati hatásait egyáltalán elemezték volna. A városháza alkalmazottjának nem kell azon törni a fejét, ki melyik párt embere, hol vannak kapcsolatai. A városháza gondjai az én vállamat terhelik, a politikával nem kell törődni, a polgárok elégedettségét kell szem előtt tartani. Összetartásra, lokálpatriotizmusra van szükség, nemzetiségre való tekintet nélkül. A városháza munkájában alapvető változások következnek be. Nem vagyok a végeláthatatlan értekezletek híve, nem fogok hetente egy napot ülésezéssel tölteni. Ez a hivatalvezető dolga lesz, én majd havonta egyszer találkozom minden osztályvezetővel, és kiértékeljük az elvégzett munkát. A hivatalvezető természetesen az én emberem lesz, pályázat útján kiválasztva. Már van jelöltem. A városi vállalatok vezetőivel más a helyzet, ott az önkormányzat jogában áll dönteni. A város gazdálkodásában is reformokat kívánok végrehajtani. Eddig házhoz vitték a képviselők postáját, ez megszűnik. Ha be tudnak jönni a tiszteletdíjukért, akkor a postájukért is bejárhatnak. Nem lesznek munkaebédek, csak indokolt esetben. A város költségvetése nem erre szolgál. A képviselők díjazása is szigorúbb lesz, nem lesz elég az aláírás a jelenléti íven, tényleges munkát kell kifejteni. Hogy elfogadják-e ezeket a terveket a képviselők, még nem tudom.

Melyek a legégetőbb gondok a város életében?

Rendívül sok az adósságunk. Szinte minden ingatlan jelzálog alatt van, óriási kölcsönök terhelik a költségvetést. Az idei költségvetés tervezett hiánya ötmillió korona. El kell indítani a város rekreációs központjában, Kurincon, a Zöld Víz beruházást. Ez 16 millió korona feletti összeg, de mivel egy uniós pályázat részéről van szó, mindenképpen meg kell valósítani. A téli stadion befedése több mint egymillióba kerül. Útfelújításokra is szükség lesz. Nem feledkezetünk meg a kultúráról, az iskolákról, a szociális szolgáltatásokról, és holocaust emlékművet is szeretnénk avatni idén. Eközben a bankoknak havi több mint egymillió koronát törlesztünk. A négy év valószínűleg a város dolgainak rendbetételével fog telni. Érthetetlen, hogy miért terhelte le magát a város hitelekkel a víztisztító felújításakor, amire célirányos minisztériumi támogatást lehetett kérni? Miért kellett a magyar iskola építésére kölcsönt felvenni, mikor részben erre is kérhető célirányos minisztériumi támogatás? Hiszen voltak és vannak kapcsolatok. Most évekig nyögi majd a város a hiteleket. Feltett szándékom, hogy minden utat, minden lehetőséget, legyen az állami alap, uniós támogatási keret, alapítványi forrás meg fogok keresni. Szeretnék kialakítani a városházán egy fiatal, ambiciózus gárdát, amelynek a pályázatírás és a pénzszerzési lehetőségek kutatása lesz a feladata. Nekem nem lesz fáradtság akár hetente többször is utazni, tárgyalni és pénzt szerezni a városnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?