Nem enyhít a belügy

Pozsony.

Pozsony. „Az átmeneti tartózkodási engedély szabályozása teljes mértékben az Európai Unió irányelveinek megfelelően lett kialakítva, ez bevezette a tartózkodási engedély és a munkavállalói engedély kérvényezését egy helyen, egy eljárás keretében” – válaszolta lapunknak a belügyminisztérium sajtóosztálya. A jogszabály ugyan változni fog a jövőben, de csak kisebb módosításra számíthatunk. „Jelenleg folyik a törvény módosításának előkészítése két újabb uniós irányelvnek megfelelően, amelyek az idénymunkák végzéséhez és a munkavállaló bevándorlók egy vállalaton belüli mozgásához kapcsolódnak” – írta a belügy. Az itt élő bevándorlók egyik problémája ugyanis az, hogy a letelepedési engedélyt egy konkrét munkahelyhez, beosztáshoz kapcsolódva kapják meg, ha tehát előléptetik őket, vagy új beosztásba kerülnek, akkor új letelepedési engedélyt is kell kérniük.

További liberalizációt azonban nem ígér a belügy. „A jelenleg érvényes szabályozás elég liberális és rugalmas, hogy megfelelően reagálhasson a munkaerőpiac igényeire. Úgy érezzük, hogy egyes konkrét esetekben a bevándorlók maguknak okozhatták a problémákat, vagy azzal, hogy nem ismerték a letelepedés és a munkavállalás konkrét feltételeit, vagy nem tartották be az előírásokat” – tolta át a kialakult problémák miatti felelősséget a belügy a bevándorlókra.

A letelepedés és a munkavállalás szigorú feltételeit a Nemzetközi Migrációs Szervezet szlovákiai képviselője, Zuzana Vatráľová és maguk a bevándorlók képviselői is bírálták. Ha ugyanis egy bevándorló elveszti munkáját, akkor nagy valószínűséggel az országból is kiutasítják. „A munkaadónak 30 munkanapig kell hirdetnie egy állást, mielőtt azt egy külföldi is betöltheti, a munkavállalónak viszont 30 nap alatt munkát kell találnia, ha nem, akkor kiutasítják, vagyis lehetetlent követelnek tőle – magyarázta lapunknak korábban Erika Pohánková, aki a thai bevándorlókat segíti tolmácsként. – Ha vissza akar térni, akkor otthonról kell újra elkezdenie a több hónapos ügyintézést.” Ha a letelepedési engedély jár le – amit legfeljebb másfél évre adnak meg – akkor a bevándorlónak már a lejárta előtt három hónappal új munkaszerződés kell az új engedélyhez, hogy ne kelljen megszakítania az ittlétet. „A munkaadók is sürgetik a szabályok enyhítését, mert ezek számukra is szinte teljesíthetetlenek” – mondta Zuzana Vatráľová.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?