MKP: Földrengés nem várható

Holnap négy év után tart tisztújító kongresszust a Magyar Koalíció Pártja (MKP). A várakozások szerint azonban nem lehet számítani különösebb meglepetésekre, cserékre a vezetésben, annál nagyobb hangsúlyt helyeznek a küldöttek a párt alapszabályának módosítására. Bugár Béla elnökkel, az elnökség által javasolt egyetlen elnökjelölttel beszélgettünk.

Úgy tűnik, unalmas kongresszus elé nézünk.

A kongresszus igazi célja értékelni az elmúlt időszakot és meghatározni a legfontosabb lépéseket. Az értékelésnek természetesen része a párt tisztségviselőinek megválasztása is. A kongresszus megválasztja az Országos Tanács (OT) tagjait, az elnökséget, az elnököt, az elnökhelyettest és az alelnököket. Beszámolók hangzanak el az elnökség és az OT működéséről, a belső ellenőrző szervek is benyújtják a számlát.

Általában minden kongresszuson a legizgalmasabbak a személyi kérdések. Most viszont a vezetőség csak egy személyt, Önt jelöli elnöknek, sőt az eddigi elnökségi tagok megerősítették önmaguk jelölését is. Szerintem nem lesz ember, aki ki merne állni Önnel szemben.

Ez elég baj. Az e heti elnökségi ülésen egyetlen posztra sem volt senkinek más javaslata, mint a jelenleg is tisztségben levő személy. Ehhez hozzájárul az is, hogy ismét a kormánykoalíció tagja a párt, a négy évvel ezelőtti tisztújító kongresszusunk óta voltak parlamenti, megyei és önkormányzati választások, s mindenhol jó eredményeket értünk el. Egyedül az önkormányzati választásokon jelentkeztek problémák, amikor is túl sokan akartak pozícióba kerülni a párton belül. Pontosan azért nem várható nagy földrengés a párton belül, mert sikeresek voltunk. Az is tény, hogy alapvető célkitűzéseket nem tudtunk megvalósítani, de nem azért, mert a párt elaludt volna, hanem azért, mert koalíciós partnereink olyanok voltak, amilyenek. De azzal, hogy a kormányban voltunk és vagyunk, megindult egy pozitív folyamat. Egyre inkább elfogadják, hogy magyarok is megjelennek az államigazgatásban, a járási elöljárók kinevezésénél már nem volt probléma, hogy a mi jelöltjeink kerüljenek azoknak a járásoknak az élére, ahol mi nyertünk. Tehát a párton belül a pozitív érzések vannak túlsúlyban. Ám nem kizárt, hogy egyes járások a kongreszszuson még tesznek javaslatot személyi változtatásra.

Minden előre lefutottnak tűnik...

Én örültem volna, ha lett volna kihívóm, de most úgy néz ki, nincs miért.

Sokat beszéltek arról, hogy a párt nem teljesen egységes, létezik egy radikálisabb, úgynevezett Duray-szárny. Ön szerint van ilyen? S ha igen, akkor most nagy a vihar előtti csend, s éppen a kongreszszuson kirobban valami?

Nem beszélnék szárnyról. Három pártból alakultunk, a pártokon belül is különféle baráti csoportok voltak. Inkább csoportosulásokról beszélhetünk, s ezek a csoportok nem mindig az elődpártok szerint alakultak ki. Az egyáltalán nem probléma, ha bizonyos dolgokról egyeseknek más a véleményük. Addig legalábbis nem, amíg hajlandók elfogadni a többség véleményét. Ha az OT hoz egy döntést, akkor az mindenkire vonatkozik, még arra is, aki nem ért azzal teljesen egyet. Az MKP talán az egyedüli párt, amelyik megtanulta a kompromisszumok művészetét, pontosan azért, mert három pártból alakultunk.

Sikerült homogenizálni a pártot?

Néhány hónap múlva lesz ötéves az MKP. Négy és fél éve kormányban vagyunk, ami elveszi energiáink nagy részét. A nem egészen öt esztendő alatt egységesíteni kellett a pártot, ami sikerült. Persze vannak problémák, ezeket meg szeretnénk oldani, amihez segítséget nyújthatnak a

kongresszus határozatai.Az előzetes információk szerint a kongresszus programjának egyik legfontosabb pontja a pártépítéssel kapcsolatos.

Az alapszabály-módosítás tervezete reagál a létrejött megyékre. Ha a küldöttek megszavazzák, a megyei szervezeteket ezentúl nem a járási szervezetek hozzák létre, hanem megválasztják. Foglalkoznunk kell azzal is, hogy, sajnos, sok helyen tíz tag alatti létszámmal működnek alapszervezeteink, pedig lehetőség lenne sokkal nagyobbak létrehozására, például több ezres falvakban. Ilyen helyeken nem folyik igazi pártmunka. Mivel eddig öt ember is létrehozhatott alapszervezetet, most meg szeretnénk emelni tízre, hogy megerősíthessük, felújíthassuk a párt struktúráját.

Már régebben is több vád érte az MKP egyes alapszervezeteit, hogy belterjes gazdálkodást folytatnak, nem engednek be új tagokat. Ki tudja ezt védeni a vezetés?

A kérdést már felvetettem az OT nagykaposi ülésén, ahol kiderült, alapszervezeteink egyharmada működik tízes taglétszám alatt, tehát több mint 150. Vannak kisközségek, ahol ez indokolt, de nem ez a jellemző. Fölülről csak úgy tudunk belenyúlni a rendszerbe, ha megemeljük a minimális taglétszámot. Vannak, sajnos, alapszervezetek, amelyek rokoni alapon jöttek létre: nem engednek maguk közé senkit, egy család akarja eldönteni, például azt is, hogy ki lesz a faluban a polgármester és kik a képviselők. ĺgy kényszerítve lesznek arra, hogy beengedjenek új tagokat.

Több bírálat érte a pártot az utánpótlás miatt is. Úgy tűnik, most ezzel komolyan foglalkozni fognak.

Megpróbáltunk a létező ifjúsági szervezetekkel együttműködési szerződést kötni, de nem voltak hajlandóak belemenni, sőt, két szervezet egyenesen elutasította. Némely ifjúsági szervezet megpróbálta elérni, hogy csak velük kössünk együttműködési szerződést, anyagilag támogassuk őket, s a választási listán befutó helyeket biztosítsunk számukra. Ezt viszont mi nem tudtuk elfogadni. A mostani alapszabály-módosítás tervezetében párton belül próbáljuk megoldani ezt a kérdést. Az alapszervezetek mellett jönnének létre az ifjúsági sejtek, a tagoknak, még ha nem tagjai is az MKP-nak, joguk volna elmondani véleményüket, beleszólni a párt politikájába. Tehát megpróbáljuk az utánpótlást ilyen módon biztosítani.

Ezek az ifjúsági szervezetek később a párt mintájára épülhetnének fel?

Az alapszabály-módosításban benne van ez a lehetőség, de el szeretnénk kerülni, hogy művileg hozzuk létre. Azt szeretnénk, hogy az utánpótlás megjelenjen. Nagyon jó érzés volt jelen lenni a Dunaszerdahelyi járás konferenciáján, ahol rengeteg fiatal volt, a jelenlevők harminc százaléka. Hosszú folyamat, amelyet most indítunk meg. Szeretnénk, ha egyre nagyobb szerepet kapnának a fiatalok a párt politizálásában, a külpolitika területén például ők a legaktívabbak.

Mit fog mondani a küldötteknek a kormánykoalícióról? Azt, hogy egységes?

Nem egységes a koalíció. Nem tudja kezelni a problémákat, nem jól foglalkozott a titkosszolgálat igazgatójának menesztésével, az egyik koalíciós párt elnökének lehallgatásával, az iraki kérdéssel... Azt fogom jelezni, hogy rosszul menedzseli a dolgokat, de nincs alternatíva, ennél csak rosszabb lehet.

Mit vár, mennyiben változik meg az MKP politikája?

Hogy jobban fog működni a párt, hogy minden fontos lépés és döntés után a hibákból levonjuk a következtetéseket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?