MIT SZÓL HOZZÁ?

A büntető törvénykönyv reformja keretében szeretnék a büntethetőség alsó korhatárát 15-ről 14 évre csökkenteni.

Gál Gábor ügyvéd, parlamenti képviselő
Azok közé tartozom, akik egyetértenek a büntethetőség alsó korhatárának 14 évre csökkentésével.

A büntető törvénykönyv reformja keretében szeretnék a büntethetőség alsó korhatárát 15-ről 14 évre csökkenteni.

Gál Gábor ügyvéd, parlamenti képviselő

Azok közé tartozom, akik egyetértenek a büntethetőség alsó korhatárának 14 évre csökkentésével. Látnunk kell, hogy a fiatalok egyre komolyabb, súlyosabb bűncselekményeket követnek el. A társadalmi fejlődés felgyorsult, a gyerekek gyorsabban érnek, a 15 év mint alsó korhatár nem felel meg a jelenlegi társadalmi körülményeknek. Vannak országok, ahol az alsó korhatár még 14 évnél is alacsonyabb, ezt túlzásnak tartom, de a 14 év mint küszöb a szlovákiai viszonyok között megfelelőnek mondható. Ez persze önmagában nem biztos, hogy csökkentené a bűnözést, ez csak az egyik lépés. A másik lépés olyan reszocializációs intézetek létrehozása, ahol a gyerek a rá negatív hatást gyakorló környezetből kiemelve sajátítaná el a „rendes” társadalmi viselkedés szabályait, úgy, hogy közben ne tudja áthágni a törvényt. A 14 évesek jó része már tudatában van annak, hogy nem büntethető, s ezzel nagyon gyakran vissza is élnek. Ennél csak az a rosszabb, mikor ezt a felnőttek kihasználják. Sajnos, ez sem ritkaság.

Gulyás Éva, ügyvéd

Nem az alsó korhatár csökkentése a megoldás kulcsa. Mint láthatjuk, ez eddig sem volt elriasztó erejű, és ezután sem lesz az. A fiatalkorúak bűnözését másként kellene orvosolni, a nevelők, a tanárok, a szülők hozzáállásán kéne változtatni. A szociális helyzet pozitív változása is közrejátszhatna a rossz útra tért fiatalok számának csökkenésében. Talán túlzás a médiát felelőssé tenni a gyerekek agresszívvá válásáért, de hatása nem elhanyagolható. Sok fiatalkorú bűnelkövető hátrányos szociális helyzetű közegből származik, és csak ebben látja a kiutat. Sőt, egy részük nincs is tisztában a büntethetőség alsó korhatárával. Azonban a felnőttek igen, és gyakran előfordul, hogy ők instruálják a gyerekeket kisebb vagyon elleni bűncselekmények elkövetésekor. Több uniós tagállamban a büntethetőség alsó korhatára alacsonyabb 15 vagy 14 évnél. Ezt azért nem tartom jó megoldásnak, mert 12-13 éves korban a gyerekek egy részének még nincs olyan fejlett etikai érzéke, hogy tudatosítsa: bűncselekményt követ el.

Szabó Olga, ügyvéd

Ebben a kérdésben gyermekpárti vagyok. A büntethetőség alsó korhatárának csökkentésével azért nem értek egyet, mert sok esetben még a 15 éves gyermekek sincsenek tudatában annak, hogy bűncselekményt követnek el, nincs kialakult jogtudatuk. A jogrend represszíven léphet fel a kiskorú elkövetővel szemben, esetleg elszigetelheti a társadalomtól is, de annak okai, hogy egy tizenéves gyilkol, a nevelésben keresendők. A törvény felelősségre vonhatja a gyermeket, viszont a szülők erkölcsi felelősségét, mulasztását nem kéri számon. A gyerekek agresszív cselekedetei pedig sok esetben a nevelés hiányosságaira vezethetők vissza. Ugyan a büntethetőség alsó korhatára több uniós országban alacsonyabb 15 évnél, de vajon mindenben követnünk kell-e az Európai Uniót, ha nem tudunk azonos feltételeket biztosítani a gyermekeknek? (koc-)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?