Szlovákia tudatosan nem járult hozzá a vietnami állampolgár, Trinh Xuan Thanh elrablásához. Ezt tolmácsolta ma Peter Pellegrini (Smer) kormányfő Berlinben Angela Merkel német kancellárnak.
Merkel: a Kuciak-gyilkosságot ki kell vizsgálni
Peter Pellegrini a szlovák külügyminisztérium államtitkárával, Ivan Korčokkal egyezett meg abban, hogy berendelik Vietnam pozsonyi nagykövetét. Magyarázatot fognak tőle kérni Thanh elrablásának körülményeire. A Hanoiban gazdasági bűncselekményekért életfogytiglani szabadságvesztésre elitélt férfit tavaly júliusban rabolták el Berlinből, Prágán, Pozsonyon és Moszkván keresztül szállították Vietnamba.
Pellegrini visszaélést lát
Szlovákia szerepvállalására a német lapok hívták fel a figyelmet az elmúlt hétvégén. Pellegrini tegnap kijelentette, az elrabolt férfi nem volt a vietnami delegációt szállító gép fedélzetén. „Visszautasítom, hogy Szlovákia részt vett az illető elrablásában. Nincsenek erről információim és semmilyen dokumentumban ilyen személy nem szerepel” – mondta Pellegrini. Az egyetlen dolog, amit az ügyben indított nyomozás szerinte igazolhat az az, hogy „visszaéltek Szlovákia vendéglátásával és a szolgáltatásokkal, amelyeket felkínáltunk, s hogy valamilyen úton a férfi a fedélzetre került, bár eddig semmi sem utal arra, hogy ott volt”. A kormányfő az ügyben a Szlovák Információs Szolgálattól is kér majd információkat.
„Én csak abban a pillanatban reagálhatok, amint tudomást szerzek valamiről. Erről a konkrét esetről csak az elmúlt napokban értesültem. Ismételten biztosítottam a kancellárt, hogy úgy mint eddig, a továbbiakban is minden szükséges információt és dokumentumot a német hatóságok rendelkezésére bocsátunk” – mondta a Merkellel tartott sajtótájékoztatón Pellegrini. Merkel kifejtette, az egész esettel a német hatóságok intenzíven foglalkoznak, s Szlovákiától is részletes magyarázatot fog várni. „A kormányfőtől ígéretet kaptam, hogy minden kérdésünkre válaszolni fognak” – mondta Merkel.
Merkel Kuciakkal kezdte
Haladéktalanul ki kell vizsgálni Ján Kuciak újságíró és jegyese meggyilkolását – mondta a Peter Pellegrini kormányfővel való találkozása után Angela Merkel német kancellár. „Az új kormányfő hivatalba lépésének körülményei ugyan nem voltak egyszerűek. Határozottan kifejtettem elvárásomat, hogy Szlovákia mindent kövessen el a februári kettős gyilkosság mielőbbi kivizsgálása érdekében” – fűzte hozzá Merkel. Ugyanakkor megerősítette, elfogadta Pellegrini meghívását, s ősszel Pozsonyba látogat, hogy részt vegyen a visegrádi országok és Németország csúcstalálkozóján.
Nincs bizonyíték
Egyelőre nem nyilvánvaló, miért nem tudja a belügyminisztérium száz százalékra kizárni annak lehetőségét, hogy az elrabolt férfi a fedélzeten volt. Minden személynek, aki felszáll a kormánygépre, át kell esnie a biztonsági ellenőrzésen, így a biztonsági kamerafelvételeken is szerepelnie kell. A tárca szerint nem ez volt az első eset, hogy a szlovák kormánygépet más országok delegációinak a rendelkezésére bocsátották. „A múltban a kormánygépen más országok nagykövetei, külföldi miniszterek, a japán császár és a pápa is utazott” – állítja a belügyminisztérium.
Bár a német hatóságok szerint valószínűsíthető, hogy Szlovákia tudatosan részt vett az emberrablásban, az országban ezt senki sem vizsgálja, s még egy ideig nem is fogja. A Főügyészség szerint a szlovák hatóságok ebben a konkrét ügyben is együttműködnek a német rendőrséggel, s minden kért információt átadtak. A botrány még abban az időben történt, amikor Robert Kaliňák állt a belügyminisztérium élén. Utódja, Denisa Saková egyelőre nem kommunikál a sajtó képviselőivel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.