Önmagát zárta karanténba a gellei és lúcsi kisgazdák szószólója

Csémi Balázs nagylúcsi gazda már múlt péntek óta nem hagyta el otthonát (A szerző felvétele)
Lúcs/Gelle |

Szerdán hivatalosan értesítették a lúcsi önkormányzatot, hogy a Nagylúcs és Kislúcs területén élő kisgazdák összes regisztrált párosujjú patás állata negatív eredményeket produkált a fertőző száj- és körömfájás megbetegedésre.

A mintákat még hétvégén vették le, ahogy a szomszédos Gellén is. Iván Lajos, Gelle polgármestere kérdésünkre elmondta, hogy ők még nem kaptak hivatalos visszajelzést, egyelőre csend van, de bíznak a hasonló eredményekben.

Figyelmünk a múlt hét közepén szegeződött a lúcsi és gellei gazdákra, akik szerették volna a nyilvánosság előtt is kifejezni a fertőzési gócponttól számított 3 kilométeres sugár miatti ellenvetésüket, ebbe ugyanis többen közülük beleesnek, így állatállományuk teljes likvidálására számíthatnak. Volt olyan állattartó, akik már az első találkozó hírére is vonakodott és megjegyezte, hogy nem kellene olyan helyen összegyűlni, ahol fertőzött állatot találtak. 

Ennek ellenére az első lúcsi találkozón közel százan, a másodikon, már bejelentett tüntetés formájában mintegy 500 gazda és szimpatizáns vett részt. Lapunk is igyekezett minden megmozduláson a helyszínről tájékoztatni, aminek eredménye az lett, hogy kisgazdák tucatjai, ha nem százai jelezték és jelzik azóta is a helyiek felé együttérzésüket és részvétüket a Csallóközben leölt és veszélybe került állatok miatt.

Fontos

Az Új Szó szerkesztősége nem járt a farmon

A cikk telefonos beszélgetés alapján készült, a disznót és malacait ábrázoló fotót Csémi Balázs maga készítette. 

Az első tüntetésre csaknem százan mentek el (A szerző felvétele)

Hálásak neki

Csémi Balázs, a nagylúcsi családi állatfarm tulajdonosa könnyekkel küszködve árulta el kérdésünkre, melyben hogylétére felől érdeklődtünk, hogy az utóbbi nap egy kissé összetört, de szinte végtelen együttérzést tapasztal. Nem csak szavakkal biztatják, egy gazdatársa felajánlotta, hogy amennyiben a 3 kilométeres sugár miatt egészséges állatait mégis leöli a hatóság, egy sor borjút ajándékoz neki, hogy családi farmját újraindíthassa. Elcsukló hangon osztotta meg, hogy az ismerősök mellett olyan állattartók is telefonálnak neki, akik csupán hálájukat szerették volna kifejezni erőfeszítéseikért.

Kiállásával hívta fel a figyelmet

Csémi Balázs volt ugyanis az, akit a 3 kilométeres rendelkezéssel érintett hatfős lúcsi és gellei kisgazdák maguk közül szószólójának választottak, aki kiállt az emberek elé és megosztotta aggályait az aktuális válságkezeléssel kapcsolatban, aki Csallóközben elsőként emelt szót nyilvánosan a gazdák közül. Az általa, illetve családja segítségével összehívott első tüntetésen kiállt a megjelent polgármesterek és a sajtó elé felhívva a figyelmet a még jelenleg is érvényben lévő, állatot és gazdáját egyaránt megsemmisítő eljárásra és az indokolatlanul kegyetlen végrehajtási módszerekre. 

Ketten vagyunk gazdák Lúcson és négyen Gellében, akiket ez a sugár érint. Eleinte egymást hívogattuk telefonon, hogy tud-e a másik valamit. Egyikük sem tudott semmit. Akkor gondoltunk arra, hogy mi lenne, ha kimennénk és szólnánk pár szót

 – emlékezett vissza az 50 éves gazda az egy héttel ezelőtt történt eseményekre.

Bezárta és bástyákkal vette körbe magát

Péntektől karanténba zártam magam, akkor voltam utoljára a házon kívül. Az állatokhoz az udvarra csakis én járok ki, minden ki- és bejáratot lezártam és senkit nem engedek ide

 – osztotta meg a részleteket a 25 éve állatokkal foglalkozó Csémi Balázs, akinek családi farmján 60 hízóbika él, a legkisebbtől egészen a 800 kilós állatig. 35 disznót tart még, a kismalacoktól egészen a 200 kilós anyadisznóig. 

Reggel és este, miután kijön a házból, ruhát és cipőt cserél, fertőtlenít, hátra megy, elvégzi az állatokkal való munkát, napközben pedig nem jár arra. Kockabálákat halmozott egymásra és bástyázta velük körbe az udvart úgy, hogy egy kutya de még egy macska se tudjon odatévedni. Mindemellett folyamatosan fertőtlenítenek és családtagjai is odafigyelnek arra, hogy ne menjenek hátra. A ház elülső rászáből kilépve ők csakis előre, egyből autóba szállva hagyják el otthonukat. Látogatókat nem engednek be, ha valakivel beszélnek is, csakis az utcafronti kapun keresztül.

Családi farmján 60 hízóbika és 35 disznó él (Csémi Balázs saját helyszíni felvétele)

Épp akkor szállt ki, amikor a politika beszállt

A második lúcsi tüntetés után visszavonulót fújt és azóta nem hagyta el otthonát, nem vett már részt a harmadik, pozsonyi tüntetésen sem a karantén miatt, hogy védje farmját és állatait. 

Szerettük volna felhívni a figyelmet arra, hogy miről is van szó. Az mondta egy barátom, hogy ha likvidálják a farmot, akkor ő hoz nekem borjúkat. Régi ismerősök és barátok is azt mondták, hogy ha valamire szükségem lenne, segítenek. Ahogy az ország is mellénk állt, hihetetlen, példátlan

 – fogalmazott meghatódva.

A második lúcsi tüntetésen már 500-an voltak (Somogyi Tibor felvétele)

Mi lenne, ha?

Amennyiben sikerül elérni azt, hogy a kormány enyhítsen az intézkedésein és hajlandó lesz bevezetni a karantént, Csémi Balázs kisgazda mindenképpen a saját helyükön különítené el a veszélyeztetett állatokat. Ha arról van szó, akár két hónapig is él így állataival, hangsúlyozza, és a kisgazdák többsége is hasonlóan gondolja. Nem akarják terjeszteni a vírust, így amennyiben nála is fertőzött állatot találnának, nem akadályozná meg, hogy farmját megsemmisítsék, hiszen a betegséget meg kell állítani. 

A nagylúcsi szövetkezet kislúcsi telephelyén likvidálni kellett az állatokat, de a nagylúcsi telepen a mai napig egészségesek az állatok, ők is le tudták zárni úgy, hogy a két telep között nem terjedt át a vírus

 – hozta fel példaként a kisgazda. Hozzátette, hogy már múlt hét óta nem ad olyan takarmányt az állatoknak, amiket úgy hozott be valahonnan, csakis az otthoni, raktáron lévőt. Előfordul például, hogy a kisborjúknak kiegészítő tejport adnak a gazdák, vagy például a malacoknak indító takarmányt, hogy gyorsabban nőjenek, de most ez jobb, ha nem teszik. Csémi Balázs szerint ezt most nekik is ki kell bírniuk és lehet, hogy így most lassabban nőnek a malacok portáján, de azt biztos, hogy ezen keresztül nem hozza be a fertőzést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?