Megbízatási ideje öt év, fizetése ötvenezer korona

Ki lehet ombudsman?
A jogszabály értelmében ombudsman csak 35 évesnél idősebb, büntetlen előéletű, szlovák állampolgár lehet, akinek állandó lakhelye Szlovákia, és egyetlen politikai pártnak sem tagja. Miután kilépett a HZDS-ből, Szlovákia első emberjogi biztosa, Pavel Kandráč megfelelt ezeknek a kritériumoknak.

Ki lehet ombudsman?

A jogszabály értelmében ombudsman csak 35 évesnél idősebb, büntetlen előéletű, szlovák állampolgár lehet, akinek állandó lakhelye Szlovákia, és egyetlen politikai pártnak sem tagja. Miután kilépett a HZDS-ből, Szlovákia első emberjogi biztosa, Pavel Kandráč megfelelt ezeknek a kritériumoknak.

Milyen hosszú időre nevezik ki?

Megbízatási ideje 5 év, ugyanazt a személyt csak kétszer lehet megválasztani. Megválasztása után az ombudsman a mindenkori házelnöknek tesz esküt. Hivatalosan ettől a pillanattól kezdi funkciója gyakorlását.

Milyen hatáskörei vannak a biztosnak?

Az emberjogi biztos abból a koncepcióból indul ki, hogy a polgárok jogai, elsősorban az emberi jogok szorulnak védelemre, miközben ő is tiszteletben tartja a jogszabályokat. Az állammal szemben képviseli a polgárok érdekeit, és nem egyszerűen a törvénytelenségekkel szemben, hanem az alkotmányos visszásságok ellen lép fel. Az ombudsman megismerkedhet titkos adatokkal, aktívan részt vehet a közigazgatási eljárásban, viszont nem fordulhat alkotmánybírósághoz.

Mely intézmények tartoznak a hatáskörébe?

Az állam- és közigazgatási szervek, különböző hivatalok és minden olyan természetes, illetve jogi személy, aki valamilyen törvény alapján rendelkezhet a polgárok jogairól. Nem tartozik a hatáskörébe a parlament, az államfő, a kormány, az alkotmánybíróság, a számvevőszék, a hírügynökségek, a nyomozóhivatal döntései, az ügyészség, a bíróságok.

Mivel összeegyeztethetetlen az ombudsmani funkció?

Az emberjogi biztos egyidejűleg nem lehet köztársasági elnök, parlamenti képviselő, kormánytag, központi államigazgatási hivatal vezetője vagy elnöke, számvevőszéki elnök és alelnök, alkotmánybíró, bíró, ügyész, a titkosszolgálat és mindenféle fegyveres alakulat tagja, valamilyen közigazgatási szerv alkalmazottja. Az ombdusman nem tölthet be más fizetett funkciót, nem vállalkozhat és nem lehet egyéb bevételi forrása. Ez alól kivételt képez saját és kiskorú gyermekei vagyonának a kezelése, tudományos, irodalmi és más művészeti tevékenység, valamint a pedagógusmunka. Az ombdusman nem gyakorolhatja tovább funkcióját – bár még nem telt le az ötéves megbízatási időszak – ha lemond, ha a funkciójával összeegyeztethetetlen funkciót tölt be, ha előre megfontolt szándékkal elkövetett vagy más bűncselekményért a bíróság feltétel nélküli szabadságvesztésre ítéli; ha meghal. A parlament is menesztheti funkciójából, ha egészségi állapota miatt hoszszabb ideig – legkevesebb 3 hónapig –nem láthatja el feladatait.

Hol székel majd a hivatal?

A biztosi hivatal pozsonyi székhelyű lesz, mert a fővárosba az ország minden részéről könnyebb eljutni, mint bármely már városba, ráadásul a minisztériumok, a központi szervek is Pozsonyban székelnek, és a legtöbb ügyet éppen itt lehet majd elintézni. Ha jól megszervezi a munkáját, hetente, havonta az ombudsman az egyes régiókban fogadóórákat tarthat. Ausztriában ez működik. Egyelőre nincs székháza a szlovák ombudsmannak, a tervek szerint a Külföldi Szlovákok Háza néven ismert épületbe fog költözni. Amíg felújítják a házat, addig – bár a kormány feladata lett volna ideiglenes megoldást találni – az emberjogi biztos a pozsonyi várban rendezheti be hivatalát, Jozef Migaš házelnök ugyanis felajánlotta a vár parlamenthez tartozó irodáit.

Ki vizsgálja ki a panaszokat?

Az ombdusman hivatalában 26-28 jogász dolgozik majd. Pavel Kandráč fiatalabb és idősebb szakembereket is alkalmazni kíván; szerinte úgy lesz hatékony az intézmény, ha a fiatalság a tapasztalattal párosul és megszervezik a munkát. A lengyel ombudsman például több mint tíz éve működik, évente 40 ezer üggyel foglalkozik, és bírják, mert megszervezték a rendszert. A magyar biztosok sem személyesen foglalkoznak az egyes panaszokkal, hanem a szakembereik, viszont a döntéshez a biztos adja a nevét.

Mennyit keres az ombudsman?

Az emberjogi biztos fizetése ugyanannyi, mint a parlament alelnökéé (havonta kb. 50 ezer korona), és a különböző költségeket és kiadásokat is úgy téríti az állam, mint a honatyáknak. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?