Az egyik kamaránál a törvényes nyilvántartási díj közel hatszorosát szedték be, az SaS ezért a Főügyészséghez fordult és törvénymódosítást is tervez. Utóbbi ellen azonban tiltakoznak az érdekvédelmi szervezetek
Botrány az egészségügyi kamaráknál: többszörösen túlárazott nyilvántartási díj, feljelentés és tiltakozás
![Orvosok, korrupció](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/shutterstock_1675671961.jpg.webp?itok=35gPnZ_j)
Az SaS törvénymódosítással nyúlna bele az egészségügyi kamarák működésébe, miután kiderült, hogy az egyik a törvényben megszabottnál jóval magasabb nyilvántartási díjat szedett be az egészségügyi dolgozóktól. Az orvosok és gyógyszerészek egyhangúan elutasítják a liberálisok törekvését.
Tomáš Szalay, az SaS egészségügyért felelős parlamenti képviselője kedden bejelentette, panaszt nyújtanak be a Főügyészségre, mivel az egyik egészségügyi kamaránál törvénysértő tevékenységről szereztek tudomást. Konkrétan az Egyéb Egészségügyi Dolgozók Kamarájáról (SKIZP) van szó, amely elsősorban a logopédusokat, a gyógypedagógusokat, a laboratóriumi diagnosztákat és a klinikai fizikusokat tömöríti.
A törvényes pénzösszeg többszörösét szedték
Az egészségügyi dolgozókat képviselő kamarák Szlovákiában nemcsak érdekvédelmi tevékenységet végeznek, tehát nem az az egyetlen feladatuk, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek a minisztériummal az egészségügyi törvények módosításakor. Törvényből adódó kötelességeik közé tartozik a pályakezdő egészségügyi dolgozók regisztrációja is. Szalay hangsúlyozta, egy frissdiplomás egészségügyi dolgozó csak azután állhat munkába, ha regisztráltatta magát az illetékes kamaránál, amely az engedélyek kiadásával és a szakemberek listájának nyilvántartásával is foglalkozik.
A regisztráció azonban nincs ingyen: ahhoz, hogy valaki bekerülhessen a nyilvántartásba, regisztrációs díjat kell fizetni, melyet a törvény maximálisan 13 euróban határoz meg. Emellett a regisztráció éves nyilvántartásáért további 15 eurót kell befizetni.
A hatalommal való visszaélés ékes példája
Mint azonban kiderült, az SKIZP-nél a 15 eurós éves nyilvántartási díj helyett évente 85 eurót szedtek az egészségügyi dolgozóktól.
Szalay szerint egyértelműen a hatalommal való visszaélés példáját láthatjuk, hiszen azok az egészségügyi dolgozók, akik nincsenek hivatalosan regisztrálva, nem is végezhetik a munkájukat.
„Gyakorlatilag választás elé lettek állítva: vagy fizetnek és dolgozhatnak tovább, vagy nem fizetnek és nem végezhetik a munkájukat”
– vázolta a helyzetet az SaS képviselője.
A fejlemények miatt a párt feljelentést tett a Főügyészségen, emellett pedig egy törvénymódosító javaslatot nyújtanak be a parlamentbe, melynek értelmében önkéntessé tennék a regisztrációt az egyes kamaráknál. Az SaS képviselője emellett megjegyezte, érdemes lenne átértékelni ezeknek a részben érdekvédelmi szervezeteknek a hasznát az egészségügyben.
![Tomáš Szalay Tomáš Szalay](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/20231025nrsr_3994498.jpg.webp?itok=VF7PZtZh)
A kamarák tiltakoznak
Szalay utóbbi kijelentése felháborította a kamarákat. Csütörtök reggel közös sajtótájékoztatót tartott a Szlovák Orvoskamara (SLK), a Szlovák Fogorvosi Kamara (SKZL) és a Szlovák Gyógyszerészkamara (SLeK), melyen elhatárolódtak a párt álláspontjától. Jaroslav Šimo, az SLK elnöke azt mondta, Szalay kijelenései arról árulkodnak, hogy nem teljesen érti a szakmai érdekképviseleti szervezetek működését.
„A jogvédelem mellett ezek a kamarák az állam által előírt jogkörökkel is rendelkeznek, ilyen formában tehát a demokratikus államigazgatás elidegeníthetetlen részét képezik. Nem csak egyszerű érdekvédelmi szervezetekről van szó”
– ismertette a három kamara közös álláspontját.
A 13-ból csak egy hibázott?
Ondrej Sukeľ, az SLeK elnöke rámutatott, az érintett szervezetek gyakran még a törvényi kereteken túlmutató tevékenységet is végeznek, legyen szó akár a szakemberek továbbképzési lehetőségeinek biztosításáról, akár a felvilágosító kampányokról, amelyekkel a betegeket is próbálják megszólítani. Igazságtalannak tartja, hogy Szalayék a 13 működő egészségügyi kamara közül egynél találtak egy hibát, és ezt megpróbálják rávetíteni az összes kamarára. Sukeľ szerint a nyugati demokráciákban az érdekvédelmi szervezetek évszázados múltra tekintenek vissza, nem véletlenül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.