Augusztusban életbe lép az újságírást és a civil szférát az úgynevezett SLAPP-perektől védő uniós előírás, amelyet jövő májusig kell a tagállamoknak saját jogrendjükbe illeszteni. Katarína Roth Neveďalová, smeres EP-képviselő közben az újságírók felelősségéről beszélt a Fico-merénylet kapcsán, amikor az Európai Parlament Ján Kuciak meggyilkolására emlékezett.
Ján Kuciak és jegyese meggyilkolására emlékezett az EP, a Smer az újságírókat hibáztatta a Fico elleni merénylet miatt
![Európai Parlament](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/kitekint%C5%91_4.jpg.webp?itok=qFO5LtPy)
Ján Kuciak és jegyese, Martina Kušnírová 2018-as, valamint a máltai újságíró, Daphne Caruana Galizia máltai újságírónő 2017-es meggyilkolására emlékezett csütörtök este az Európai Parlament. Michael McGrath jogállamiságért felelős uniós biztos arról beszélt, hogy hamarosan újabb, az újságírást és a civil szervezeteket védő irányelv lép életbe. „A jogszabály augusztusban lép életbe, és a tagállamoknak jövő májusig kell saját jogrendjükbe illeszteni” – tájékoztatott McGrath.
Ez jogszabály az úgynevezett SLAPP-perektől védi majd az újságírókat és a társadalmilag aktív civil szervezeteket az úgynevezett „megtorló perektől”.
Ezek a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek (SLAPP-perek) olyan teljesen megalapozatlan, eltúlzott és gyakran visszaélésszerű követelésekre alapozott eljárások, amiknek leginkább az a célja, hogy megfélemlítse, hátráltassa vagy szakmailag hiteltelenítse a munkájukat végző újságírókat vagy civil szervezeteket. A jogszabályt az Európai Tanács tavaly tavasszal fogadta el, és két évet adott a tagállamoknak az életbe léptetésre.
„Igazságtalan, hogy Ján nem lehet velünk”
Az EP plenáris ülését több szlovákiai képviselő is felszólalt. Miriam Lexmann (KDH-EPP) arról beszélt, hogy egyetlen újságírónak sem lenne szabad meghalnia amiatt, mert a nyilvánosságot akarta tájékoztatni. Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS-Renew Europe) szerint a gyilkosság óta nagyon sok minden történt Szlovákiában. „Végtelenül igazságtalan és abszurd, hogy ma nem lehet itt velünk sem Ján, sem jegyese Martina, csak azért, mert Ján végezte a munkáját, felfedte a hatalom visszaéléseit, az igazságtalanságot és a korrupciót” – mondta a PS EP-képviselője.
Vannak, akik máshogy látják
Teljesen más szempontból közelítette meg a Kuciak-gyilkosságot Milan Uhrík (Republika) és Katarína Roth Neveďalová (Smer). Uhrík szerint a korábbi kormány egyes képviselői visszaéltek a Kuciak-gyilkossággal. Roth Neveďalová még tovább ment, szerinte egyes politikusok „táncolnak” Kuciak és jegyese sírján. Kifogásolta, hogy az EP nem emlékezik meg a háborúkban meghalt újságírókról, majd kijelentette, hogy Szlovákiában szabadon dolgozhatnak a média munkatársai.
Végül a tények elferdítésével is megvádolta a sajtót, és hozzátette, hogy a „miniszterelnök elleni merényletért is részben felelősek”.
Ján Kuciakot és jegyesét, Martina Kušnírovát 2018. február 21-én gyilkolták meg nagymácsédi házukban. Az elkövetőket már elítélték, de a gyilkosság megrendelésével gyanúsított Marian Kočner büntetőpere még nem fejeződött be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.