Még nem folyik számháború

A 2004. január elsejével létrejövő új körzeti hivatalokban az elöljárói tisztség a jelenlegi járásihoz hasonlóan megmarad politikai funkciónak. A kormánypártok a napokban folyamatosan egyeztetnek és osztják szét egymás között az egyes posztokat, körzeteket. Az erről szóló koalíciós megbeszéléseken a Magyar Koalíció Pártjának képviseletében Farkas Iván, a parlament közigazgatási bizottságának tagja is részt vesz.

„Nem lehet azt mondani, hogy olyan éles harc folyik, mint amilyen a járási tisztségek betöltése kapcsán volt tapasztalható.”December 31-ével lejár a járási elöljárók – köztük az MKP által jelölt 16 személy – megbízatási ideje. Hány körzeti hivatal élére javasolhat elöljárót a magyar párt?

Jelenleg teljes gőzzel folynak a tárgyalások, korai erről beszélni, még nincs végleges szám. Remélhetőleg a hét végéig meg tudunk egyezni koalíciós partnereinkkel. Egyébként nem tudom, mennyire érdemes hangsúlyozni, hogy az elöljárókról a háttérben folynak ugyan bizonyos egyeztetések, hiszen ettől függetlenül a jelölteknek elsősorban a törvényes feltételeknek kell megfelelniük, és egyértelműen pályázatot kell hirdetni. A szakminiszter pedig a pályázatok elbírálása után tesz javaslatot az egyes személyek kinevezésére.

Mivel a 79 járási helyett 50 körzeti hivatal jön létre, logikusan csökken az egyes pártok által jelölt személyek száma is. Mit gondol, a 16-ból mennyi marad?

Mindent elkövetünk, hogy minél több maradjon, sőt a célunk megtartani mind a tizenhatot. Tudjuk, hogy minden párt esetében csökken az elöljárók száma, ez logikus, hiszen csak ötven lesz összesen. Hogy mennyire leszünk sikeresek, még a jövő zenéje. Ennél többet valóban nem mondhatok.

Párkányban jelenleg nincs járási elöljáró...

...Nagyrőcén viszont volt, úgyhogy ez kiegyenlíti egymást.

Viszont Párkányban januártól lesz körzeti hivatal. Furcsa lenne, ha élére nem a magyar párt javasolna elöljárót...

Igen, mert Párkányban 83 százalékkal mi nyertük meg a választásokat, és eléggé érdekes helyzet állna elő, de ne előzzük meg a dolgot. Bízom benne, hogy az MKP számára megfelelő végeredményről tudunk majd beszámolni.

Pozsonyban a III. járási hivatal elöljáróját az MKP választotta ki. Jövőre a fővárosban egyetlen körzeti hivatal lesz. Van arra esély, hogy magyar jelölt kerüljön az élére?

Nyilvánvaló, hogy ha az öt járási hivatal helyett egy körzeti lesz, akkor komoly koalíciós megegyezés kell a jövendőbeli elöljáró személyéről, illetve a funkció betöltésének módjáról.

A kerületi elöljárókkal kapcsolatban is várható változás? Jelenleg a Nagyszombati és a Nyitrai kerület élén áll magyar jelölt.

Előre nem nagyon lehet megjósolni, lesz-e változás. Elképzelhető, hogy marad minden a régiben, de egyelőre ez a téma is nyitott. Mindenféle érdekek felmerültek, de csalódást kell okoznom, erről sem szeretnék nyilatkozni. Megpróbáljuk tartani a jelenlegi szintet.

Martin Pado belügyi államtitkár szerint bár bizonyos törvényes és szakmai feltételeknek meg kell felelniük az új elöljáróknak, alapvetően politikai helyekről van szó. Korábban ön ódzkodott a politikai jelzőtől, és azt mondta, az igazság valahol középen van. Akkor most mi a helyzet?

Azon indítvány értelmében, melyet az ANO terjesztett elő a járási és kerületi hivatalok megszüntetéséről szóló jogszabály vitája során, és melyet a Ház megszavazott, el kell ismernem: igen, így van, ezek megmaradnak politikai funkciónak.

Vagyis akárcsak korábban, most is a koalíciós asztalnál döntik majd el, hova ki kerülhet? És majd a kormánypártok egyezsége alapján a belügyminiszter tesz, úgymond, szakmai javaslatot a kormányban?

Egyelőre nem folyik számháború arról, ki kit, hova és hogyan javasoljon. Érvényes az, amit az ANO kezdeményezésére a parlament megszavazott, azaz hogy az illetékes kormánytag javaslatára a kabinet nevezi ki az adott hivatal vezetőjét. Nem lehet azt mondani, hogy olyan éles harc folyik, mint amilyen a járási tisztségek betöltése kapcsán tavaly vagy korábban volt tapasztalható. A hatályos jogszabályból indulunk ki, azaz fontosnak tartjuk a szakmai kritériumokat. Csakis olyan jelöltek jöhetnek számításba, akik eleget tesznek a szakmai feltételeknek.

Csak az ötven körzetiről vagy az összes speciális hivatalról egyeztetnek?

Az ANO-s módosítás az összes hivatalt érinti.

Vagyis minden minisztérium pályázatot hirdet a saját regionális hivatalhálózatában az elöljárói posztokra, a lehetséges jelöltekről pedig egyeztetnek a koalíciós partnerek, majd a koalíciós megállapodás után az illetékes tárcavezetők javaslatot tesznek a kormányban?

ĺgy van.

Ez rengeteg hivatalnok: több mint 340 új hivatal jön létre, és mindegyiknek lesz vezetője. Pado szerint december 17-ig kell a koalíciós pártoknak megegyezniük. Győzik addig?

Bízom benne, hogy az ünnepek előtti utolsó, december 17-i kormányülésen kinevezik az összes tisztségviselőt.

Mi lesz a jelenlegi járási elöljárókkal, akiknek év végén lejár a mandátumuk?

A törvény értelmében formálisan és jogilag megszűnik a munkaviszonyuk, megszűnik a munkahelyük. Az újonnan alakuló hivatalok posztjaira meghirdetett pályázatokra joguk van benevezniük, és ha az eddigi tapasztalataik alapján sikerrel járnak, nincs akadálya annak, hogy jövőre ugyanott folytassák, ahol december 31-én abbahagyják a munkát. Automatikusan senki nem válik járásiból körzeti elöljáróvá. Nyilvánvalóan nagyobb esélye van annak, aki idáig is az államigazgatásban tevékenykedett. A több éves tapasztalat ugyan előny, ám át kell esnie a törvényben előírt teszten, és biztonsági átvilágítási bizonylatot is kell szereznie, hogy megismerkedhessen bizalmas információkkal.

Vagyis nem zárja ki, hogy akármelyik járási elöljáró januártól akár munkanélküli is lehet?

Ezt nem merném állítani. December 17-én kiderül, lesz-e ilyen eset, és ha lesz, akkor majd eldöntjük, hogyan tovább.

A Magyar Koalíció Pártja ilyen részletekbe menően még nem foglalkozott a tizenhat járási és két kerületi elöljárója további sorsával?

Még nem, ez is a közeljövő zenéje.

Lesz valamiféle belső pályázat az MKP-n belül?

Ezen egyelőre nem gondolkodtunk, mert az idő sürget. Mint említettem, idén az utolsó kormányülés december 17-én lesz, és akkor az összes hivatal elöljáróját szeretnék kinevezni, azaz addig már két hetünk sincs. Ilyen szempontból jó kérdés, ez alatt mit tudunk párton belül teljesíteni, hogy beleférhet-e egyfajta belső pályázat. Megint csak azt tudom mondani: várjuk ki a végét. Bízom benne, minden kedvezően fog alakulni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?