Lojalitás mint szakmai tőke

Ma nevezi ki gazdasági miniszterré Pavol Ruskót, az Új Polgári Szövetség (ANO) elnökét Rudolf Schuster. Az államfő egyben leváltja Ivan Šimko védelmi minisztert, de az új tárcavezetőt csak a későbbiekben iktatja be tisztségébe.

Robert NemcsicsPavol Rusko, a parlament eddigi alelnöke Robert Nemcsicset váltja a gazdasági miniszteri székben. Nemcsicsnek – aki szintén az ANO jelöltje volt – azért kellett mennie, mert keveset kommunikált a jelöltállítóval, ezért elvesztette pártja bizalmát. Ez a hivatalos indoklás. Háttérinformációk szerint azonban Ruskóék azért lettek hirtelen elégedetlenek a miniszterrel, mert nem pártja, hanem a Mikuláš Dzurinda kormányfő vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) gazdasági érdekeit tartotta szem előtt, s a kommunikációt is inkább azzal a csoporttal folytatta, mintsem Ruskóékkal.

Nemcsics leváltására szakmai indokot senki sem talált. Dzurinda megtagadta menesztését, Rudolf Schuster is fanyalgott, végül Nemcsics egy Ruskóval folytatott kiadós beszélgetés után maga mondott le. Visszatért a parlamentbe, ahol a függetlenek közé ült, ám ígérete szerint támogatni fogja a kormány politikáját. Politikai elemzők szerint nem kizárt, hogy később az SDKÚ frakcióját fogja erősíteni. Nemcsicset ideiglenesen Pavol Prokopovič közlekedési és távközlési miniszter helyettesítette, mától azonban saját tárcájára koncentrálhat.

Pavol Ruskónak régi vágya teljesül, a végrehajtás része lehet. Bár sokak szerint komoly hibát követ el azzal, hogy miniszteri tisztséget vállal. Nem véletlen, hogy a koalíciós pártok elnökei – a miniszterelnököt kivéve – inkább a parlament vezetésében vállaltak tisztséget, hiszen onnan nagyobb a rálátásuk a politikai történésekre, míg a miniszteri székből a politikus a problémáknak csak egy szegmensét látja. Márpedig a gazdasági tárca élén a csatlakozás idején irathegyek várják az új minisztert. Legyen az bármilyen jó menedzser is, nem fog rálátni a körülötte zajló történésekre.

Ivan Šimko Ivan Šimko menesztése más történet. Őt maga a kormányfő akarta eltávolítani a védelmi minisztérium éléről, mert nem volt lojális Mikuláš Dzurindával és pártjával, az SDKÚ-val szemben. Šimko az SDKÚ alapító atyája és motorja is, korábban együtt távoztak a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) Dzurindával. Viszont Šimko volt az egyedüli, aki akár nyilvánosan is szembe mert szállni a párt- és miniszterelnökkel. Ján Mojžišnak, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) igazgatójának leváltása, pontosabban le nem váltása azonban túl sok volt Dzurinda számára. A kormányfő szerint ugyanis az NBÚ igazgatója az ország érdekei ellen dolgozik, erről megpróbálta meggyőzni koalíciós partnereit és minisztereit is, azonban a KDH és a Magyar Koalíció Pártja (MKP) mellett Šimkónak sem voltak meggyőzőek Dzurinda érvei. Már az SDKÚ elnökségében is a javaslat ellen szavazott, ami után folyosói pletykák szerint a miniszterelnök azt üvöltözte a védelmi miniszternek, hogy akkor őt távolítják el. Elemzők szerint csak ez a szándék állhatott annak hátterében, hogy a kormány elé vitte a Mojžiš leváltására tett javaslatot, hiszen tudta, hogy a kabinetben nincs meg a kellő mennyiségű szavazata. Šimko leváltására sem tudott senki szakmai érveket felhozni, sőt a nyugati diplomaták és Schuster elnök is kiállt mellette, ám az államfőnek kötelessége leváltani a minisztert, ha a kormányfő ezt kezdeményezi. Šimko visszaül a parlamentbe, ott is az SDKÚ-frakcióba. Azokkal fog egy padsorban ülni, akik a leváltását pusztán politikai okok miatt megszavazták.

Schuster államfő ma Eduard Kukan külügyminisztert bízza meg, hogy Juraj Liška kinevezéséig vezesse a védelmi tárcát. Liška az SDKÚ választási listáján 13. volt. Lojális, állítólag Dzurinda kormányfő belső köréhez tartozik. Az önkormányzati választásokon megválasztották őt Trencsén polgármesterének (az SDKÚ, a KDH, az ANO és a DS jelöltje volt). Ez akkoriban óriási sikernek számított, hiszen a város és környéke Vladimír Mečiar bástyájának számít. Úgy látszik, azóta már elvesztette mindez a jelentőségét, hiszen kinevezésével le kell mondania a polgármesteri tisztségről, Trencsénben új polgármesteri választásokat kell kiírni, s szinte elképzelhetetlen, hogy azokon kormánypárti jelölt győzzön. Dzurinda a lojalitásért odadobta az ellenzéknek a várost.

Šimko jobban borzolja a kedélyeket

A szlovák bankok legnevesebb elemzőinek együttes vélekedése szerint Ivan Šimko honvédelmi miniszter leváltása kedvezőtlenebb hatást gyakorol a külföldi befektetőkre, mint Robert Nemcsics gazdasági miniszter távozása. Šimko távozását ugyanis mint a kormánykoalíción belüli konfliktus megnyilvánulását értékelik, míg Nemcsics lecserélése egy párton belüli viszály következménye. Az elemzők úgy látják: bár Šimko búcsúja a pénzpiacok szempontjából semleges fejlemény, azonban az SDKÚ-n belüli feszültség már kihat a koalíció működésére is, ami a miniszterelnök pozíciójának megingásával járhat. Ilyen fejleményre viszont már idegesen reagál a pénz világa. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?