Körvonalazódó konfliktus

Pozsony. Nem tetszik az ANO-nak az igazságügyi miniszter által előkészített családjogi törvény, s több módosító indítványt is előterjesztett, melyeket a parlament szociális bizottsága is támogat. Az alkotmányjogi bizottság tegnap elfogadta a jogszabályról szóló jelentését.

„A szociális bizottság által javasolt módosítások közül azokat támogattuk, melyekkel egyetértett az igazságügyi miniszter is” – mondta lapunknak Miroslav Abelovský, a testület tagja. A jogszabállyal tegnap foglalkozott a Koalíciós Tanács is, ugyanis újabb ideológiai konfliktus körvonalazódik az ANO és a KDH között. „Számunkra az a fontos, hogy a törvény ne csak a házasságon alapuló együttélést ismerje el családként, hiszen ezzel diszkriminálná a leányanyákat vagy azokat a családokat, ahol az egyik házastárs meghalt” – magyarázta az Új Szónak Eva Černá, az ANO parlamenti képviselője. A házasság ugyanis az egyik fél halálával megszűnik. Kifogásolják azt a részt is, mely szerint a házastársaknak együtt kell élniük, és hűségesnek kell lenniük egymáshoz. „Nemrégiben bíráltuk Törökországot azért, mert büntetni akarta a házasságtörést. Az igazságügyi miniszter elképzelése csak egy lépésre van ettől, hiszen elég lenne megszabni, hogy mivel sújtható az, aki nem tartja meg ezt a rendelkezést” – véli Černá. „Az ANO javaslatai nincsenek összhangban azzal, amiben eredetileg megegyeztünk – állítja Pavol Minárik, a KDH frakcióvezetője. – Számunkra elfogadhatatlan a párt túl liberális családfelfogása.” A törvényt a ma kezdődő ülésén tárgyalja a parlament.

A partnerek tegnap este a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) kérésére foglalkoztak az önkormányzatok adóbevételének elosztását szabályozó kormányrendelet tervezetével is. A dokumentum a község lélekszáma, a tengerszint feletti magasság, a fiatal- és nyugdíjas- korú lakosok száma alapján szabja meg, hogy az adott település mekkora bevételre számíthat a személyi jövedelemadóból. Az MKP azt szeretné elérni, hogy a pénzügyi decentralizáció minél kevesebb község számára legyen hátrányos, a jelenlegi tervezet szerint ugyanis az 1000 lakosúnál kisebb községek rosszul járnának. A párt kétéves átmeneti időszakot javasol, melyben a kormány biztosítaná, hogy ezen községek támogatása legalább az előző éves szint 95 százalékát érje el. Farkas Iván szerint azonban a rendelet tervezete sokat javult az első változathoz képest. „Aszerint a viszonylag nagy, de 2500-nál alacsonyabb lélekszámú községek is rosszul jártak volna” – mondta lapunknak Farkas.

A hosszas tárgyalásokon született dokumentumot elfogadhatónak tartja a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása. „Minden elképzelésünket nem sikerült elfogadtatni a pénzügyminisztériummal, de véleményünk szerint ez a jelenleg elérhető legjobb kompromisszum – mondta lapunknak Oľga Gáfriková, a társulás szóvivője. – Elértük, hogy a települések többségét nem érinti hátrányosan a pénzügyi decentralizáció.” A szervezet szempontjából most fontosabb a rendelet mielőbbi elfogadása, ugyanis a községeknek ennek alapján kell elkészíteniük jövő évi költségvetésüket. (l-p-j)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?