<p>A héten mutatták be Ivan Gašparovič Rólunk (Szlovákia, Európa, Föld) című könyvét, amely az elnök beszédeit tartalmazza, s csak angol és német fordításban jelent meg. Ha akadna valaki, aki el akarná olvasni szlovákul,nem járna sikerrel; Marek Trubač, az államfő szóvivője szerint ugyanis a kötetet nem a szlovákiai közönségnek szánták, mivel „Európához és a világhoz intézett gondolatait tartalmazza”.</p>
Írói babérokra áhítozik az államfő a kampányban
A könyvet kenyérrel és sóval „keresztelték meg” a bemutatón. Sóval állítólag azért, mert a kötetet bemutató Felix Unger, az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia elnöke Salzburgból érkezett, amely a már 3000 évvel ezelőtt is termelt sóról kapta a nevét. Kenyérrel pedig azért, mert a sóval együtt a szlovák vendégszeretet jelképezi.
A bemutatóról egyébként hiányzott Robert Fico kormányfő, a könyv nyomtatott változata is csak késve érkezett meg az elnöki palotába. Miroslav Čič, az elnöki iroda vezetője így először csak a könyv egyes fejezeteit sorolta fel, később már idézett is. Viszont számtalan példányban ott volt Gašparovič előző könyve, melynek címe: Méltóságteljes élet mindenkinek. Trubač nem tudta megmondani, mekkora példányszámban látott napvilágot az államfő legújabb publikációja, és azt sem tudja, felkerül-e a hazai könyvesboltok polcaira. „Nem a szlovák piacnak szántuk. A könyv Szlovákiáról szól, a szlovák elnök Európának, a világnak, valamint az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia tagjainak szánt gondolatait tartalmazza” – jegyezte meg.
Ki írja a beszédeket?
Például Barack Obama amerikai elnöknek egy huszonéves férfi írja minden beszédét, ellenben Gašparovič azt állítja, hogy nincs szüksége ilyen segítségre. „Majdnem mindegyik beszédemet én írom, és ha le is írják, akkor se azt olvasom; azt mondom, amit mondani akarok” – jelentette ki az államfő. Ugyanakkor felháborítónak nevezte, hogy egy újságíró megkérdezte, hogy a könyvben megjelent beszédek mindegyikét ő írta-e. „Mindig én írom, és azzal, amit gondol – hogy vajon a magam gondolatait mondom vagy másét –, tudom, mire céloz. Mondtam, hogy ez a válság az értékek válsága is. Minden embernek van bizonyos értéke, és úgy gondolom, hogy önnek is. Vagy valami mást akar mondani vagy figyelni, vagy valamit keresni, vagy valakit le akart égetni?” – reagált Gašparovič. Több kérdésre már nem akart válaszolni, mondván: „Úgy gondolom, már elég volt.”
A bemutatón Gašparovičnak a klímaváltozásokról szóló gondolatait olvasták fel a könyvből. „A tudósok azt feltételezik, hogy már az rendkívül kockázatos, ha a globális felmelegedés gyorsasága százévenként túllépi a két fokot. Az ökológiai rendszerek nem tudnak ehhez a változáshoz igazodni, a levegő hőmérsékletének globális növekedése minden bizonnyal hirtelen klimatikus változásokat okoz, a föld legtöbb kontinensén romlanak az életfeltételek… A klímaváltozásról intenzív tárgyalásokat kell kezdeményezni, amelyek egy globális és komplex egyezséghez vezetnének a klímaváltozás jövőbeli folyamatáról. Rendkívül fontosnak tartom, hogy betartsuk a kiotói megállapodás és az új korszak közti folytonosságot” – szólt a részlet a jelenlegi államfő egyik beszédéből.
Pozsonyba repült autóval
A „Rólunk” az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia kiadásában jelent meg. Elnöke, Felix Unger ugyan késve érkezett a bemutatóra, de Číž mégis köszönetet mondott neki, hogy „Salzburgból autóval Pozsonyba repült”.
Gašparovič új könyvét a bemutatón nem vihette el mindenki, tekintettel arra, hogy csak tíz példányban volt ott, viszont aki úgy érezte, az államfőtől akar szépirodalmi művet olvasni, elvihette a Méltóságteljes élet mindenkinek című kötetet, amely a Matica slovenská kiadásában látott napvilágot. Ebben Szlovákia történetéről és a szociális politikáról ír, s a megbízatási ideje alatt készült számtalan fotó is helyet kapott a könyvben.
Arra a kérdésre, miért épp az elnökválasztás második fordulója előtt tartották meg a könyvbemutatót, Trubač a következőképpen válaszolt: „Megkérdezhetnék az ellenjelöltet is, miért keresztelt olyan könyvet, melynek címe Obama úr választási mottója, hogy egyedül írtae, és hogy saját gondolatait tartalmazzae, vagy sem.” A „Rólunk” állítólag sokáig készült. „Természetes, hogy az államfő a mostani voksolás előtt is ugyanazokról a gondolatokról akar beszélni, mint amelyekről a 2004 előtti választásokon beszélt.”
Egyébként Gašparovič elődje, Rudolf Schuster lényegesen többet publikált. Számos útikönyvén kívül néhány detektívregénye is megjelent: például a Fekete notesz vagy a Nemkívánatos bizonyíték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.