Hunčík Péter pszichiátert

Mi a teendő, ha ügyfélként bankrablás részeseivé válunk?
Tudatosítani kell, hogy a mai világ eleve rejt magában veszélyhelyzeteket.

Mi a teendő, ha ügyfélként bankrablás részeseivé válunk?

Tudatosítani kell, hogy a mai világ eleve rejt magában veszélyhelyzeteket. Ha például valaki elmegy egy nagygyűlésre, ahol magas rangú politikus mond beszédet, és ő a közelébe kerül, akkor tulajdonképpen automatikusan veszélybe kerül a biztonsága, hiszen soha nem lehet tudni, lehet, hogy merényletet terveznek a politikus ellen és egy eltévedt golyó a hallgatók életét is kiolthatja. Ugyanez a veszélyhelyzet áll elő, ha a bankba megyünk. Másképp fogalmazva pénzes postással kapcsolatba kerülni is veszélyes. Csupán egy nagyon egyszerű dolgot mondhatok: legyünk észnél! Ha esetleg bankrablásba keveredünk, jusson eszünkbe, hogy az elkövető elsősorban a pénzért jött, és nem az életemet akarja elvenni. Ha tehát az ő elvárásainak megfelelően fogok viselkedni, a rabló finoman fogalmazva fittyet hány az életemre. Lehet, hogy furcsán hangzik, amit most mondok, de próbáljuk meg magunkat az elkövető helyzetébe képzelni. Az az ember irtózatos feszültséget él át: 30-35 másodpercen végre kell hajtania az akciót. Ha minden az őáltala elkészített terv szerint halad, akkor viszont nem esik bántódásom. . A legfontosabb, hogy semmiképp se legyek feltűnő, ne essek pánikba, ne próbáljak futkosni, kerüljem az olyan mozdulatokat, amelyekkel feleslegesen felhívom magamra az elkövető figyelmét. Semmi esetre sem szabad Bruce Willis bőrébe bújni, azaz ne én akarjam megoldani a helyzetet. A legfontosabb a saját életem, bárminemű utasítást ezért a legpontosabban végre kell hajtani, nem kell vonakodni. Ugyanakkor viszont nem szabad túl szervilisnek lennem, plusz szolgálatokat felajánlanom.

Mit tehet egy ilyen helyzetben a biztonsági őr?

Probléma merült fel, a bankvédelem tudniillik egy komplex rendszer. És hozzáteszem, hogy egy hibás rendszer, gondoljunk csak az üvegajtó mögött őgyelgő, unatkozó őrökre. Bankrabláskor bármennyire is elsődleges a bank védelme, az őrnek az ott tartózkodó ügyfelek védelméről is gondoskodni kell, főleg ha becsukódnak a bank ajtajai, és az őr ott marad tizenöt ügyféllel túsznak. Ismétlem: az egész rendszert alaposan át kellene gondolni.

Mit csináljon a pult mögött álló banktisztviselő?

Természetesen, ha módja van rá, akkor kapcsolja be a riasztót. Persze feltűnés nélkül. Hangsúlyozom, hogy egy bankrabláskor nem a tisztviselő, és nem az ügyfelek feladata megoldani a helyzetet. Legyünk egoisták: csak a saját életünkre gondoljunk. (szge)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?