HOGY OLDOTTÁK MEG MÁSHOL

A diszkriminációellenes törvény összefügg a pozitív diszkriminációval is. A fogalom a hatvanas évek Amerikájában született olyan jelszó alatt, hogy a „fekete az szép”, és a sötét bőrű állampolgárok többségi társadalomba való integrálását célozta.

A diszkriminációellenes törvény összefügg a pozitív diszkriminációval is. A fogalom a hatvanas évek Amerikájában született olyan jelszó alatt, hogy a „fekete az szép”, és a sötét bőrű állampolgárok többségi társadalomba való integrálását célozta. A pozitív diszkrimináció politikai akarat kérdése, és Amerikában egyetlen törvénybe iktatott mondattal ismerték el a pozitív diszkrimináció lehetőségét.

Angliában 1976-ban fogadták el a faji diszkriminációt korlátozó jogszabályt, mely közvetlen és közvetett diszkriminációt, valamint szegregációt különböztet meg. A törvény elnevezéséből is kitűnik, kizárólag a faji diszkriminációra vonatkozik, miközben a faj fogalma úgy fogalmazódik meg, hogy magába foglalja a bőrszínt, a nemzetiséget, a nemzeti vagy etnikai, faji hovatartozást is. A törvény végrehajtása a bíróságon kívül a Faji Egyenlőségért Bizottság feladata, mely mindent elkövet a diszkrimináció felszámolása, háttérbe szorítása, az esélyegyenlőség biztosítása érdekében, valamint figyelemmel kíséri a jogszabály gyakorlati alkalmazását, szükség esetén javaslatot tesz módosítására.

Hollandiában három jogi norma foglalkozik a diszkrimináció kérdésével: az esélyegyenlőségről és az egyforma bánásmódról szóló jogszabályok, valamint a polgári perrendtartás vonatkozó részei. A legfontosabb talán az esélyegyenlőségről szóló törvény, mert ez tartalmazza az egyes fogalmak jellemzését, elrendeli az Esélyegyenlőségi Bizottság létrehozását, valamint részletezi, hogyan kell eljárni diszkrimináció esetén.

Diszkriminációellenes törvényt már Romániában és Magyarországon is elfogadtak. A magyar jogszabály az angol példát követve a diszkriminációnak szintén három fajtáját különbözteti meg. A törvény tartalmaz szankciókat is. Magyarországon még esélyegyenlőségi minisztérium is létezik. Minden európai uniós országnak van valamilyen antidiszkriminációs törvénye, sőt minden EU-s országnak van ezzel a kérdéssel foglalkozó minisztériuma, esetleg tárca nélküli minisztere, vagy legalábbis magas szinten képviselik az emberi jogokat és az esélyegyenlőséget. Arról megoszlottak a vélemények, hogy a most csatlakozott államok egyetlen diszkriminációellenes törvényt fogadjanak-e el, vagy az egyes törvényekbe csempésszenek esélyegyenlőséget biztosító bekezdéseket. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?