<p>Kulcsfontosságú tárcák államtitkárait adja az SNS, a külügyi államtitkár egy eddig ismeretlen fiatalember, a belügyi pedig az eddig főleg roma- és magyarügyekben nyilatkozó liptószentmiklósi alpolgármester lett.</p>
Furcsa SNS-esek fontos posztokon
Az egyik legfontosabb tárca, a külügyminisztérium élén továbbra is marad Miroslav Lajčák, mellé az eddigi államtitkár, a biztonságpolitikával, Ukrajnával és a fejlődő államok segélyezésével foglalkozó Igor Slobodník helyére az SNS 29 éves jelöltje, Lukáš Parízek került. Parízek diplomatakörökben eléggé ismeretlen, Lajčákhoz hasonlóan Moszkvában végzett. Milan Nič, a CEPI (Közép-európai Politikai Intézet) igazgatója a Denník N napilapnak úgy véleményezte Parízek jelölését, hogy az a személyi állomány szegényességéről tanúskodik. Az SNS programjában fontos helyet kaptak a külpolitikai kérdések, amellett, hogy támogatják az euroatlanti együttműködést, azaz a NATO-n, az EU-n és az EBESZ-en belül kötött szerződések betartását, a szláv államokkal való szorosabb kooperációt szorgalmazzák. Külön pontként szerepel az SNS külpolitikai programjában egy, leginkább „új kisantantként” jellemezhető együttműködés kialakítása: „a Romániával, Szerbiával, Horvátországgal, Ausztriával és Ukrajnával fenntartott kapcsolat előtérbe helyezése a Magyarország territoriális, politikai és militáns expanziójával való szembenézés céljából”.
Oroszbarát államtitkár
Az SNS jelölte a belügyminisztérium egyik államtitkárát is. Rudolf Urbanovič Liptószentmiklós alpolgármestere és az SNS Zsolnai Kerületi Tanácsának elnöke, egyúttal a párt elnökségének tagja. Urbanovič több publikációja elérhető a párt honlapján, ezeken leginkább oroszbarát retorikája és a magyar- és romaügyekben való „jártassága” tűnik ki. Két évvel ezelőtt Urbanovič hevesen tiltakozott, amiért a Liptószentmiklós felszabadításának évfordulójára rendezett ünnepségre a város polgármestere, Alexander Slafkovský (SDKÚ) nem hívta meg Oroszország diplomáciai képviseletét. Ez röviddel az után történt, hogy az oroszok bekebelezték a Krímet, amikor Európa-szerte bojkottálták Oroszország hivatalos képviselőit. Urbanovič szerint Liptószentmiklós polgármestere az „ultrajobboldalnak” akart hízelegni ezzel a tettével.
A megoldás a szegregáció
Más írásaiban Urbanovič a dél-szlovákiai magyar autonómia veszélyére figyelmeztet, például arra emlékeztetve, hogy száz évvel ezelőtt a mai Szlovákia területén a postahivatalokban a hivatalnokok nem értettek szlovákul. „Ki tudja, több mint száz évvel később Dél-Szlovákiában valamelyik postán nem lenne-e hasonló problémánk, amikor meg akarjuk értetni magunkat” – elmélkedik Urbanovič. A romák helyzete is intenzíven foglalkoztatja Urbanovičot, egyes cikkeiben arra buzdít, hogy a romák elkülönítésének politikája lenne a legjobb megoldás az „alkalmazkodásra képtelen” állampolgárok ügyének rendezésére. Jelenleg a belügyminisztériumhoz tartozik a roma kormánybiztosi hivatal is, ennek további sorsáról egyelőre nincsenek megbízható információink.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.