Körvonalazódik, milyen módon mentenék meg a kormányt a koalíciós pártok: részleges átalakítással. Végleges megegyezés még nincs, de úgy tűnik, hogy a két kisebb partner, az SNS és a Hlas is veszíthet legalább egy tárcát.
Miniszteri posztokkal „fizethet” Fico, a koalíció működését stabilizálná
![ulespar](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/20250204_nrsr_parlament_schodza_mimoriadna_01106210.jpg.webp?itok=_Tqt7K2w)
A kormánykoalíciónak jelenleg formálisan mindössze hetvenhárom képviselője van. Az eredeti hetvenkilencből lemorzsolódók közül négyen tartoznak Rudolf Huliak Nemzeti Koalíciójához, ketten pedig korábbi Hlas-tagok: Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš. Robert Ficónak a politikai túléléshez legalább hetvenhat képviselő stabil szavazatára lenne szüksége. Tehát a Huliak-csoport beszervezése nélkül a kormány nem képes folytatni, Migaľék szavazatai híján pedig nincs meg a biztos stabilitás, és már néhány képviselő hiányzása is megbontaná a kormány parlamenti többségét.
Önmaguk ellenségei
A miniszterelnök dolgát nehezíti, hogy a személyes konfliktusok és követelések miatt nehéz az egyezkedés és a kölcsönösen előnyös megállapodások megkötése. Fico malmára hajtja a vizet ugyanakkor az, hogy jelenleg egyik pártnak és csoportnak sem áll érdekében a kormány bukása és az ezzel járó idő előtti parlameni választás. A Smer csak bizonytalan partnereket találna magának, a Hlas támogatottsága épp gyengül, az SNS a parlamenti küszöb alatt van, Huliak és Migaľ csoportja pedig eltűnne a törvényhozásból.
A képviselők egymásra utaltságát megmutatta a februári parlamenti ülés eredménye is: mind a hetvenkilencen ugyanúgy szavaztak az egészségügyi és az építésügyi törvények módosítása során.
A múlt hét második felében több politikus is megerősítette, hogy a koalíció nem számol az idő előtti választással, helyette különféle tárgyalásokat folytatnak a helyzet megoldásáról. Amennyiben sikerülne megállapodniuk egy olyan modellben, amit minden partner elfogadhatónak tart, akkor – függetlenül a kormányellenes tömegtüntetésektől – folytatná a Smer-Hlas-SNS-koalíció, kiegészülve Huliakékkal.
A megegyezés esélyét növeli, hogy a korábban feltűnően passzív Robert Fico kormányfő már személyesen is közvetít és tárgyal az érdekcsoportokkal. A miniszterelnök ősszel és januárban még a partnereire hárította a felelősséget, kijelentette, a Hlas és az SNS dolga megoldani a belső konfliktusokat. Ehhez képest Andrej Danko igazán nem is tárgyalt Huliakkal, Matúš Šutaj Eštok és a Hlas pedig radikális módon kizárt két engedetlen képviselőt – hogy aztán tehetetlenül nézzék, ahogy Roman Malatinec is távozik a frakcióból. A kérdés csak az, hogy mennyit hajlandó feladni a jelenlegi pozícióiból az egyaránt meggyengült Hlas és az SNS.
Belenyugodtak
Az elmúlt napokban a koalíció minden pártjából nyilatkoztak a kormány rekonstrukciója kapcsán. Az SNS részéről Roman Michelko és Tomáš Taraba, a Smer oldaláról Tibor Gašpar és Robert Kaliňák, a Hlas oldaláról pedig Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter is beszélt a várható változásokról. A politikusok mondanivalója megegyezett abban, hogy a tárgyalások még folynak és nincs végleges megegyezés, de lassan formálódik, hogy milyen módon alakulhat át a Fico-kormány a márciusi ülés kezdetéig. Biztosnak tűnik például, hogy amennyiben a kormányfőn múlik, szeretné megtartani mind a 79 képviselőjét és ezért cserébe nem csak Huliaknak, hanem Migaľnak is hajlandó lenne bizonyos pozíciókat biztosítani. A keringő híresztelések szerint akár mindkét csoportot is befogadhatja formálisan a Smer parlamenti frakciója.
A dolgok jelenlegi állása alapján három pozíció számít különösen ingatagnak a kormányban. Az egyik a Dušan Keketi (SNS-jelölt) vezette idegenforgalmi és sportminisztérium. A tárca 2024 elején jött létre a koalíciós megegyezés alapján, viszont a legkevésbé fontos minisztériumnak számít Danko portfóliójában a kultúra és a környezetvédelem mellett.
A jelzések szerint az SNS nem hajlandó lemondani a másik két minisztériumról Huliakék kedvéért, de a Nemzeti Koalíció elsődleges prioritása továbbra is a kormányban való résztvétel, azaz egy minisztérium megszerzése. Bár Huliaknak a környezetvédelmi tárcával, a párthoz frissen csatlakozó Roman Malatinecnek pedig a kultúra működésével van elemi gondja, a kiszivárogtatott hírek szerint kiegyezhetnek az idegenforgalommal is.
A másik bizonytalan tárca a Richard Raši (Hlas) vezetése alatt működő befektetési és régiófejlesztési minisztérium. Raši a Hlas hivatalos házelnök-jelöltje és ha a koalíció megegyezik, biztosan távozni fog a minisztériumból. Korábban egyértelműnek tűnt, hogy az államtitkára, Michal Kaliňák váltja a pozícióban, de elképzelhető, hogy a Hlas ezt a tárcát áldozza be a Smer és/vagy Samuel Migaľ kedvéért. Egy harmadik, szintén gyakran elhangzó forgatókönyv, hogy a minisztérium élére Peter Kmec jelenlegi helyreállítási alapokért felelős miniszterelnök-helyettes (Hlas) ül át. Kmec jelenlegi feladatkörét pedig megkapják a Hlas rebellis képviselői. Akár már hivatalosan a Smer frakciójában ülve.
Bizalompróba
Juraj Blanár (Smer) a hétvégén kijelentette, hogy a zárt ajtók mögötti tárgyalások kimenetele bizonytalan, mert amíg mindenben nem egyeztek meg, addig semmiben nincs egyezség. Blanár kijelentése nem véletlenül hangzott el: a minisztériumok elosztása mellett rengeteg más személyi kérdést is meg kellene oldania februárban a kormánypártoknak.
A koalíció problémái túlmutattak Huliak és Migaľ személyes elégedetlenségén. Az engedetlen képviselők több más jelenséget is bíráltak: a furcsa, partnerek felé gyengén kommunikált döntéshozatali módszereket, Martina Šimkovičová kulturális miniszter tevékenységét, a környezetvédelmi tárcánál található állapotokat, a tévétanács SNS-jelöltekkel való leuralását, vagy a jövőbeni házelnök személyét. Ezekben a kérdésekben kivétel nélkül meg kell egyezni.
Azt, hogy sikerült-e megegyezni, jelezni fogja az a rendkívüli ülés, melyet februárban össze akar hívni a kormánykoalíció a parlament elnökének és a tévétanács tagjainak megválasztása kapcsán. Amennyiben a koalíciónak sikerül megszavaznia a tanácstagokat és az új elnököt, egy fontos akadály elhárul az együttműködés elől – legalábbis ideiglenesen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.