A Demokraták szerint „több százmillió eurós” nyitott kérdéseink vannak Magyarországgal

Demokraták Párt
Pozsony |

Nem értik a Demokraták párt vezetői, hogy miért olyan elégedett Robert Fico (Smer) miniszterelnök a szlovák-magyar kormányközi kapcsolatokkal, amikor több olyan nyitott kérdés is van a két ország között, amelyek több százmillió eurós kárt okozhatnak az országnak. Az egyik ilyen kérdés a Bős-Nagymarosi Vízerőmű. 

Furcsának tartja Jaroslav Naď, a Demokraták elnöke, korábbi védelmi miniszter, hogy Fico szerint nincsenek nyitott kérdések Szlovákia és Magyarország között. A miniszterelnök erről az Orbán Viktorral való közös sajtótájékoztatón beszélt. „Szerintünk több olyan fontos és nyitott politikai kérdés is van Szlovákia és Magyarország között, amelyek több százmillió euró veszteséget okozhatnak Szlovákiának” – jelentette ki a Demokraták elnöke. 

250 millió eurót blokkol Magyarország 

Az első fontos kérdésnek az Ukrajnának átadott fegyverekért és hadifelszerelésért járó uniós térítést nevezte, a kifizetéseket ugyanis Magyarország blokkolja. 

Magyarország blokkolja 250 millió euró kifizetését Szlovákiának

 – magyarázta Naď.  

A Demokraták szerint ezt megerősíti a kormány saját dokumentuma is, amelyet Peter Kmec (Hlas), az uniós helyreállítási tervért felelős miniszterelnök-helyettes készített. Az Ukrajna uniós csatlakozásának hatásairól szóló elemzés ugyan kicsit alacsonyabb összegről beszél. „Az Európai békekeretből az Ukrajnának szállított haditechnikáért Szlovákia eddig 92 millió eurót kapott, és az Állami Számvevőszék jelentés szerint ez a térítés összesen 327 millió euró lehet” – áll a jelentésben. Itt a különbözet 235 millió euró. 

„Korlátozott használhatóságú fegyverrendszerek” 

A jelentés közvetve cáfolja a Robert Fico és a Smer által gyakran hangoztatott kijelentést is, miszerint Szlovákia hatékony fegyvereket adott át Ukrajnának, Fico itt elsősorban az S-300-as légvédelmi rakétarendszert és a MiG 29-eseket szokta említeni. 

A Kmec-féle jelentés szerint azonban az átadott fegyverrendszerek „használata Szlovákiában már erősen korlátozott” volt.  

Naď szerint ez az eset is azt mutatja, hogy a kormány külpolitikája és a Fico-Orbán barátság egyáltalán nem erősíti Szlovákia szuverenitását. „A mi kormányzásunk idején az európai békekeretből több mint 80 millió eurót kaptunk, akkor Magyarország nem blokkolta ezt a kifizetést” – magyarázta a volt védelmi miniszter. Szlovákia összesen 698 millió euró értékben adott fegyvert Ukrajnának, ezért kellene megkapnia a 327 millió eurós uniós térítést. 

Emellett az USA-tól 204 millió euró, Németországtól pedig 381 millió euró értékben olyan haditechnikát, amit a szlovák hadsereg ma is használ

 – magyarázta Naď.  

Mibe kerül majd a megállapodás Bős-Nagymarosról? 

A másik nyitott kérdés Michal Kiča korábbi környezetvédelmi államtitkár szerint a Bős-Nagymarosi Vízerőmű kérdésének lezárása, amelyről Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter tárgyal a magyar féllel. Áprilisban a kormány egyeztetett a miniszter által előterjesztett jelentésről, amely a tárgyalások aktuális állásáról számolt be, és javaslatot is tartalmazott a tárgyalások folytatására. A dokumentumot azonban titkosította a kormány. Kiča szerint éppen ez az első probléma a jelentéssel. „Ráadásul Tomáš Taraba kidobott mindenkit a szakmai bizottságokból, aki ellent mert mondani neki, így az is csak véletlenül derült ki, hogy a tárgyalásokon részt vett Jozef Holjenčík, az energia-árszabályozási hivatal elnöke” – magyarázta Kiča. Szerinte ez bizonyítja, hogy Szlovákia hajlandó lenne adni a Bősön termelt energiából Magyarországnak is. 

A vízmű kérdése valóban szóba került Robert Fico és Orbán Viktor múlt heti találkozóján.

A kérdés az, hogy le akarjuk-e véglegesen zárni ezt a vitát, és implementálni a hágai bíróság ítéletét, de nem egyeztünk meg semmiben

 – számolt be röviden a tárgyalásáról Fico a vasárnapi sajtótájékoztatóján. Megerősítette, hogy Magyarország szeretne vásárolni Bősön termelt energiát. „Minden csak az ár és megegyezés kérdése” – mondta Fico. Szerinte, ha kedvező feltételeket kapnak, akkor meg fognak tudni egyezni.  

Kiča attól tart, hogy a megállapodás Szlovákia számára hátrányos lesz. 

A bősi erőmű 2023-ban 438 millió euró hasznot termelt. A zöldenergia hatalmas érték, alapvető a gazdaság fejlődése szempontjából

 – magyarázta a Demokraták környezetvédelmi szakértője. 

A Bős-Nagymarosi Vízlépcsőről folytatott tárgyalásokról megkérdeztük a környezetvédelmi minisztériumot is, ha választ kapunk, bővítjük hírünket. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?