Márai Sándor életművének gazdagsága nem csupán írásai menynyiségében és műfaji változatosságában mutatkozik meg, hanem stílusgazdagságában is. ĺrói karakterének megfelelően azonban csak elvétve találunk témájában és irályában is bulvár jellegű, már-már a népszerűséget megcélzó műveket.
Egy dallam nélküli kuplé az ifjú Márai Sándortól
Életpályája kezdetén az ifjú író több olvasmányosabb témájú cikket és verset írt élclapokba, riportújságokba. Ezeket sem a teljesen (f)elszabadult humor vagy a szenzációt hajszoló nyelvezet jellemzi: tudatosan törekszik a szavakon túlmutató tartalmat közvetíteni, s ehhez többnyire mértéktartó módon használja a nyelv adta lehetőségeket. A sajtóorgánumnak megfelelő szófordulatok természetesen nála is megtalálhatók e néhány írásban. A kor ismert és kevésbé ismert folyóiratai közül a Borsszem Jankó, A Szamár, a Vágóhíd és a Rivalda közölte műveit. Ilyen tematikájú írások között böngészünk, amikor a Planéta című vers kéziratmásolatát és szövegét közöljük.
Márai az 1918–1919-es években ifjú egyetemistaként és kezdő újságíróként maga is járta a mulatókat és orfeumokat Budapesten. (Ezt többnyire barátjával, a fiatalon elhunyt Mihályi Ödönnel együtt tette.) Ezért is járt utána egy pesti pletykának, mely szerint Bázár Gittánál, a Magyar Színház színésznőjénél ellenforradalmi estélyeket tartanak. (Rivalda, 1919. márc. 20. 11. sz. 14.) A lakásban „...egy vörös bársonnyal borított, hatalmas, faragott ebédlőasztal. Ettől az asztaltól akarták a pesti hírek szerint a magyar arisztokraták az antantot főzni.” A művésznő pedig méltatlankodva kérdezi a bulvárlap zsurnalisztájától: „Lehet így ellenforradalmat csinálni? – és vastagon bepólyált, felpolcolt és sínbe rakott lábára mutat.” Az írás végén így mentegetőzik a művésznő: „Én nem vagyok összeesküvő. Nálam csak becsületes, privát, kedves, bohém murik vannak, néha minden forradalmi szósz nélkül.” Gunyoros hangú cikke végén Márai „ellenforradalmi szobalányról” beszél, aki sötét folyosón engedte ki a lépcsőházba, s csattanóként ezt jegyzi fel: „A házmester nem gyújtotta fel a villanyt. Ő is egy ellenforradalmár.”
Hasonlóan könnyed stílusú és műfajú írásai közül megemlítjük még Ez egy komoly költő volt című prózáját, mely a Borsszem Jankó 1919. június 15-i számában jelent meg. Ebben egy „világnézetes költő”-ről ír (a Tanácsköztársaság idején vagyunk), aki belép az Aradi utcában található, meglehetősen talányos Pollák és Zsiger nevű céghez másodkönyvelőnek, és egy forradalomról álmodozik, melynek ő, a költő is részese lesz majd. Ehhez felkészülésként elkezd szép, hosszú és mély forradalmi verseket írni, remélve, hogy egyszer csak kitör végre a várva várt esemény. Megjelent kötetét nem nagyon vásárolják, mert az olvasóknak más „igényei” vannak: „...ha már megveszem, hát írjon a babája fehér vádlijáról, hogy szórakozzak legalább.” Végre kitört a forradalom, felszabadultan üvöltötte az utcán a tényt konstatálva: Forradalom, forradalom! Amikor egy utcai csetepaté során rendreutasítják, hogy ne kiabáljon, inkább vigyen egy utcakövet és harcoljon, sértődötten indul el munkahelye felé: „Megőrült maga? Ezt a nehéz, piszkos követ? Az én kezemmel?”
Planéta című verse is ebből az időből való, 1920 körül keletkezett, és műfajával szinte önmagában áll a Márai-életműben. E lírai alkotás témája nagy népszerűségnek örvendett egykor irodalmunkban, hiszen (ahogyan Cenner Mihály színháztörténész fogalmazott) a ligeti romantika, a zöld környezetben játszódó (elsősorban szerelmi) történetek sok lehetőséget adtak a felszabadult jókedv, az élet vidámságának bemutatására. (Érthető, hogy az idők során e téma a színpadon kötött ki.) ĺróink tolla alá kívánkozott a vidám vagy éppen bús, szerelmi bánattal teli forgatag megéneklése. Ezek között klasszikusnak számít Molnár Ferenc Liliom című darabja (1909). Szép Ernő A planéta című művét Nagy Endre tűzte a Modern Kabaré műsorára (e sanzon zenéjét Nádor Mihály szerezte).
A planéta a népi szóhasználatban a jóslatot tartalmazó, általában papagájjal kihúzatott cédula volt. Ki milyen örömökkel vagy gondokkal látogatta meg a ligetet, alkalma nyílt arra, hogy gondolatban eljátsszon a jövőjével, játékosan kutassa azt, amit komolyan úgysem ismerhet meg. Márai verse valószínűleg (Szép Ernőéhez hasonlóan) megzenésítésre várt: stílusa leginkább sanzonra vagy kupléra emlékeztet, ritmusa és kabarészínpadra illő szövege szinte „hívja” a kísérőzenét. A vers megzenésítéséről nem tudunk, de a korábban már említett Cenner Mihály valószínűsíti, hogy a Kassai Színház igazgatójának, Faragó Ödönnek a felesége énekelte volna e sanzont. (Egyébként a kassai direktor ĺrások és emlékek című, 1933-ban megjelent kötetének előszavát Márai írta.) A művet Márai tehát valószínűleg Biller Irénnek, a budapesti Király Színház, majd a Fővárosi Operettszínház művésznőjének szánta.
A vers kézirata két különböző minőségű és jellegű, egy sima és egy kockás lapból áll. A Planétát (az ekkori időkből származó Márai-levelek többségéhez hasonlóan) fekete színű tintával írta a szerző. ĺrásképe alapján valószínűsíthető az 1920-as keletkezési dátum, illetve az alapján is, hogy első kötetébe, a mindössze 100 példányban megjelent 1918-as Emlékkönyvbe még nem vette fel addig megjelent lírai művei közé. Nehezen elképzelhető, hogy tizennyolc évesen fejlett és érett kritikai érzéke miatt hagyta volna ki e három versszakos művét a kötetből. (HunBook)
A szerző irodalomtörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeumban letétbe helyezett Márai-hagyaték gondozója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.