Csáky helyére nem találtak senkit

Pozsony. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes nincs az MKP európai parlamenti választási listáján. Korábban úgy tűnt, vagy ő, vagy Berényi József lesz a párt listavezetője, az MKP Országos Tanácsa azonban szombaton úgy döntött: Bauer Edit kerül az első helyre.

Közrefogott listavezető. Bugár Béla, Bauer Edit és Komlósy Zsolt a tanácskozás utáni sajtóértekezleten. Somogyi Tibor felvételePozsony. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes nincs az MKP európai parlamenti választási listáján. Korábban úgy tűnt, vagy ő, vagy Berényi József lesz a párt listavezetője, az MKP Országos Tanácsa azonban szombaton úgy döntött: Bauer Edit kerül az első helyre. Bugár Béla pártelnök szerint e döntés bizonyítja: nincs szükség női kvótákra, hanem jó példát kell mutatni. Bugár elismerte: Csáky nagyon szeretett volna indulni az EP-választáson, ám tudatosította, hogy a pártnak nincs kit a helyére ültetni a kormányba. Öllős László politológust nem lepte meg, hogy az MKP alelnöke végül lemaradt a listáról. „Az már tudható volt, hogy Csáky Pál helyére senki sem pályázott a pártból, márpedig ha valaki távozik a kabinetből, helyettest kell állítani, ami nem sikerült. Az, hogy a listavezető egy hölgy, dicséretes, ráadásul az EU is nagy hangsúlyt fektet erre” – nyilatkozta lapunknak Öllős. A második helyre Berényi József került, aki helyett külügyi államtitkárként két személy is szóba jöhet, mindkettő jelenleg nagykövet. Bugár neveket nem árult el, az esetleges utódról majd az EP-választások után dönt a párt. A harmadik helyen Duka Zólyomi Árpád szerepel. Az MKP OT szombaton olyan határozatot is elfogadott, hogy nem szabad egyéni kampányt folytatni, ami egyesek szerint éppen Duka Zólyomi ellen irányul. „Nem valószínű, hogy ez valaki ellen, inkább a kampány egysége mellett szól. Lehet majd karikázni, de csak egy személyt. Ha mindenki saját kampányt folytatna, az szétverhetné az egységes pártkampányt, esetleg a jelöltek egymás ellen harcolnának. Most azonban nemcsak az a kérdés, kiből lesz képviselő, hanem az is, hány – egy vagy kettő – képviselője lesz az MKP-nak. Ilyen szempontból sokkal hatékonyabb az egységes pártstratégia” – magyarázta lapunknak Öllős. Az EP-be való jutásra érdemi esélye az első két jelöltnek van. Szlovákiának 14 euroképviselője lehet. „Ahhoz, hogy egy pártnak egy képviselője legyen, hét százalékot kell elérnie. A hazai parlamenti voksoláshoz hasonló listás választás lesz, tehát arányosan osztódik majd el a 14 képviselői hely a leadott szavazatok arányában. Két képviselői hely megszerzéséhez elvileg 14 százalékos támogatottság kell. Mivel azonban valószínűleg lesz számos olyan párt, mely nem éri majd el a hét százalékot, elég lesz, ha a második hét százalékot csak minél jobban megközelíti a párt. Ha az MKP-ra a polgárok 12 százaléka voksol, az már elég lehet két képviselői hely megszerzéséhez” – részletezte a politológus. Az MKP egyébként komolyan vette a képviselőjelöltek kiválasztását: egy nappal a lista jóváhagyása előtt tesztelte a jelöltek tárgyi és nyelvi tudását. Duka Zólyomi Árpád szerint túlságosan is nehéz volt a teszt. „Nem volt könynyű, ám végül is arra szolgált, hogy felmérjék a jelöltek valódi tudását és felkészültségét. Úgy érzem, kiegyensúlyozott mezőny alakult ki” – mondta lapunknak Bauer Edit.

„A népszavazással kapcsolatban azt ajánljuk választóinknak, éljenek azzal az alkotmányos jogukkal, hogy nem vesznek részt a referendumon” – mondta Bugár Béla. Az MKP fölöslegesnek és demokráciaellenesnek tartja az akciót. A pártelnök az ülésen beszámolt a belpolitikai helyzetről is, a romák lázongásai kapcsán azonban Csáky Pál emberjogi miniszterelnök-helyettest nem vonták felelősségre, mert azok elsősorban a szociális reformok miatt robbantak ki. (sz. a.)

Európai parlamenti választási lista

1. Bauer Edit parlamenti képviselő (1946)

2. Berényi József külügyi államtitkár (1967)

3. Duka Zólyomi Árpád parlamenti képviselő (1941)

4. Klenovics Gábor közgazdász, külügyi titkár (1977)

5. Tóth Péter közgazdász (1978)

6. Lancz Attila képviselői asszisztens (1976)

7. Slovák Gyula állami hivatalnok (1962)

8. Dudás Zsolt közgazdász (1975)

9. Petrik Ferenc közgazdász (1973)

10. Rácz Olivér egyetemi tanár (1947)

11. Vida Krisztina pedagógus (1973)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?