Szeptember 11-én egy napra, október 11-12-én két napra bezárták rendelőiket a magánorvosok, a tiltakozáshoz 85 százalékuk csatlakozott. A novemberre tervezett kilencnapos tiltakozást viszont lefújták. A döntés hátteréről kérdeztük Pásztor Lászlót, a Magánorvosok Társulásának elnökét.
Betegvándorlás a biztosítóknál?
Szeptember 11-én egy napra, október 11-12-én két napra bezárták rendelőiket a magánorvosok, a tiltakozáshoz 85 százalékuk csatlakozott. A novemberre tervezett kilencnapos tiltakozást viszont lefújták. A döntés hátteréről kérdeztük Pásztor Lászlót, a Magánorvosok Társulásának elnökét.
Sem az egészségügyi tárca, sem az egészségbiztosítók nem mutattak hajlandóságot a megegyezésre.
Bizonyították, hogy nem érdeklik őket a betegek. Megpróbálták ellenünk hangolni a közvéleményt, mintha mi kizárólag a saját érdekvédelmünk miatt tiltakoznánk. Holott a betegnek is érdeke, hogy a magánorvost megfizessék.
A szakorvosok uniója nem csatlakozott a társulás anyagi követeléseihez.
Mert bedőltek az ígéretnek, hogy nekik januártól 50 filléres pontértéket fizetnek a biztosítók. Mi kezdettől fogva az összes orvos érdekvédelmére összpontosítottunk, nem értjük pálfordulásukat.
Eddig a társulás korrekt viszonyban volt az egészségbiztosítókkal. Miért változott a helyzet?
Mi állítjuk: van fedezet arra, hogy 35 koronás fejpénz helyett 39 koronát, 30 helyett 40 filléres pontértéket fizessenek. Mégis a jelenleginél 5-6 koronával kevesebbről határoztak anélkül, hogy ennek logikus magyarázata lenne. A múlt héten többször is tárgyaltunk, minduntalan változtatták az öszszegeket, a havi különbség elérte a 15 ezer koronát! Például a nőgyógyászok fejpénzét a mostani 23,80 koronáról hol 12,80-ra, hol 18-ra, aztán 24 koronára módosították volna. Magyarázat nélkül.
Feladják a harcot, meghátrálnak?
Nem, dehogy. A kilencnapos rendelőbezárást már megérezte volna a beteg. Az illetékesek azzal érvelnek, hogy bevételeink akkor emelkedhetnek, ha olcsóbb gyógyszereket írunk fel. Eldöntöttük, hogy a diagnózis szerint átirányítjuk a betegeket az egyes biztosítókba. Az egészségbiztosítók nem szeretik a betegvándorlást. Eddig stabil volt a helyzet, hát most nem lesz az.
Szabtak határidőt arra, mikorra kellene eredményt elérni?
Az ésszerű tárgyalás hívei vagyunk, az időszűke csak nehezítené a megegyezést. Most viszont a nagypolitika színterére visszük követeléseinket, az érdekegyeztető tárgyalásokon a Munkáltatók Szövetsége képviseli ügyünket. Ismétlem, egy éve futunk a pénzünk után, figyelmeztetünk a játékszabályok betartására, miközben tudjuk, lenne fedezet követeléseink teljesítésére.
Népszavazást kezdeményeznek
Aláírásgyűjtést kezdett tegnap a Magánorvosok Társulása. Népszavazás kiírását akarják elérni, amely kötelezné az államot, hogy akkora egészségbiztosítási díjat fizessen az általa biztosítottakért, mint más foglalkoztatók. Az állam a megszabottnál kisebb biztosítási illetéket fizet a közalkalmazottak után, csak emiatt az egészségügyben évente 9,5 milliárd koronás hiány keletkezik. (TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.