A Škoda legkisebb családi SUV-je még most is megállja a helyét
Škoda Kamiq Monte Carlo: kivárni, vagy megvenni úgy, ahogy van?
A Kamiq a Škoda legkisebb SUV modelljei közé tartozik, s ezúttal a látványos Monte Carlo kivitelezésben jutott a szerkesztőségi garázsunkba. Hamarosan átesik egy ráncfelvarráson, a frissített modellt jövőre kellene bemutatni, így arra voltunk kíváncsiak, megéri-e várni az újdonságra.
A 2019-ben bemutatott Kamiq még most is egy attraktív külsővel rendelkező autó. Mint említettem, a Monte Carlo sportos kivitelezés sokat dob az autó külsején. Ennek köszönhetően a járgány két részből álló LED elülső fényszórókat kapott, fekete a hűtőrács, a lökhárító betét és a visszapillantó tükör borítása, de fekete a Škoda és a Kamiq felirat is. Természetesen az autó oldaláról sem hiányzik a Monte Carlo embléma.
Piros és fekete
És ahogy kívülről, úgy az utastérben is a piros és a fekete szín kombinációja dominál. A volánon és a sebességváltó fekete karján piros varratokat találunk, pirosak a sportülések szegélyei és a hangulatvilágítás is. A sofőr előtt tízcolos digitális műszer- egység van, amelynek funkcióit már más modellekből ismerhetjük. A médiarendszer kezelésére pedig 9,2 colos érintőképernyő szolgál. A klímát még klasszikus vezérlőgombokkal tudjuk kezelni, de ezt csak részben díjazom, ugyanis a hűtés intenzitását csak az érintőképernyő menüjén keresztül lehet beállítani, ami nem túl praktikus.
A Kamiq egyik legvagányabb extra felszereltsége a meglepően nagy méretű panoráma üvegtető, amely ebben a kategóriában aránylag ritkaságnak számít. Érdekesség egyébként, hogy a sötétítő gombnyomásra nem hátulról előre, hanem ellenkező irányban tolódik ki.
A Škoda legkisebb SUV modelljének csomagtere alapban kerek 400 literes, ami szerintem teljesen elegendő. Az üléstámlák lehajtása után a tér 1395 literesre bővül. Egyébként a hátsó üléseken is elegendő helyet találnak, így a magasabb utasoknak sem lesz kényelmetlen az utazás. A Škoda közismert Simply clever megoldásai közé sorolnám, bár hivatalosan nem tartozik oda, a hátul ülő utasok rendelkezésére álló két USB-C csatlakozót.
A leggyengébb automata
A Kamiq, így a Monte Carlo kivitelezés esetében is hiába keresnék a motorkínálatban a dízelmotort. Ez a modell már csak különböző teljesítményre beállított egyliteres benzinmotorral elérhető. A Monte Carlo esetében a 70, 81 és 110 kW teljesítményből válogathatnak. A leggyengébb kivitelhez ötgangos kézi váltó jár, 81 kW-tól elérhető a hatgangos kézi és a hétgangos automata DSG váltó – a tesztelt változatban épp ez az utolsó kombináció volt.
Számszerűsítve tehát a motorházban literes TSI benzinmotor volt 81 kW (110 LE) teljesítménnyel s a már említett hétfokozatos DSG váltóval. A Kamiq meghajtásáról mindig az elülső kerekek gondoskodnak. A Monte Carlo kivitelezés ellenére a motor elsősorban a lehető legoptimálisabb fogyasztás elérésére volt finomítva, ezért ha letapossák a gázpedált, a reakcióra egy pillanatig várni kell. S bár tényleg csak egy pillanatról van szó, ezt is meg kell szokni; tehát kicsit fel kell mérni a terepet, az autó viselkedését ahhoz, hogy pontosan tudjuk, mikor érdemes még nekikezdeni az előzésnek.
Mit tesz mindez a fogyasztással? A válasz aránylag egyszerű. Városban 6,4 liter körüli átlagra kell számítani. Városon kívül már az ötliteres átlag is reális száz kilométeren, és autópályán a hat liter a reális. Persze mindezt befolyásolja az is, hogy egyedül utaznak-e az autóban, vagy sem.
Megéri?
A Kamiq alapára jelenleg 18 160 euró. Ha a tesztelt Monte Carlo kivitelezést szeretnék megvenni, akkor minimum 22 580 eurót kell előkészíteniük. A tesztelt változat 25 780 eurónál kezdődött, az extrákkal együtt viszont a végösszeg elérte a 30 159 eurót. Sok? Kicsit talán igen. A kiadásokat határozottan lenne mivel csökkenteni, ha részletesebben eljátszadoznánk az extra felszereltség kínálatával.
S hogy megéri-e várni a modell jövő évi ráncfelvarrására? Szerintem nem. Elsősorban azért, mert az új Kamiq ismét valamivel drágább lesz. Igen, feljavítanak rajta ezt-azt, s lehet, hogy szebb külsőt és újabb, a modellben eddig nem szereplő rendszereket is kap, de az aktuális kivitelezésen sincs semmi olyasmi, ami miatt melléfogás lenne a megvásárlása. Én személy szerint a hatgangos kézi váltótól sem félnék, az automata DSG-t pedig inkább az egyliteres TSI erősebb kivitelezéséhez választanám.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.