Renault Rafale, a repülő ihlette SUV

Rafale
Sevilla |

Nem olyan gyakori, hogy egy autómárka teljesen új modellt mutat be. Rendszerint már létező modellek új generációit vagy ráncfelvarráson átesett változatait próbálhatjuk ki. A vadonatúj autó bemutatása viszont olyan dolog, amit minden szakújságíró vár. Bár tudjuk, körülbelül mire számíthatunk, mégis kicsit mintha ismeretlen vizekre eveznénk. Ez volt a mi esetünk is az új Renault Rafale modellel.

Az SUV kupék korábban kifejezetten a prémiumkategóriás márkák védjegyének számítottak. A Renault ezt az íratlan szabályt évekkel ezelőtt megtörte az Arkanával, most pedig érkezik a következő a sorban, a Rafale. S talán épp az Arkana sikere ihlette a gyártót arra, hogy a nagyobb D szegmensben is képviseltesse magát egy SUV kupéval.

Miért Rafale?

Mint minden újdonságnál, ebben az esetben is elsősorban a névvel kell kezdeni. Az ihletet a felvételünkön is látható kék versenyrepülő adta, amely a Caudron és a Renault cégek kooperációjaként született meg az előző évszázad harmincas éveiben. A Caudron Renault Rafale soros hathengeres, 7,95 literes, közel 450 kW teljesítménnyel bíró erőforrást kapott a Renault-tól. A repülő ezzel a motorral 1934-ben elérte a 445 km/órás sebességet, rekordot állítva a saját kategóriájában.

Rafale

A repülőnek ezen kívül semmi köze sincs a Rafale-hoz, legfeljebb az autó metálfényezése emlékeztet a repülő színére, na meg ott is látok összefüggést, hogy a menetpróbákra nekünk is el kellett repülnünk, mégpedig a spanyolországi Sevillába. A Rafale viszont a hat henger helyett megelégszik hárommal, a motorházban pedig csak egy 1,2 literes erőforrást találnak. A motor mindig párosítva lesz hibridmeghajtással, öntöltővel, de plug-in-hybriddel is; a tesztvezetésekre az előbbit kaptuk.

Méretek és dizájn

A Rafale a CMF-CD platformra épült. Hossza 4,71 méter, tehát ugyanannyi, mint mondjuk a BMW X3, de hosszabb az Audi Q3 Sportbacknél vagy a Lexus NX-nél. A magassága 1,6, szélessége pedig 1,8 méter. Érdekes dizájnelem a hűtőrács kialakítása, amely több négyszögletes panelből tevődik össze, amelyek mintha színt változtatnának, ha különböző szögekből nézzük az autót. A Rafale teljesen egyedi kialakítású fényszórókat kapott, a Matrix LED rendszer több fénytestből tevődik össze, mint az öregebb Austral vagy Espace modellekben.

Az utastérben már olyan nagy meglepetésre nem kell számítani, hiszen ugyanazt a kialakítást találjuk, mint az Espace modellben. A Google szoftverrel tökéletesen működő függőleges elhelyezésű központi kijelző sem hiányzik. A volántól balra, a műszerfalon találnak egy gombot, amellyel egyszerűen kikapcsolhatják az egyes biztonsági rendszereket, mint például az előírt sebesség betartásának figyelését. A Google hangvezérléssel több funkciót is irányíthatnak, az elektromos Scenicból ismert, folyékony kristályokat tartalmazó Solarbay üvegtető besötétítését is. A sofőr előtti műszeregység mindig digitális, a grafikája teljesen megújult, a Rafale ráadásul nagy head-up kijelzőt is kapott, amely a szélvédőre vetíti az információkat. A csomagtér meglepően tágas, 627 literes, egyetlen korlátozást a tető formája jelent.

rafale

A meghajtás

Szlovákiában egyelőre csak az E-Tech full hybrid elérhető, melynek összteljesítménye 150 kW és 200 lóerő, s ezt a változatot tudtuk kipróbálni Spanyolországban. Az összkerékhajtású, hálózatról is tölthető 300 lóerős modell ősszel érkezik. Az alapváltozat összteljesítményének alapja a 96 kW-os, 205 Nm-es, 1,2 literes háromhengeres motor. Ezt egészíti ki a két elülső elektromotor, a központi teljesítménye 50 kW, 205 Nm forgatónyomatékkal, a kisebb indítógenerátor pedig 25 lóerővel és 50 Nm-rel rendelkezik.

Ami a menetdinamikát illeti, a Rafale mintha titkolná, hogy a motorházban kétszáz lóerő áll rendelkezésre. Nekem olyan érzésem volt, hogy még sport üzemmódban is eltart egy ideig, míg padlógáznál az autó magához tér. Nem tudtam szabadulni az érzéstől, hogy az autó potenciálja rejtve van, hiszen más konkurens modelleknél azért érezni az energiát a gázpedál letaposásakor. Nyugodt vezetésnél viszont egy rendkívül kényelmes hibridként viselkedik.

Rafale

A fogyasztást a rövidebb tesztvezetések során 7 liter környékén tudtuk tartani, ami nem egy lélegzetelállító érték. Az autót viszont nem kíméltük, és egyes kollégáknak sikerült 6 liter alatti értékeket is elérni, így ahhoz, hogy érdemben értékeljem a fogyasztást, inkább megvárom az egyhetes tesztet. Az autó nulla százas sprintje egyébként 8,9 másodperc, a végsebességét pedig 180 km/órában korlátozták.

A Renault a Rafale-t tartja új zászlóshajójának, és ehhez igazította az árakat. Alapban 39 900 eurónál kezdődik a Techno felszereltségi szinten. A gyártó szerint a legolcsóbb konkurencia, például a már kétliteres dízellel és összkerékhajtással is rendelkező Škoda Kodiaq 45 270 eurónál indul, a Lexus NX 350h 55 400 euróba, az Audi Q5 Sportback 40 TFSI pedig 62 880 euróba kerül. Itt már csak az a kérdés, hogy azt, aki mondjuk Audi vagy Lexus vásárlásán gondolkozik, mennyire fogja érdekelni a Renault kínálata. Nagyobb potenciált majd a 300 lóerős összkerékhajtású változatban látok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?