Renault Captur: az elmúlt évek egyik legradikálisabb változása!

Captur
Pozsony |

Anno ez volt a Renault egyik legsikeresebb modellje. Most egy olyan modernizáláson esett át, amelyet egyesek generációváltással is könnyen összetéveszthetnének, pedig nem ez történt. Az autó orrát radikálisan megváltoztatták, a járgány új technológiákat és modernizált utasteret kapott, míg a hátsó részén minden maradt a régiben; állítólag azért, hogy az emberek számára továbbra is könnyen felismerhető legyen. Kipróbáltuk az új Renault Capturt.

A Captur a mintapéldája annak, hogy a Renault a továbbiakban is komolyan gondolja a B szegmensbe való beruházásokat. Nem véletlen, hiszen a Captur a márka legnépszerűbb modelljeihez tartozik, 2013-as bemutatása óta 90 országban világszerte összesen több mint kétmillió kelt el belőle.

Van miből válogatni

A Captur megőrizte a gazdag motorkínálatot, az LPG-vel kombinált motorokat is, de megjelenik a modellben a lágy és a full-hibrid meghajtás is. Ami biztos, hogy a hálózatról tölthető plug-in hibrid bevezetése ebben az esetben nincs tervben, a technológia miatt ugyanis meg kellene emelni az autó árát, amelyet már a szlovákiai eladások kezdetén is próbálnak a lehető legalacsonyabban tartani.

A Captur abszolút alapváltozatához a cikk írásakor, tehát június közepén érvényes árjegyzék szerint már 17 ezer euróért is hozzájuthatnak – mindezt a kezdeti kedvezménynek köszönhetően. Ezért a literes TCe 90 jelölésű háromhengeres motort kapják hatgangos kézi váltóval és 67 kW (91 LE) teljesítménnyel. Ha a literes háromhengeres motort LPG-vel is kombinálnák, akkor csak 800 eurós többletkiadással kell számolniuk az alapváltozathoz képest, ebben a kivitelben az LPG-meghajtásnál a motor teljesítménye marad az alapváltozat szintjén, benzinre kapcsolva viszont 74 kW-ra (100 LE) ugrik.

Captur

A lágy hibridváltozatokhoz már 1,3 literes négyhengeres erőforrás jár, kétféle teljesítménnyel: míg a mild hibrid 140 elnevezésű erőforrás teljesítménye 103 kW (140 LE), a forgatónyomatéka pedig 260 Nm, addig az erősebb 160 EDC jelölésű változathoz 116 kW-os (158 LE) teljesítményt kapnak, 270 Nm-es forgatónyomatékkal. Az előbbi alapára 21 100, míg az utóbbié 23 800, a második, Techno felszereltségi szintben. Ebben elérhető a kínálat csúcsát képező E-Tech full hibrid 145 is, amely az akciós árlistának köszönhetően most alapban 24 900 eurónál kezdődik. Az erősebb lágy hibrid, valamint a full hibrid esetében viszont elérhető az exkluzív Esprit Alpine felszereltségi szint is, amely 26 600, illetve 27 700 eurónál kezdődik. A Renault ezzel a felszereltséggel próbálja még érdekesebbé tenni az olcsóbb kategóriába tartozó modelljeit, ezért is jelent meg például az új Clio kínálatában is.

Bár a csúcsmodellek ára már harmincezer euró környékén mozog, az árpaletta összeállításából jól látni, hogy a Renault úgy kombinálta a kínálatot, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb és leginkább megfizethető változatot.

Captur benti

Fő változások

Kétség nem fér hozzá, hogy a legradikálisabb változás az autó elejét érinti, hiszen a Captur egy teljesen új orr-részt kapott, amely a Scenic esetében bemutatott dizájnnyelvet követi. Egyesek elölről nézve könnyen összetéveszthetnék egy villanyautóval. Hátulról a változások minimálisak. A nemzetközi sajtóbemutatón hallottam olyan nézeteket is, hogy ha átlagot vonunk az autó orrából és hátuljából, akkor egy hétköznapi ráncfelvarrást kapunk, de szerintem azért ettől lényegesen többről van szó.

A Renault a külsőn kívül ugyanis a kompakt SUV futóművén is igazított. Az elülső MacPherson, valamint a hátsó csatolt hosszlengőkaros megoldáson nem változtattak, viszont áthangolták a lengéscsillapítókat és módosítottak a szervokormány beállításán, s mindezt valóban megérezni a gyakorlatban. Az új Captur az elődjéhez képest sokkal stabilabb, magabiztosabb a fekvése a kanyarokban, így a dinamikusabb vezetéstől sem ódzkodik. Ami különösen tetszett, hogy igazán halk, az utastér olyan jól hangszigetelt, hogy néha olyan érzésem támadt, mintha villanyautót vezetnék. Persze a gázpedál erőteljesebb letaposásakor, vagy energikusabb gyorsulásoknál a motor ugyan hallat magáról, de ez a hang is a normál kategóriába sorolandó.

Captur

A Capturban jelentős változáson esett át a szoftver és a hardver is. Teljesen új a műszeregység kijelzője, amely a felszereltség függvényében akár 10 colos is lehet. A Capturban is már megjelent az új Megane-ból ismert OpenR Link médiarendszer, amely a vertikális 10,4 colos érintőképernyőn keresztül kezelhető. Legnagyobb előnye, hogy a Google-alapú Android Automotive 12 rendszerben dolgozik. Az utastérben négy USB-C-csatlakozót találnak, a vezetékmentes mobiltöltés, vagy a 48 színben pompázó hangulatmegvilágítás sem hiányzik. Az új Captur 28, legmodernebb kategóriába sorolandó (ADAS) biztonsági rendszerrel van felszerelve.

S ahogy a Clio esetében, a Capturban is sokkal minőségibb kialakítású utasteret találunk. Minden felhasznált anyag újrahasznosított, az autóban pedig már csak műbőrt találunk, hiszen a Renault továbbra is tartja magát ahhoz a célkitűzéshez, mely szerint 2025-től egyetlen járgányban sem fognak természetes bőrt alkalmazni.

A sokak által közkedvelt adatról sem feledkezhetek meg: a csomagtér 616 literes teret kínál, az utastérben 25 liternyi tárolórekeszt találnak, a hátsó ülések lehajtásával pedig 1,57 méter hosszúságú tárgyak elszállítására is lehetőségük nyílik.

Captur

A hibridváltozat

A spanyolországi Madrid környékén betervezett tesztvezetéseken csak az E-Tech full hibrid 145 változatokat próbálhattuk ki. Ebben az esetben 105 kW (145 LE) teljesítmény áll rendelkezésre 250 Nm-es forgatónyomatékkal. A Captur 10,6 másodperc alatt éri 0-ról a 100 km/órás sebességet. Az akkumulátor elinduláskor segíti a benzinmotort, s közúton akár 60 km/órás sebességig biztosítja a villanyautókból ismert vezetési élményt. A rendszer a gyártó szerint olyannyira hatékony, hogy a Capturral a villanymeghajtásnak is köszönhetően egyetlen tankolásra akár 1000 kilométeres távolságot is megtehetnek, mindezt pedig anélkül, hogy az akkumulátor töltése miatt meg kellene állniuk töltőállomáson. Ennek lemérésére értelemszerűen nem volt lehetőségünk a rövidebb tesztutak során, viszont az öt liter alatti átlagfogyasztás már arra utal, hogy az ezer kilométeres hatótávolság nem lesz fikció. A gyártó szerint a full hibrid meghajtásnak köszönhető városban a levezetett idő 80 százalékát árammeghajtással tudják abszolválni, amivel az üzemanyag 40 százalékát lehet megspórolni. Az autóban egyébként 48 literes üzemanyagtartály van.

Captur

Összegezve

Az új Captur nekem kellemes meglepetést okozott. Az elmúlt évek egyik legradikálisabb ráncfelvarrásáról van szó még akkor is, ha az autó hátulja lényegében változatlan maradt. Hatalmas előny, hogy már ebben a modellben is elérhető a Google-alapú médiarendszer, ezt a húzást a prémiumkategóriás modellek is irigyelhetik a Renault-tól. Nagy plusz, hogy a szigorú káros-anyag-kibocsátási normák érájában még sikerült megőrizni az aránylag széles motorkínálatot, így a benzin- és hibridmeghajtásokon kívül a gyárilag szerelt, így garanciát is tartalmazó LPG-meghajtással kombinált változat is elérhető úgy, hogy az autó ára sem repült a csillagos égig.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?