A legerősebb benzinmotor a vezetési élmény és gazdaságos autóhasználat ötvözete
BMW X1 xDrive 23i: idén eddig ez az újdonság az abszolút kedvencem
A BMW X1 új generációjának tesztelésének örültem, mert a járgány már a szlovákiai bemutató során is megtetszett. Megkapó az új, sokkal vagányabb dizájn, és ami meglepett, az a tágas utastér. Tényleg nem várnák, mennyi hely van az X1-ben, akár az első, akár a hátsó üléseken. Az egyhetes tesztelés során igazolta sokoldalúságát, akadt viszont néhány dolog, ami bosszantott.
Az X1 aktuális, harmadik generációja valóban megnőtt, de először vessünk néhány pillantást a technikai részletekre. A modell az UKL2 platformra épül, amely elsősorban az elsőkerék-meghajtású modellekre lett kifejlesztve, jelen esetben pedig jelentős modernizáláson is átesett. Az X1 az előző generációhoz képest 53 mm-rel hosszabb, 23 mm-rel szélesebb és 44 mm-rel magasabb. Méretben már lassan utoléri az X3 első generációját, amely az idő múlásával ugyancsak megnőtt.
Ami a dizájnt illeti, engem leginkább az X1 szinte függőleges orra tetszett. A hűtőrácsok ebben az esetben is domináns szerepet kaptak, de mégsem olyan eltúlzottak mint a márka más, magasabb kategóriába tartozó modelljeinél. Elölről nézve eléggé agresszív, oldalról pedig elegáns, decens vonalvezetésű, majd a hátsó részén ismét visszatér az agresszívabb vonalvezetés, elsősorban az egyedi lámpatestek kialakításának köszönhetően. A tesztelt változaton a 870 euróért elérhető Cape York Green metálfényezés látható, amelynek a leírás szerint zöldnek kellene lennie, de én nem tehetek róla, szerintem az autó szürke. Hiába, valami igazság lehet abban, hogy az emberek ugyanazt a színt is képesek különböző színként látni.
Tágas tér
Az utastér is gyökeres változáson esett át, hiszen szinte egy az egyben átvette a 2 Active Tourer modellből ismert utasteret. A műszerfalon egy nagy panel dominál, amely két 10 colos képernyőt rejt magában – az egyik a digitális műszeregység, a másik pedig a médiarendszer érintőképernyője. Az utastérből eltüntették a vezérlőgombok túlnyomó többségét, és már a közismert iDrive vezérlőtárcsát is hiába keresnék. Egyebek mellett ez az egyik dolog, amit nehezményeznem kell. A vezérlőtárcsának köszönhetően praktikusan és egyszerűen lehetett kezelni több funkciót, de ez már a múlté.
Ugyanúgy sajnálom, hogy eltűntek a klímakezeléshez szolgáló vezérlőgombok, bár tény, hogy az érintőképernyő alsó részén könnyen hozzáférhetünk az egyes funkciók kezeléséhez. Csak hát míg korábban elég volt egy gombnyomás, most már legalább kettő-három kell, hogy eljussunk valamihez az érintőképernyőn keresztül. Ugyanez érvényes az ülésfűtés vagy a volánfűtés beállítására. Összesítve viszont az iDrive aktuális generációja számtalan funkciót és lehetőséget kínál, ezért nem kis időre lesz szükség, míg az összes használatát elsajátítják.
Ami a motort illeti
Tesztelésre a rendelkezésre álló legerősebb benzinmotort kaptam, amely – a benzinmotor közül egyedüliként – xDrive összkerékhajtással is rendelkezik. A kétliteres négyhengeres X1 23i 150 kW-os (204 LE) teljesítménye az 5000–6500 fordulatskálában elérhető, a 320 Nm-es forgatónyomaték pedig 1500 és 4000 fordulat között áll rendelkezésre. A 14 kW teljesítménnyel rendelkező elektromotor sem hiányzik, melynek alapvető funkciója inkább a belső égésű erőforrás kisegítése, működését a zökkenőmentesen dolgozó Start/Stop rendszernek köszönhetően fogják érzékelni.
A rendelkezésre álló teljesítmény elegendő az 1730 kilós autóban, hisz 0-ról 7,1 másodperc alatt gyorsul fel 100 km/órás sebességre. Klasszikus üzemmódban kicsit visszafogottnak tűnt a gázpedál reakcióideje, ám Sportban már sokkal agilisabb. A fogyasztás is egész jó volt, hiszen sikerült tartanom a nyolc liter alatti átlagot 100 kilométeren, ami télen, téli abroncsokon, Pozsonyban és autópályákon levezetett majdnem hatszáz kilométer után végképp nem rossz eredmény.
A motor ráadásul zseniálisan hangszigetelt, helyenként olyan érzésem volt, mintha elektromobilt vezetnék. Elképesztő, hogy mire képesek már az autók ebben az árkategóriában. Az erőforrás prioritásként kezeli az elülső kerekek meghajtását, szükség esetén észrevétlenül aktiválja az összkerékhajtást, minek köszönhetően az X1 példaértékű stabilitást kap, és úgy fekszik az úton, mintha odaszögelték volna. A kanyarokon való élesebb áthajtás sem hozza ki a sodrából. A pozsonyi utak legnagyobb egyenetlenségei sem okoznak gondot az X1-nek, ami csak igazolja, hogy a német utakra szánt autó a kelet-európai úttesteken is megállja a helyét.
Megvenném?
Ha lenne rá pénzem, egészen biztosan. Alapban már 39 650 eurónál kezdődik, amivel a bajor autómárka legolcsóbb modelljei közé sorolandó, bár a tesztelt változat ára az ötvenezer eurót is átlépte. A benzines xDrive 23i a dinamika és a gazdaságos hétköznapi használat értelmes kombinációját jelenti. Az a néhány apróság, amit kifogásoltam, inkább abból adódik, hogy vezettem az előző generációkat is, és bizonyos dolgok, amelyeket azokban a járgányokbanmegszoktam, hiányoznak. Akinek vi-szont az X1 aktuális generációja lesz az első autója, az semmiben sem fog csalódni. Én sem csalódtam, s élveztem minden egyes kilométert, pedig még családom sincs. Ezért mondom, hogy idén eddig ez a kedvencem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.