Alábecsüljük az információs hadviselést

Szlovákia egy rendőrségi egységet erősít meg az álhírek és orosz propaganda elleni hatékony fellépés érdekében. A szomszédos Csehország ugyanakkor más úton indult el, ott nem közvetlenül a rendőrség foglalkozik a témával.

Szlovákia egy rendőrségi egységet erősít meg az álhírek és orosz propaganda elleni hatékony fellépés érdekében. A szomszédos Csehország ugyanakkor más úton indult el, ott nem közvetlenül a rendőrség foglalkozik a témával. Radovan Bránik szakértő egy komplexebb megoldást képzel el.

A 12 emberrel megerősített szlovák rendőrségi egységnek nemcsak a hamis rákgyógyszereket, és hasonló álhíreket terjesztő kamuoldalakkal kell majd megküzdenie, hanem – kissé túlozva – Oroszországgal. S hogy miért?

Információs háború

Ahogy Rácz András Oroszország-szakértő az Index.hu portál egyik korábbi elemzésében rámutatott: az orosz katonai gondolkodás már a 80-as évektől számol az információs hadviselés fogalmával. Ennek keretein belül a célországok védelmi képességét gyengítik meg például a katonai vezetésbe vetett bizalom meggyengítésével, a politikai vezetés diszkreditálásával, vagy irányított válságok előidézésével és a lakosság hangulatának megingatásával. Ezt tartja a legnagyobb fenyegetésnek a szlovák belügy is. Ahogy Petar Lazarov szóvivő lapunknak elmondta, a fő kockázatot az jelenti, hogy az álhírterjesztők – akik tulajdonképpen az információs hadseregek katonáinak számítanak, – a jogállam, a demokrácia, a legfőbb közjogi méltóságok és Szlovákia NATO- és EU-tagsága ellen lázítanak. Emellett pedig az orosz geopolitikai látásmód elemeit próbálják elültetni a felhasználókban.

A propaganda terjesztése elsősorban az álhíroldalak feladata, melyeket Csehországban és Szlovákiában a Konspiratori.sk portál is listáz. 94 olyan weboldalt tartanak nyilván, melyek tartalma minimum kétségeket ébreszt, és szerepelnek köztük azok is, melyek egyértelműen a szlovák szélsőségesekhez köthetőek. Magyarországon hasonló oldalak és blogok szintén százas nagyságrendben vannak jelen, és többnél egyértelműen igazolható az orosz kapcsolat. Ráadásul ezek az oldalak hatalmas eléréssel rendelkeznek a közösségi oldalakon is.

Ennyi nem elég

Radovan Bránik biztonságpolitikai elemző szerint az orosz propaganda hatalmas erővel bír nálunk is, és ez ellen 12 új ember biztosan nem tud harcolni. „Ezt a megoldást az állam részéről elhamarkodottan megalkotottnak vélem, és még nagyobb baj, hogy az sem tiszta, miért épp a rendőrség harcol ezek ellen” – mondja. A rendőrök ugyanis a bűncselekmények ellen harcolnak, ám az, hogy valaki hamis hírt közöl valahol, nem bűncselekmény, csak akkor, ha beleesik a rémhírterjesztés kategóriájába. A jelenlegi törvények szerinte nem adnak elég teret a rendőrségnek az eredményes harchoz.

Csehországban az ottani belügy által létrehozott Terrorizmus és Hibrid Fenyegetések Elleni Központ foglalkozik a problémakörrel. A központ dolgozói 15-en vannak, és nem rendőrök, hanem elsősorban civil biztonságpolitikai elemzők. Bránik szerint ez a megoldás hatékonyabb, mint a szlovák, de messze nem tökéletes. Úgy véli, sokkal komplexebb megközelítésre van szükség, mivel a problémakör sem merül ki kizárólag az álhírekben, az orosz információs háború ennél jóval összetettebb. Olyannyira, hogy a hibrid fenyegetés elleni harcba a rendőrség mellett nem csak a civil biztonságpolitikai intézmények erőforrásait kellene bevonni mindebbe, hanem a szlovák titkosszolgálatot és a katonai hírszerzést és elhárítást is – s ebben a rendszerben a rendőrségnek kizárólag csak a felderített, bizonyítékokkal alátámasztott bűncselekmények elleni fellépés lenne a feladata.

Az álhíreken túl

Bránik felhívta a figyelmet arra is, hogy a dezinformációs kampány csak egy része a hibrid fenyegetésnek. Emlékeztetett Aljakszandr Uszovszkij belorusz aktivista tevékenységére, akiről nemrégiben mi is beszámoltunk. Uszovszkijt Konsztantyin Malofejev orosz oligarcha pénzelte, hogy építsen propagandahálózatot a V4-es országokban, és támogasson ukránellenes demonstrációkat. Uszovszkij példája jól mutatja, hogy működik ez az összetett rendszer, melynek ő az legalján állt, a tetején pedig a Kreml emberei.

Bránik rámutatott, hogy Uszovszkij bizonyíthatóan kapcsolatban állt Marian Kotlebával, a szélsőséges ĽSNS vezetőjével, akinek NATO-ellenes aktivitásaiban igyekezett segíteni. Ez pedig már a hibrid háború következő szintje.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?