A szlovák modell

Az egykori Csehszlovákia utódállamaként 1993. január elsején létrejött önálló Szlovák Köztársaságban parlamentáris kormányzási rendszer működik. Az ország egykamarás parlamentjének 150 tagja van. A parlamentbe az ötszázalékos küszöböt elérő pártok jutnak be.

Az egykori Csehszlovákia utódállamaként 1993. január elsején létrejött önálló Szlovák Köztársaságban parlamentáris kormányzási rendszer működik. Az ország egykamarás parlamentjének 150 tagja van. A parlamentbe az ötszázalékos küszöböt elérő pártok jutnak be. A képviselőket négyévenként, ugyanilyen időtartamra szóló megbízással választják. A pártok minden 21 évnél idősebb, feddhetetlen, szellemi alkalmasságát tekintve megkérdőjelezhetetlen személyt felvehetnek a választási listájukra.

A pártok egy-egy választásra pártonként maximum 12 millió koronát használhatnak fel. A választás eredményeinek kihirdetése után az ötszázalékos parlamenti küszöböt elért pártok minden egyes rájuk leadott szavazat után (négyévenként egy alkalommal) hatvan koronát kapnak. A parlamentbe bejutó pártok a négy évre szóló megbízatás során minden megszerzett képviselői mandátum után évente 500 ezer korona állami támogatásra jogosultak.

A parlamenten kívül maradó, de a háromszázalékos támogatottságot meghaladó, az öt százaléknak azonban alatta maradó pártok a négyéves választási időszak alatt egy alkalommal kaphatják meg a rájuk leadott minden egyes szavazat után járó hatvan koronát.

A pártfinanszírozásnak egyéb legális (nem állami) módozatai is vannak: a pártok hivatalosan bejelentett adományokat fogadhatnak el és tagsági illetményt is kérhetnek a tagjaiktól.

A választás eredményeinek kihirdetése után az államfő „rendszerint” a választásokon legmagasabb eredményt elért pártot bízza meg azzal, hogy kezdjen kormányalakítási tárgyalásokat a számításba vehető pártokkal, de rendhagyó esetben a legjobb belátása szerint úgy is dönthet, hogy a mezőny győztes pártja után következő pártok valamelyikét szólítja fel a tárgyalások megkezdésére.

ĺgy volt ez legutóbb, 1998 őszén, amikor a legtöbb szavazatot (27 százalékot) a Vladimír Mečiar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) szerezte meg, de mert Mečiar eleve nem számíthatott érdemleges koalíciós partnerekre, s így kormányalakítási esélyei sem voltak, az államfő a Mečiar ellenében összefogott (26,3 százalékot elérő), Mikuláš Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus Koalícióra (SDK) bízta a kormány megalakítását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?