A fotón Matúš Šutaj Eštok éppen kezet nyújt Andrej Dankónak, aki Peter Žiga mellett foglal helyet. Elképzelhető, hogy az ehhez hasonló jelenetek már nem lesznek gyakoriak a parlament szeptemberi ülésén
A parlamenti ülés megmutathatja, mennyire súlyosak a nézeteltérések a Hlas és az SNS között
A két hónapos nyári szünet után a parlamenti képviselők kedden újra tárgyalóasztalhoz ülnek. Az őszi ülésszak egyik nagy kérdése lesz, mennyire működik olajozottan a koalíció, különösen a Hlas és az SNS belső konfliktusai mellett.
A kormányalakítás után a koalíció ideig-óráig törekedett arra, hogy fenntartsa az összetartás látszatát, mára azonban nyilvánvalóvá váltak a törésvonalak a két kisebb koalíciós párt, a Hlas és az SNS között.
Az egyik leglátványosabb nézeteltérés a parlament elnöki tisztsége kapcsán alakult ki. Peter Pellegrinit, a Hlas korábbi vezetőjét áprilisban köztársasági elnökké választották, így lemondott a házelnöki és a pártelnöki tisztségéről is. A parlament vezetésével ideiglenesen párttársát, Peter Žigát bízta meg.
A koalíciós szerződés értelmében a házelnököt a Hlas jelöli, de Andrej Danko, az SNS vezetője és a parlament egyik alelnöke kijelentette, az államfőválasztás után megváltoztak a politikai erőviszonyok, és ő szeretne a parlament első embere lenni. Úgy tartaná igazságosnak, hogy a három legfőbb közjogi tisztséget a három koalíciós párt elosztaná egymás közt: Robert Fico (Smer) miniszterelnöki posztja adott, Pellegrini megválasztásával a Hlas jelöltje lett a köztársasági elnök, így a házelnöki tisztség szerinte az SNS-nek járna.
Pellegrini azonban saját bevallása szerint minden állampolgárt képviselni szeretne, ezért fel is függesztette a tagságát a Hlasban, és a pártpolitika felett álló államfő látszatára törekszik. A Hlas nem is mondott le a házelnöki tisztség betöltéséről, ők Richad Raši régiófejlesztésért felelős minisztert szeretnék a parlament élén látni.
A felek a nyár előtt azt mondták, a következő hónapokat arra használják majd, hogy közös álláspontra jussanak, és a parlament őszi ülésén bejelentik az új házelnök személyét. Robert Fico a hétvégén a szlovák közszolgálati rádióban azt mondta, két lehetőséget lát: vagy Danko lesz a házelnök, vagy a jelenleg megbízott Žiga marad a választási ciklus végéig. Megjegyezte, ha a két félnek végül mégiscsak sikerülne megegyeznie egy másik jelöltben, a Smer tiszteletben fogja tartani a döntést.
A kormányfő egyébként támogatná Danko jelöltségét, de állítása szerint a pártja nem szeretne komolyabban belefolyni a vitába.
Pellegrini is beszólt
Az egyezség azonban láthatóan messze van, erre utal például Richad Raši hétfői nyilatkozata, amelyben esélytelennek nevezte Danko házelnökké választását.
„Ez a poszt a Hlast illeti meg, és nem fogunk vele üzletelni”
– jelentette ki, hozzátéve, a pártoknak inkább a koalíciós szerződés teljesítésén kellene dolgozniuk, a problémákat és a nézeteltéréseket pedig a koalíciós tanács ülésén kell rendezni, és nem a sajtón keresztül üzengetni.
Pellegrini a hétvégén szintén hozzászólt a témához. Ügyelt arra, hogy konkrét nevet ne említsen, de a szövegkörnyezetből egyértelműen kiderült, hogy Dankónak üzent.
„Nagyon zavar, hogy a személyes ambíciók ilyen hatalmas feszültséget tudnak okozni. Hogy egy konkrét pozíció iránti vágy az ország stabilitása fölé kerekedhet, hogy a személyes ambíciók egy szék iránt felülemelkedhetnek a valódi problémák megoldásán, és akár a kormánykoalíció stabilitását is veszélybe sodorhatják. Számomra ez felfoghatatlan”
– vélekedett az államfő, aki úgy gondolja, az őszi parlamenti ülésszak lesz a koalíció működőképességének próbája.
„Talán az idei ősz lesz a lakmuszpapír, a parlamenti ülés, ahol kiderül, mennyire erős a kormánykoalíció, illetve megvan-e a többség a törvények elfogadásához. Ha valaki olyan javaslatokat terjeszt be, amelyek nincsenek összhangban a koalíciós szerződéssel, azt a koalíciónak el kell rendeznie”
– mondta a köztársasági elnök.
Kérdéses szavazások
A következő hetekben több olyan koalíciós törvényjavaslat is megtárgyalásra kerülhet, amelyeknél a Hlas támogatása nem garantált. Az SNS például olyan javaslatokat terjesztett be a plénum elé, amelyek valamilyen formában az LMBTQ-közösség ellen irányulnak. Ezek közé tartozik a törvénymódosítás, amellyel korlátoznák a szexuális orientációval és nemi identitással kapcsolatos témák „propagálását” az iskolákban, illetve a javaslat, amellyel tiltanák a szivárványos zászlót kihelyezését az állami intézményekre.
Az oktatással kapcsolatos törvényre Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter úgy reagált, pártja tiszteletben tartja a koalíciós szerződést, melynek értelmében minden tárcának megvan a felelős irányítója, és a Hlas soha nem avatkozik bele az olyan minisztériumok működésébe, amelyekért egy másik párt felel.
Egyelőre az sem világos, hogy a Hlas milyen stratégiát választ Michal Šimečka (Progresszív Szlovákia), a parlament alelnökének leváltása során. Az ülést az Smer és az SNS kezdeményezte, mivel állításuk szerint a pártelnök családjához köthető civil szerveztek bőséges állami támogatásokban részesültek, és Šimečka ezt igyekezett leplezni. A Hlas álláspontja egyelőre kérdéses, de Boris Susko (Smer) igazságügyi miniszter a hétvégén elmondta, miben állapodtak meg partnerükkel.
„Ha helyesek az információim, a Hlas képviselői támogatják a rendkívüli ülés megnyitását, majd a vita alakulásától függően döntenek majd arról, hogyan szavaznak”
– nyilatkozta a tárcavezető
A Hlas képviselői nélkül a Smer és az SNS nem rendelkezik elég szavazattal ahhoz, hogy le tudják váltani a PS elnökét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.