A koalíciónak az utóbbi három hónapban problémát okozott a stabil többség biztosítása, ezért számos javaslat megszavazását el kellett halasztani
Havi 7 ezer eurós fizetés, miközben hetekig nem ülésezett a parlament – újra téma a képviselői fizetések befagyasztása

A Szlovákia mozgalom nemrégiben előállt egy javaslattal a parlamenti képviselők fizetésének befagyasztásáról, a többi ellenzéki párt pedig beállt Matovičék kezdeményezése mögé. A koalíciós pártok jelezték: nem támogatják az ellenzék jogszabály-módosítását, ugyanakkor azt ígérik, előállnak egy saját megoldással.
Az Igor Matovič által vezetett Szlovákia mozgalom a napokban rámutatott: a koalíció belső válságának eredményeként a parlament mintegy három hónapon keresztül nem tartott rendes ülést. 2024 decemberében téli szünetre mentek a képviselők, és a következő parlamenti ülést csak február közepére tervezték be, abban bízva, hogy januárban sikerül elsimítani a konfliktusokat.
A tervek azonban nem váltak be, és a stabil koalíciós többséget mindössze március végére sikerült bebiztosítani, főként Robert Fico (Smer) miniszterelnök közbenjárásával (aminek eredményeként minisztériumot kapott Rudolf Huliak és Samuel Migaľ). Így a képviselők februárban csak két halaszthatatlan törvényt fogadtak el – az építésügyi és az egészségügyi törvényeket –, a további jogszabály-módosításokat kénytelenek voltak március végére halasztani.
A márciusi ülés napirendjén található programpontok között akadnak olyanok is (például az új házelnök megválasztása), amelyek elfogadása már hónapok óta húzódott.
Július Jakab, a Szlovákia mozgalom képviselője felhívta a figyelmet:
amíg a képviselők „három hónapig nem csináltak semmit”, addig a számlájukra folyamatosan érkezett a fizetésük. Az említett időszakban 20 ezer euró üthette a markukat.
Mennyit is keres egy képviselő?
A parlamenti képviselők fizetését az érvényes jogszabályok alapján az előző évi bruttó nemzeti átlagbér háromszorosában határozzák meg. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy képviselő alapbére 2024-ben 4076 euróra rúgott. Ehhez azonban még hozzáadódnak a különféle juttatások is: a Pozsony megyén kívül élő képviselők 3003, a Pozsony megyén belül élő képviselők pedig 2574 eurót kapnak pluszban, ráadásul ezek a juttatások adómentesek.
A 2025-re vonatkozó béreket áprilisban fogják kiszámítani, és mivel az országos átlagbér összege ezúttal is növekedett, így a képviselők további több száz eurós fizetésemelésben részesülhetnek.
A Szlovákia mozgalom képviselői arra figyelmeztetnek, hogy a kormány idén kemény megszorító intézkedéseket vezetett be, hogy stabilizálják az állami költségvetést, és a jövő évre már szintén jeleztek egy újabb konszolidációs csomagot, eközben viszont a saját vagyonuk egyre csak növekszik.
Ez így nem mehet tovább. Ezért is nyújtottunk be egy törvénymódosító javaslatot a képviselői fizetések csökkentésére és befagyasztására. Önöket a konszolidációval terhelik, magasabb adókat fogadnak el, elveszik a szülői nyugdíjat és a gyermekek után járó adóbónuszt
– üzente Jakab.
Váratlan összefogás
Matovičékat a többi ellenzéki párt az utóbbi hónapokban egyfajta izolációban tartotta: gyakran nem álltak be a Szlovákia mozgalom javaslatai mögé, nem rendeztek közös demonstrációkat. Éppen ezért is hatott meglepően, amikor mind a Progresszív Szlovákia (PS), mind a KDH, mind az SaS jelezte, készek lennének megszavazni Matovičék javaslatát.
A PS ugyan leszögezte, bizonyos jogi és technikai kérdések felmerülnek a jogszabály szövegével kapcsolatban, de ezeket elég lenne megoldani a második olvasatban, egy vagy több módosító javaslat segítségével.
A képviselők kedden még egy kerekasztal-beszélgetést is szerveztek a témával kapcsolatban, amire meghívást kaptak a koalíciós pártok frakcióvezetői is. Az viszont már kevésbé okozott meglepetést, hogy a Smer, a Hlas és az SNS nem kívánt részt venni a megbeszélésen.
Úgy gondoltam, hogy a frakcióvezetők vagy az általuk megbízott képviselők szintjén megrendezett formátum megfelelő lehetett volna, de sajnos úgy végződött, ahogy végződött. Mindenesetre tájékoztattam Richard Rašit, a parlament elnökét, és ezúton is szeretném megkérni, hogy házelnöki minőségében azonnal kezdjen el foglalkozni az üggyel
– fogalmazott Martin Dubéci, a PS frakcióvezetője.
A koalíció támogatása nélkül az ellenzéknek nincs elegendő szavazata ahhoz, hogy elfogadjon egy ilyen javaslatot.
Saját koalíciós javaslat?
Róbert Puci, a Hlas frakcióvezetője a kerekasztal-beszélgetés időpontját kifogásolta. Azt mondta, pártja azért nem vett részt rajta, mert olyankor szervezték meg, amikor a parlamentben éppen tárgyalás zajlott. Emellett bírálta az ellenzéket, amiért elmondása szerint nem tudtak megegyezni a javaslat végső formáján. Mint mondta, egyedül a Szlovákia mozgalom javaslatát látta, de az „rossz és kivitelezhetetlen”.
Egyúttal leszögezte, a koalíció is foglalkozik az üggyel, és előállnak majd egy saját megoldással, de hogy ez mit takar, azt nem pontosította.
A Hlas frakcióvezetője nem lát problémát abban, hogy a parlament idén még alig ülésezett.
Aki akar, dolgozhat akkor is, amikor nincs ülés
– jelentette ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.