A maximumot kell nyújtani

A mai magyar futball mostoha viszonyai között és a bírók legendásan közutálatnak „örvendő” szerepét ismerve mi vesz rá valakit, hogy bíró/partjelző legyen? Erős Gábor esztergomi FIFA partjelző szerint erre csak egy magyarázat van: a megszállottság.

Sosem akartál focista lenni?

Sporttagozatos iskolába jártam, ahol nem lehetett focizni, én pedig mindenképpen kapcsolatba akartam kerülni a sportággal. Titkon szerettem volna focista lenni, de nem volt akkora tehetségem, és talán kishitű is voltam. Esztergomban serdülőkorban játszottam egyesületi szinten egy keveset védőként, aztán váltottam a játékvezetésre.

Hogyan lehet valaki nemzetközi (FIFA) bíró?

Végig kell járni a nagyon hosszú ranglétrát kezdve a járástól, egészen az NB I-es szintig és innen még nehezebb a továbblépés. Elég nagy a verseny, hiszen valahol mégiscsak ez a játékvezetés csúcsa – a FIFA-keret. A tudás mellett azért kell hozzá egy kis szerencse is, de mihez nem kell az életben! A dolog egyébként úgy működik, hogy a FIFA meghatározza, hogy az adott országnak mennyi játékvezetője, aszszisztense lehet. A Puhl Sándor vezette Magyar Játékvezetők Bizottsága ennek megfelelően szakmai javaslatot tesz a Magyar Labdarúgó Szövetségnek, amit az jóváhagy és továbbít a FIFA-nak. Magyarországon jelenleg 8 FIFA játékvezető és 10 FIFA asszisztens van.

Melyik volt életed első mecscse partjelzőként?

A dorogi körzeti bajnokságban egy Nagysáp-Tarján meccs 1994-ben.

És az első nemzetközi meccs?

A legelső nemzetközi mérkőzésem U20 Horvátország-Stájerország mérkőzés volt az Alpok-Adria Kupán. FIFA jelvényben pedig Spanyolországban, az U17-es EB selejtezőn a Spanyolország-Wales meccs.

Mi tartasz a legnagyobb sikerednek?

Azt, hogy 2003-ban bekerültem a FIFA keretbe. A legbüszkébb pedig arra vagyok, hogy idén februárban a Portugál Labdarúgó Szövetség névre szólóan Kassai Viktor FIFA játékvezetőt és Erős Gábor FIFA asszisztenst kérte fel a Portugália-Anglia mérkőzésre. Ez egy stadionavató volt, egyben Figonak a 100. válogatott mérkőzése. Mind a két csapatban játszott az összes nemzetközi sztár.

Kinek volt a legnagyobb élmény fújni?

A Portugália-Anglia mérkőzésen az ott játszó sztároknak. Az angoloknál Owen, Beckham, a portugáloknál pedig Figo mellett Rui Costa és Fernando Couto...

Mit jelent számodra válogatottak meccsén segíteni?

Nagyon nagy megtiszteltetés nem csak egy válogatott mérkőzésen segíteni, hanem akár egy kölyökmérkőzésen is részt venni. Mindegyik mérkőzésen a maximumot kell és akarom is nyújtani.

Mi a szakmában a nagy álmod, a csúcs, amit el szeretnél érni?

Az álmom minél több helyre eljutni és minél rangosabb mérkőzésekre! Egy világeseményre mindenképpen szeretnék kijutni! Nagy élményt jelentett a január-februárban megrendezett Öböl Kupa (Golf Cup) is. Az arab országok részvételével megrendezett esemény olyan presztízsű és szintű, mint nálunk egy EB.

Mit csinálsz, ha már „kiöregedsz” a szakmából?

Erre még nem igazán gondoltam és remélem még egy darabig nem is kell. A játékvezetői korhatár egyébként 45 év. Már jelenleg is négy éve tagja vagyok a Komárom-Esztergom Megyei Játékvezetői Bizottság elnökségének, de hogy később milyen kapcsolatban leszek a labdarúgással, még nem tudom megmondani.

Mi volt a legmeglepőbb esemény eddigi játékvezetői pályafutásod során?

Életem első megyei első osztályú mérkőzésén, egy Környe-Ács mecscsen egyszer csak berohant egy meztelen nő, ami elég zavarba ejtő pillanat volt. Litvániából pedig tavaly alig akartak kiengedni egy nemzetközi mérkőzés után, mert a megengedettnél 16 kilóval nehezebb volt a csomagom a sok ajándék miatt.

Ki a szakmai példaképed?

Nincs kimondott példaképem, bár felsorolhatnék néhány kollegát, volt kollegát, akiktől az ember csupa jót tanult, mind a pályán és mind a pályán kívül. Egyébként tízből kilencszer Kassai Viktor játékvezetővel vezetek meccset, az Öböl Kupán Urs Meiernek lengettem, aki a világ harmadik legjobb játékvezetője. Vele nagy megtiszteltetés volt együtt dolgozni.

Melyik a kedvenc játékosod, kedvenc csapatod?

Ez maradjon meg az én titkom, hiszen nekünk pártatlannak kell lennünk. Azért tudnék egy pár nevet sorolni és csapatot itthon és külföldről egyaránt...

Hogyan edz, készül egy játékvezető?

Természetesen a csapatokhoz hasonlóan mi is készülünk, hiszen egy évben négyszer van fizikai felmérőnk – az elméleti mellett. A fővárosban heti kétszer van közös edzés, egyébként pedig hetente négyszer egyedül edzek. Ezt a szakmát edzés nélkül nem lehet megcsinálni!

Hogyan lehet valaki játékvezető?

El kell végezni egy alapfokú tanfolyamot és letenni egy játékvezetői vizsgát. Utána pedig a legalacsonyabb osztályban el lehet kez-deni a vezetést. Ez Magyarországon a körzeti bajnokság. Onnan mehet megye B-be, megye A-ba az ember, majd NB III-ba. Ha kellő tapasztalata van, akkor jelölik az országos utánpótlásba, ahonnan be lehet kerülni az NB II-be és az NB I/B-n keresztül később az NB I-be. Hosszú út, optimális esetben 8-10 év alatt járható be. Ezért is gondolom, hogy ha valaki ezt a szakmát választja, akkor ideális esetben 16-17 évesen el kell kezdenie.

Mit üzennél azoknak, akik ezt a foglalkozást szeretnék űzni?

Nagyon szép pálya. Megéri belevágni, főleg ha valaki fiatal és érez magában annyit, hogy akarja és tudja is csinálni! Rengeteg élményt lehet szerezni!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?