<div>Magyar nyelvű politikai óriásplakátok, magyar nyelvű képviselő-testületi ülés, magyar nyelvű filmvetítés – ilyen panaszokkal fordulnak a szlovák állampolgárok a leggyakrabban a kulturális minisztériumhoz államnyelvtörvény-sértés ürügyén.</div><div> </div>
A kisebbség nyelvét kellene védeni
Pozsony |
A minisztérium bírságot még ugyan nem osztott ki senkinek, de már több eljárást kezdeményezett. Az államnyelv használatáról szóló minisztériumi jelentés a napokban került tárcaközi egyeztetésre. A jelentés foglalkozik az államnyelv használatával többféle területen, egyebek mellett az államigazgatásban, a médiában, az oktatásban. A szakember szerint az államnyelvet jobban védik, mint a kisebbségi nyelveket. „Ha egy hivatalnok nem válaszol magyarul is egy magyarul beadott kérvényre, azt bizonyára senki nem fogja megbüntetni – véli Sándor Anna nyelvész. – Innen ez az anomália. A kettőt együtt kellene kezelni, a kisebbség nyelve szorulna igazán védelemre, ha az állam azt szeretné, hogy a kisebbség megmaradjon.” Sándor Anna szerint az államnyelv és a kisebbségi nyelvek használatának egyensúlyát azzal lehetne elérni, ha a hatóságok aktívabban lépnének fel a kisebbségi nyelvhasználat terén. „A nyomtatványok, közlemények kétnyelvű elkészítése pluszmunkát igényel, amihez meg kellene találni az anyagi fedezetet. Másrészt biztosítani kellene, hogy ahol adott a kisebbségi nyelvhasználati jog, legyen olyan alkalmazott, aki tudja használni a kisebbség nyelvét” – magyarázza Sándor. A kormányhivatal által 2014-ben kiadott jelentés a kisebbségi nyelvhasználat állapotáról azt mutatta, a kisebbségi nyelvtörvény tartalmazta előírások jelentős részét a közigazgatási szervek ignorálják. (szalzo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.