A fuvarozók vezetője szerint az útdíj ördögi kör

<p>Szlovákiában hosszú évek óta nem volt akkora országos, nagy port kavaró tüntetés, mint január elején, amikor a fuvarozók fellázadtak az elektronikus útdíj ellen. Bár a kormány ezt tagadja, de kénytelen volt meghátrálni, jelentősen módosította az útdíjrendszert. Áma fuvarozók továbbra is úgy gondolják, hogy az útdíj igazságtalan, a rendőrség pedig megfélemlíti a tüntető sofőröket. A megmozdulások egyik szervezője, a Szlovák Fuvarozók Uniójának (UNAS) vezetője, Jaroslav Polaček.</p>

* Azt nyilatkozta, az útdíj elleni tiltakozáshoz még több fuvarozó csatlakozik, mint januárban, ám a tiltakozás 14 óra után véget ért. Miért?

A sofőrök megijedtek a rendőröktől, meggyőződésem, hogy megfélemlítették őket, és jogtalanul állították félre járműveiket a főváros előtti pihenőhelyeken, és jogtalan volt a bírságolás is. Emellett indoklás nélkül kobozták el néhányuk jogosítványát. Ezért döntöttünk úgy, hogy bepereljük a rendőrséget, a további lépésekről, konkrét feljelentésekről jogászokkal tárgyalunk.

* A kormány azt állítja, megmozdulásaik mögött politikai indíttatás húzódik,a háttérből az ellenzékirányítmindent…

Ez nem igaz, ebben az esetben nem érdekel a politika, és nem akarom, hogy követeléseinket összefüggésbe hozzák a politikával. Ezt el akarjuk kerülni. A fuvarozók, a tiltakozók között is vannak olyanok, akik az előző választásokon a Smerre szavaztak. Nem lenne szerencsés, ha a fuvarozók unióját a baloldali vagy jobboldali politikai pártokhozsorolnák.

* Más vélemények szerint éppen az UNAS volt az, amely politikát vitt a tüntetésekbe például azáltal, hogy képviselői találkoztak Pozsony KDH-s főpolgármesterével. Ön ezt nem így látja?

Joga volt hozzá, hogy felkeressen minket. Ki más tárgyalhatott volna velünk, ha nem a főpolgármester? Ráadásul a miniszterelnök nem hajlandó szóba állni velünk, ugyanúgy a közlekedésügyi miniszter sem – pedig 2009 elejétől próbáltunk összehozni egy találkozót. A fuvarozókat nem szabad alábecsülni, még ha egyesek azt gondolják róluk, hogy csak a volánt tudjukfogni.

* Sikeres volt a tüntetés?

Igen. Bár a kormányfő mindeddignemtalálkozott velünk, tudatosította, hogy komolyan kell venni minket. Nemismeribe,dekétségtelenül a mi nyomásgyakorlásunk vitte rá a kormányt, hogy csökkentse a gázolaj jövedéki adóját. Hogy hibákat követtek el az útdíjrendszer bevezetésekor, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy határozatlan időre felfüggesztették az útdíj fizetésétazI. osztályúutakon.

* Miért csak januárban kezdtek tüntetni, amikormárműködött a rendszer. Ilyenkormárnehezebb változtatniafeltételeken?

Nem januárban kezdtük az elégedetlenkedést. Már a novemberi szakmai konferenciáról csalódottan távoztak a fuvarozók,mertnem kaptak választ kérdéseikre. Nem tudtuk, hogyan fog működni a rendszer, az illetékeseknek még fogalmuk sem volt arról, hogy példáuladarukutánis kell-e fizetni .

* De az útdíj bevezetéséről évek óta beszélnek. Tényleg nincs olyanérzése,hogyelkéstek?

Nézze, például a mi társaságunk hulladékszállítással foglalkozik. Mindenki azt gondolja, hogy az útdíjcsakakamionsofőrökproblémája, kevesen tudatosítják, hogy ki mindenkit érint. Velünk a SkyToll nemtárgyalt. Az egyetlen, aki megszólított minket, az az óriásplakátokon mosolygó csaj volt, hogy regisztráltassuk magunkat a rendszerbe, és jegyet nyerhetünk a Forma 1-es Magyar Nagydíjra. Szerintem alábecsülték a rendszer bevezetésévelkapcsolatosteendőket.

* Maradjunk a saját cégénél. Az ön számára miért elfogadhatatlan az útdíj?

Csak a novemberi konferencia után, amikor áttanulmányoztam a vonatkozó jogszabályt, derült ki számomra, hogy a szemeteskocsikra is vonatkozik az útdíj. Nekem nincs nemzetközi fuvarozó cégem, nemtudom,miahelyzet külföldön, csak azt, hogy milyen idehaza. Minden autóért postpaid rendszerben (utánfizetős rendszer – a szerk. megj.) 600 euró előleget kell fizetni, 160 euró a fedélzeti egység felszerelése, 50 eurós letétet kell fizetni az egységért, plusz pár eurós kezelési költséget. Tehát kezdetként minden autó után 800 eurót kell fizetni. Ekkor tudatosítottam, hogykomolygondjainklesznek.

* Fel tudja mérni, mennyit veszít az útdíj miatt a cég?

Koronára átszámítva havonta körülbelül egymilliót, tehát évi 12 milliót. Ez csak előzetes adat, reméljük, hogy nem lesz még rosszabb a helyzet.

* Elejétől fogva azt követelik, hogy mindenki csak annyi kilométer után fizessen, amennyit valóban megtett, és ne útszakaszonként. Kivitelezhető ez a megoldás egyáltalán?

A legdrágább ajánlatot tevő cég nyerte a tendert, hát bízzunk benne, hogy a legdrágább nem egyenesen arányos a legrosszabb kivitelezéssel.

* Ön elhiszi, amit mond?

A rendszer szerintem képes erre. Csak további kétszáz elemzőre lenne szükség, akik az egészet újraprogramozzák.

* A január eleji tüntetéshez nagyon sok fuvarozó csatlakozott. Szlovákiában még nem volt példa ilyen jellegű országos sztrájkra. Hogyan sikerült ennyi embert megszólítani?

A komoly problémák mozgósítják az embereket. Az útdíjat ugyanis sok fuvarozó nem tudja beszámítani a költségeibe, és még mindig nem tudják, mennyit fognak valójában fizetni. A kamionok esetében egyszerűbb a helyzet, mert azok A pontból egyenesen a B-be haladnak. De a kisebb fuvarozókkal, mezőgazdasági termelőkkel, pékségekkel, szemétszállítókkal más a helyzet, nem tudják pontosan előre kiszámolni a költségeket.

* A társadalom jelentős része szimpatizált a tüntetőkkel.

Ezt eleinte észre se vettem, mert a tiltakozást kellett megszervezni az egész országban. Éjjelnappal dolgoztunk, három órákat aludtunk. Három fő szervező volt, aki minden energiáját erre fordította.

* De végeredményben az emberek, a megrendelő és a vásárló fogja megfizetni az útdíjat.

Képzeljen el egy üzlethálózatot, amely eddig Kassáról szállított Pozsonyba tejet. Most inkább megrendeli Ausztriából, minthogy minden kassai fuvar után még fizesse a többletkiadásokat az útdíj miatt. A kassai cég tehát nem ad el annyi tejet, mi kevesebbet fuvarozunk, ezért kevesebb embert alkalmazunk, tehát valaki ráfizet az egészre. Ez egy ördögi kör, erre nemgondoltak.

* Lesznek még tiltakozások?

A tüntetések nem értek véget, addig folytatjuk, amíg nem teljesítik legfontosabb követelésünket, mégpedig az I. osztályú utak fizetős szakaszainak csökkentését. A további tüntetések formájáról még tárgyalunk.

* Robert Fico ma ismét tárgyalóasztalhoz ül a fuvarozókkal. Viszont azUNASképviselői most sem kaptak meghívást, sőt, amikor a parlamenti képviselőkkel tárgyalt, egyetlen kormánypárti képviselő sem állt önnel szóba. Mit gondol erről?

Nevetséges. Ha legalább egy kormánypárti képviselő eljön a találkozóra, akkor nem mondhatnám, hogy nem akarnak velünk tárgyalni. A miniszterelnök az első tüntetés idején azt mondta, ha befejezzük a blokádot, szóba áll velünk. Ez megtörtént, de azóta sem hajlandó velünk tárgyalni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?