„Szlovákia tíz éve nem teljesít olyan jól az adóbehajtás hatékonysága terén, mint most” – büszkélkedett még tavaly František Imrecze, a központi adó- és vámhivatal igazgatója, azzal érvelve, hogy míg 2012-ben a várt áfabevételek alig valamivel több, mint 50 százaléka folyt be az államkasszába, az elmúlt időszakban ezt sikerült 75 százalék fölé feltornászni. A pénzügyminisztérium – a szaktárca mellett működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) javaslatára – ennek ellenére most még nagyobb fokozatra szeretne kapcsolni az adócsalókkal folytatott harcban, amit a pénzpiaci válsághelyzetek kezelésére kidolgozott törvény módosításán keresztül akar elérni.
Ha a pénzügyminisztérium által javasolt szabályok életbe lépnének, a szlovákiai bankokat kötelezhetnék, hogy a szaktárca vagy a központi adó- és vámhivatal kérésére kiadják a jogi személyek és vállalkozók olyan banki ügyleteiről szóló adatait, amelyek egyébként a banktitok hatálya alá esnek. Az adóellenőröknek így pontos áttekintése lenne a cégek és vállalkozók összes pénzmozgásáról, vagyis a bevételeik és kiadásaik eltitkolására kisebb esélyük lenne. „Javaslatunkkal igazságosabbá szeretnénk tenni az adórendszert. A cégek egy jelentős része már hosszabb ideje nem fizet be a költségvetésbe egyetlen cent adót sem, és hasonló a helyzet sok egyéni vállalkozóval is. Így joggal merül fel a gyanú, hogy sokan az adóbevallás kozmetikázásával titkolják el a jövedelmeiket, ennek pedig a becsületes vállalkozók isszák meg a levét” – mondta Peter Kažimír pénzügyminiszter.
A javaslat hatalmas vihart kavart a pénzintézetek és a vállalkozók körében. A Szlovák Bankszövetség (SBA) a teljes tervezet visszavonását követeli, a vállalkozók érdekvédelmi szervezetei a banktitok megsértésére hivatkoznak. A legnagyobb szlovákiai cégeket tömörítő Klub 500 elnöke, Vladimír Soták szerint az új szabályok nem csupán a cégeket és a vállalkozókat, hanem a politikai pártokat, az egyházakat, a szakszervezeteket és a civil szférát is érintenék. „Az államnak már most is rengeteg eszköz áll a rendelkezésére az adócsalók lefülelésére, semmi okot nem látok arra, hogy az adóellenőrök hozzáférjenek az összes cég és vállalkozó banki adataihoz. Tudomásom szerint erre egyetlen uniós országban sincs példa” – nyilatkozta Soták.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.