A kormányhoz köthető 5 botrány, ami a bulvárlapok címlapjára került

smk

Nincs kormány botrány nélkül – a negyedik Fico-kormány tagjai, vagy a hozzá köthető képviselők pedig az elmúlt egy évben több olyan furcsa botrányba is belekeveredtek, amit elsősorban a bulvárlapok tárgyaltak. Drága külföldi utak, ingatlanügyletek, megalapozatlanul sokba kerülő tranzakciók miatt magyarázkodtak, vagy épp hallgattak az illetékesek.

A legtöbb ügyről ugyan elmondható, hogy nem lett közvetlen következménye, de arra tökéletesen alkalmasak, hogy csökkentsék a lakosság kormányba – és politikusokba – vetett bizalmát. Érdekesség, hogy a botrányok egy részének kirobbantásában a legaktívabb parlamenten kívüli ellenzéki párt, a Demokraták vállalt vezető szerepet a sajtónak nyújtott szivárogtatásaival.

Šutaj Eštok és a VIP-páholy

A legaktuálisabb botrány Matúš Šutaj Eštokot, a Hlas belügyminiszterét érinti. A politikus a múlt hétvégét az Egyesült Arab Emírségekben töltötte, hogy megnézze a Forma 1 idényzáró futamát. 

Juraj Šeligának (Demokraták) azonban feltűnt, hogy a politikusról kamerás felvételek is készültek, ráadásul nem egyszerű látogatóként, hanem a VIP-páholy vendégeként tartózkodott a futamon.

A politikus becslései szerint egy ilyen látogatás nagyjából 30-40 ezer euróba kerül két személy részére, csak egy belépő ára a luxuspáholyba 7-15 ezer euró között mozog. Mivel a miniszteri fizetések négy-ötezer euró között mozognak, bár 2025 áprilisától a kormánykoalíció változtatásai miatt még több ezer euróval megugrik a tárcavezetők bére, Šutaj Eštok nevében magyarázkodásra kényszerült a tárca. Már csak azért is, mert a belügyminiszter oldalán nem volt nyoma a látogatásnak – a politikus pénteken egy gyermekotthonban tett látogatásáról posztolt fényképeket a facebookra, vasárnap a felmondani szándékozó orvosokat bírálta.

A belügyminisztérium szerint Šutaj Eštok a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) meghívására érkezett az országba és ez a testület finanszírozta a belépőt is, miközben a néhány ezer eurós repülőjegyet a politikus saját zsebből fizette. 

A Hlas elnöke állítólag diplomáciai egyeztetéseket is folytatott az Egyesült Arab Emírségekben – de hogy belügyminiszterként pontosan milyen ügyben járhatott el illetékesen, azt nem tudni. 

A Demokraták szerint a politikus több szlovákiai oligarchával is egyeztetett az arab országban.

Šimkovičová: parlament helyett jachtverseny

Bizarr botrányba keveredett kora nyáron az SNS-jelölt kulturális miniszter, Martina Šimkovičová, akinek a parlamenti jelenléttel akadt problémája. 

Mikor egy júniusi ülésen a tárca által beterjesztett médiaszolgáltatási törvénytervezet vitájára került a sor, a miniszter nem jelent meg a parlamentben és senki nem tudta, hol van. Később kiderült, hogy Horvátországban – ahol a járványügyi biztosként is elhíresült Peter Kotlárral együtt részt vett egy vitorlás versenyen.

 A két politikus már korábban jól ismerte egymást a TV Slovan alternatív hírtelevízióból, ahol egyaránt műsorokat vezettek. Šimkovičovát Kotlár társaságában kedden Vodice városkájában találták meg, ahol egy kikötőben múlatták az időt, egy hétig terveztek a versenyen maradni.

A felháborodás (és a parlament koalíciós létszámproblémái) miatt a két politikus félbeszakította az eredetileg szombatig tervezett programját és hazautazott, a miniszter szerdán már részt vett az esedékes kormányülésen. Kotlár is feltűnt másnap a parlamentben. Az útról valószínűleg a többi kormánypárt sem tudott, az akkor még parlamenti alelnökként ténykedő Ľuboš Blaha még szót is adott neki a törvényjavaslatról szóló vita felvezetésében – hogy a helyszínen tudja meg, Šimkovičová nincs is a teremben.

Fico és a magánrepülős utak

Horvátországot több szlovák politkus is kedveli, médiahírek szerint Robert Fico is több alkalommal ellátogatott a Szlovákiához legközelebbi tengerpartra. Ezzel még nem lenne akkora probléma – ha nem magánrepülővel megy és teszi ezt októberben akkor, mikor épp kibontakozik a koalíciós válság Rudolf Huliak csoportjának összeveszése miatt Andrej Dankóval, az SNS elnökével.

Az értesüléseket a Demokraták pártja szellőztette meg a sajtóban. Bár Fico tagadta, hogy elutazott volna a soron kívüli nyaralásra, Jaroslav Naď, a Demokraták pártelnöke egy fotót is közölt az útról – amelyen nem csak a miniszterelnök, de barátnője, Katarína Szalayová és párttársa, Anton Stredák is részt vettek. 

Aki viszont hiányzott, az Naď szerint Fico testőrsége volt, miközben a miniszterelnök védelmét az ellene elkövetett sikertelen májusi merénylet után megszigorították. 

A sajtó által megszerzett repülési útvonalregiszter szerint Pozsonyból a Demokraták által jelzett időpontban valóban elutazott egy repülőgép Horvátországba. Stredák a Smer egyik olyan képviselője, akit gyakran kapcsolatba hoztak különféle pénzemberekkel, a párt több képviselője is saját villával rendelkezik az Adriai-tenger közelében. Fico hivatalosan nem.

Ľupták és a dühös bérlő esete

Mielőtt Pavel Ľupták Rudolf Huliakkal együtt kilépett volna az SNS parlamenti frakciójából, egy bizarr incidens miatt került elő a neve a médiában: ő volt az a képviselő, akit a különleges státusza ellenére a nyáron dokumentáltan megvertek. Ľuptákra júliusban támadt rá egy középkorú férfi Stubnyafürdőn és az első hírek alapján nem lehetett tudni, hogy vajon miért is bántalmazták – két hónappal a Robert Fico miniszterelnök elleni merénylet után a nyilvánosság is óvatosabban kezelte a hasonló híreket. 

Napokkal később kiderült, hogy a verés oka prózaibb, mint a politika: Ľupták támadóját ugyan állítólag felbérelték, de a felbujtó nem politikus vagy maffiózó, hanem egy négygyermekes családanya, aki korábban albérlőként a házban lakott, minősíthetetlen viselkedése miatt viszont a képviselő kitessékelte az ingatlanból.

Az elkövető a hírek szerint egy motoros banda tagjaként tett szívességet az asszonynak és vállalta, hogy felelősségre vonja Ľuptákot. A férfi ellen testi sértés és magánlaksértés miatt indult eljárás. A képviselő könnyebb sérülésekkel megúszta az esetet és bár egy betervezett homonnai beszélgetését lemondta, állítása szerint „megőrizte a kezei egészségét, hogy nyomkodja a gombokat.” A koalíció nagy bánatára októbertől ritkábban nyomkodja.

Kažimír rejtélyes villája

A korábbi Fico-kormány pénzügyminisztere, egyben korrupcióval vádolt jegybanki vezetője, Peter Kažimír szintén az ősszel keveredett bele egy nagyobb botrányba – még ha ezúttal utólag is derült fény egy visszás ügyére. A sajtó ugyanis kiderítette, hogy a kormánytisztviselő 2014-ben az élettársa révén megvett egy villát a francia Riviérán.

Az ingatlan nagyobb és jóval drágább is, mint egy horvátországi villa: az ára meghaladta az 1,5 millió eurót. Kažimír élettársa az összeget nem sokkal korábban kapta meg a bankszámlájára egy ciprusi cégtől, amelyet a jegybankelnök egyik barátja igazgat.

A vállalat szintén napokkal korábban jutott kétmilllió euróhoz, méghozzá Jozef Brhel nagyvállalkozótól – egészen véletlenül ez a tranzakció-sorozat abban az időszakban történt, mikor az adóhatóság kiválasztotta az informatikai rendszerének szolgáltatóját, Kažimír pedig belekeveredett a korrupciós ügyébe. A politikus-üzletember nem volt hajlandó kommentálni az ügyet, de a korrupciós vádak alól felszabadíthatják, mivel a büntető törvénykönyv módosítása miatt az ügye elévült.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?