Nemzetközi egyezmény: a múlté lett a banktitok

Berlin/Pozsony |

<p>Búcsút inthetünk a banktitok eddigi formájának és a nemzetközi &bdquo;adóelkerüléseknek&rdquo;, szerdán ugyanis a világ 122 országának sikerült egyezségre jutnia az automatikus pénzügyi információcseréről.&nbsp;</p>

A Berlinben rendezett globális pénzügyi fórumon ötvenegy állam – köztük Szlovákia – ráadásul vállalta, hogy a pénzügyi visszaélések és az adóelkerülés elleni fellépés jegyében már 2017-től megkezdik a pénzügyi információk automatikus cseréjét.

Nem éri meg csalni?

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy az egyezmény tető alá hozása és a rendszer elindítása az utóbbi évtizedek leghatékonyabb intézkedése az adóügyi átláthatóságért és méltányosságért folytatott munkában. A hatóságok együttműködésnek köszönhetően „nem éri majd meg adóelkerüléssel próbálkozni” – tette hozzá. Schäuble szerint „a banktitoknak az eddigi formájában befellegzett”.

„A szlovákiai pénzintézetek mindent megtesznek annak érdekében, hogy az adóelkerülés elleni harcban Szlovákia sikerrel járjon. A hazai szabályok már most is rendkívül szigorúak, a most megkötött egyezmény azonban további szigorításokat tartalmaz” – nyilatkozta Ladislav Unčovský, a Szlovák Bankszövetség (SBA) ügyvezető igazgatója.

Az egyezmény aláírói bevezetik a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) keretében kidolgozott szabályokat, amelyek értelmében az illetékes hatóságok automatikusan hozzáférhetnek az adott ország állampolgárai, vállalkozásai, alapítványai által az egyezményben részes más országokban végzett pénzügyi tevékenységből származó jövedelmek adataihoz, így a kamatokból, osztalékokból származó jövedelmekre és számlaegyenlegekre vonatkozó információkhoz is.

A közös rendszer azt a célt szolgálja, hogy a résztvevő országok között a pénzek átcsoportosításával ne lehessen jövedelmeket eltitkolni az adóhatóságok elől. Az információcsere 2017 szeptemberében kezdődik, az együttműködés első szakaszában a 2015. december 31. után keletkező adatokra vonatkozik majd.

Milliárdokat nyerne vele az állam

Az eddigi hasonló megállapodások az utóbbi öt évben összesen 37 milliárd euróval növelték az adóelkerülés elleni küzdelemben összefogó államok adóbevételét. Angel Gurría, az OECD főtitkára szerint az új egyezmény révén nemcsak az adóbevételek növekedhetnek, hanem megerősödhet a pénzügyi-gazdasági világválságban megroppant közbizalom a pénzügyi rendszer iránt.

„Az új szabályokkal járó többletkiadások nagy része ugyan a szlovákiai bankokra hárul, remélem azonban, hogy az adóbevételek szigorúbb szabályoknak köszönhető növekedése hozzájárul ahhoz, hogy a kormány az elkövetkező időszakban nem növeli tovább az adókulcsokat” – nyilatkozta Unčovský.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?