Felmerül a kérdés mindenkiben, vajon milyen irányba tart Szlovákia, ha már a belügyminisztérium olyan, a nyilvánosság számára is elérhető oktatótavideót tesz közzé, amely segít megfelelően kezelni egy fegyveres támadást. Egyértelmű probléma, hogy kevés a rendőr országszerte, s egyre több probléma merül fel a közbiztonság körül, így a szaktárca most a megelőzésre helyezi a hangsúlyt.
Hogyan készülhetünk fel egy fegyveres támadásra? A minisztérium válaszol

A „könnyű célpontok" védelmének kérdése már a belügyminisztérium stratégiai témáinak szerves részévé vált.
Könnyű célpontoknak nevezik azokat a helyeket, ahol nagy a személyforgalom, de minimális a védelem – például bevásárlóközpontok, hivatalok vagy közlekedési csomópontok –, amelyek támadás esetén sebezhetőek.
A „Menekülj–Rejtőzz el–Harcolj” módszertan alapján készült oktatóvideó a Pozsonyi Zeneművészeti Főiskola Film- és Televíziós Karának közreműködésével valósult meg. Ezáltal növelni szeretnék az állampolgárok általános tudatosságát és ellenálló képességét kritikus helyzetekben, fegyveres támadás esetén.
A videó elérhető a belügyminisztérium YouTube-csatornáján, a hivatalos weboldalán, valamint a közösségi oldalakon keresztül is, és szervesen kapcsolódik a korábban iskolai környezetre készített oktatóvideóhoz. Jelen esetben egy adminisztratív épületet – a pozsonyi ügyfélközpontot – érinti a példa.
„Az ilyen kezdeményezések rendkívül fontosak nemcsak az iskolaigazgatók, hanem a munkaadók számára is, akik felismerik, milyen fontos a biztonsággal kapcsolatos minőségi oktatás. A munkavállalók vagy diákok számára szervezett belső képzések során hasznosíthatják az oktatóvideókat, amelyek szakszerű szemléletet adnak, valamint hozzájárulnak a biztonságérzet és a felkészültség növeléséhez váratlan incidensek esetén”
– hangsúlyozta Lucia Kurilovská államtitkár.
A tartalom szakmai konzultáció mellett készült, a közrendvédelmi rendőrség, a kommunikációs és megelőzési osztály, valamint a kiképzési osztály szakemberei véleményezték. A videóban a színészek mellett profi mentőegységek és bevetési egységek is szerepelnek.
HOGYAN VÉDEKEZZÜNK:
MENEKÜLJ
· Ha van lehetőséged menekülőútvonalat használni, menekülj el!
· Csak a telefonodat vidd magaddal, és állítsd némára.
· Figyelmeztesd a többieket, hogy ne lépjenek be a veszélyzónába.
· Segíts másoknak is a menekülésben, ha ezzel nem veszélyezteted saját magadat.
REJTŐZZ EL
· Ha nem tudsz elmenekülni, bújj el egy biztonságos helyre.
· Zárd be az ajtót, és hagyd a kulcsot a zárban.
· Rejtőzz el nagy, erős tárgyak mögé.
· Ne hagyd el a biztonságos helyet.
HARCOLJ
· Ha közvetlen életveszély fenyeget, harcolj!
· Fegyverként használd a környezetedben található tárgyakat: például botot, övet, kulcsot, vízforralót, kést, tűzoltó készüléket, vállfát...
· Légy agresszív, cselekedj gyorsan és erőteljesen, támadj érzékeny pontokra.
HÍVJ SEGÍTSÉGET
· Hívd a 158-as vagy a 112-es segélyhívó számot, és mondd el, hol vagy, és mi történik.
· Ha nem tudsz beszélni, küldj SMS-t a 112-es számra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.