A kórházi agresszióval, az egészségügyi dolgozók ellen elkövetett erőszakkal szemben vértezik fel ezekben a hetekben az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézet alkalmazottait.
A résztvevőket és az előadót Viera Borbélyová, a beteggondozás minőségügyi koordinátora köszöntötte és arról tájékoztatott, hogy még ebben a hónapban terveznek két képzést az egészségügyi dolgozóknak, a kríziskommunikációról, valamint a mentális egészségről és a kiégés megelőzéséről.
Az Érsekújvári Oktató Kórház és Rendelőintézet mozitermében lehetővé tették számunkra, hogy a kórház egészségügyi és a nem egészségügyben dolgozó munkatársaival együtt részt vegyünk a tanfolyamon.
A több évtizede az egészségügyben dolgozóktól megtudtuk, őket is érték már szóbeli támadások, elsősorban a betegek hozzátartozói részéről. Olykor-olykor nehezen boldogultak az ingerült látogatókkal, akik mindenért őket okolták. Ilyenkor védtelennek és kiszolgáltatottnak érezték magukat.
Elhangzott egy történet arról is, hogy a balesetsebészeten egy agresszív beteg hozzávágott egy infúziós palackot a kezelőorvosához. Emil Macák, a Sorudo cég szakoktatója az első találkozón az önvédelem és a konfliktuskezelés témakörben képezte a résztvevőket. Orvossal, egészségügyi nővérrel, őrző-védő szolgálatban dolgozóval, a kórház ügyfélfogadó központjában, valamint a sterilizációs részlegen alkalmazott kórházi dolgozókkal is találkoztunk a tanfolyamon.
Emil Macák több olyan szimulált helyzetet teremtett, amely során a résztvevőknek meg kellett találniuk a lehető legjobb önvédelmi megoldást. Ilyen volt a zaklatott beteg esete, aki magához kérette a kórházi alkalmazottat, rosszullétre panaszkodott és kérte, kísérjék ki a mosdóba.
„Ilyen esetben mindig nyitva kell hagyni a kórterem ajtaját, egyfajta kiutat hagyva maguknak a helyiségből, és meg kell győződnünk arról, hogy a beteg mindkét keze üres. A szimulált esetben ugyanis a beteg bal kezében kés volt, és amint a közelébe értek, támadásra lendült”
– magyarázta Emil Macák.
Az előadó többször hangsúlyozta a többlépcsős folyamatot, amelyet ilyen esetben alkalmazhatnak az egészségügyi dolgozók. De nem csak a kórházi munka során, hanem éjszakai műszakból hazajövet is fel kell magukat vértezni, amikor szintén támadás érheti őket.
Emil Macák szerint rendkívül fontos kerülni a veszélyes helyzeteket, amelyek során hamar áldozattá válhatunk. Ugyancsak fontos, hogy váratlan helyzetben ne támadjunk, hanem védekezzünk megfelelő szavakkal és mozdulatokkal.
Mindenekelőtt szót kell tudnunk érteni a másik féllel. Ha ez mégsem sikerülne, akkor következnek azok az önvédelmi fogások, amelyek segítségével megvédhetjük magunkat, ha az életünkre törnek.
A kórházi dolgozók több alkalommal hangsúlyozták, rendkívül nehéz belegondolniuk abba, hogy támadnak és fájdalmat okozhatnak bárkinek. Az ő feladatuk a gyógyítás, a beteg fájdalmának az enyhítése. Mindemellett azonban nem hagyhatják figyelmen kívül azt sem, hogy a betegek indulatával, a hozzátartozók szidalmazásával szemben meg kell védeniük magukat.
Emil Macák véleménye szerint minden helyzetben tisztában kell lenniük az egészségügyi alkalmazottaknak azzal, hogy az agresszív, támadásba lendülő betegnek, hozzátartozónak sokkal nagyobb az ereje, hajtja a düh és az indulat. Ilyen esetben javallott nyugodt hangnemben szólni hozzá, békésebb vizekre terelni a beszélgetés fonalát, esetleg másra terelni a szót, hogy kissé lenyugodjanak a kedélyek. Sosem harcolhatunk a düh szítta erővel szemben, mert könnyen alulmaradhatunk még akkor is, ha már felvérteztük magunkat különféle önvédelmi technikákkal.
A kurzuson a legrátermettebbek a megannyi tapasztalattal rendelkező pszichiátriai osztály alkalmazottai voltak, valamint a baleseti sebészeten dolgozók, akiknek a stressztűrő képességük aránylag magasabbnak bizonyult a többi résztvevőnél.
A kurzuson a kórház alkalmazottai készségesen részt vettek a bemutató gyakorlatokon, aktívan együttműködtek az oktatóval, akivel megosztották kellemetlen élményeiket is. A délelőtti képzés több mint húsz résztvevője rendkívül hasznosnak tartotta a tanfolyamot. Aggodalommal tölti őket el az utcai, iskolai, kórházi támadások sorozata.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.