325 forintot ért tegnap egy euró

Budapest. A hírre, hogy a rendkívül gyenge forintárfolyam ellenére a magyar jegybank tegnap mégsem növelte az alapkamatot, a magyar fizetőeszköz előbb zuhanásnak indult, enyhén túllépve a 325-ös szinten.

Budapest. A hírre, hogy a rendkívül gyenge forintárfolyam ellenére a magyar jegybank tegnap mégsem növelte az alapkamatot, a magyar fizetőeszköz előbb zuhanásnak indult, enyhén túllépve a 325-ös szinten. A nemzetközi hírügynökségek kérdésére azonban további üzeneteket küldött a jegybank, amelyben arról írtak, hogy nem tartható fent hosszabb távon a jelenlegi laza politika. Ez támogatta a forintot, hiszen komoly elmozdulást jelent a korábbi, laza politika tartós fenntartására vonatkozó álláspontról. Az euró/forint kurzus késő délután ennek köszönhetően már 323-as szint alatt mozogott, vagyis enyhén erősödött.

A forint árfolyama 2015 januárjában süllyedt a legmélyebbre, amikor a svájci jegybank elengedte a frankárfolyamot, és Európa devizapiacai megőrültek. A történelmi mélypont 327,62 forint/euró volt. Az árfolyama 2015 közepe óta gyakorlatilag mozdulatlan volt, alig néhány olyan nap akadt, amikor nem a 310 és 315 forint közötti sávban mozgott egy euró ára. Idén tavasszal aztán ez megváltozott: előbb csak a 315–320-as sávba mozdult el az árfolyam, május óta pedig már az a meglepetés, ha egy-egy erősebb napon nem 323 körül, hanem 321-nél jár a forint. Ha a kilengéseket nem nézzük, csak azt, hogy egy egész nap alatt milyen középárfolyam alakult ki: a múlt pénteki 323,37 az abszolút mélypont, és az öt legrosszabb nap között ott találjuk a múlt csütörtököt és keddet is.

Annak, hogy most gyengébb a forint, főképp a magyar piacon kívül álló okai vannak. Annyi történt ugyanis, hogy az eurózóna és az Egyesült Államok gazdaságát egyre vonzóbbnak látják a befektetők – részben azért, mert ott már elkezdődött a kamatemelési ciklus –, így aztán, aki azon gondolkozik, hogy milyen devizában tartsa a pénzét, egyre szívesebben fordul a dollár vagy az euró felé. Vagyis a dollár–euró páros erősödik, ezzel párhuzamosan a feltörekvő országok devizái, például a forint is, gyengülni kezdtek. (MTI, hvg.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?