Terítéken az új koalíciós szerződés

Pozsony. Az SDKÚ parlamenti frakciójának gyengülése, az Ivan Šimko-féle Szabad Fórum platform megalakulása és a további együttműködés lehetőségei – ezek voltak a Koalíciós Tanács lapzártánk után kezdődött tárgyalásának legfontosabb témái.

Pozsony. Az SDKÚ parlamenti frakciójának gyengülése, az Ivan Šimko-féle Szabad Fórum platform megalakulása és a további együttműködés lehetőségei – ezek voltak a Koalíciós Tanács lapzártánk után kezdődött tárgyalásának legfontosabb témái. Miután Šimkóék kiváltak az SDKÚ-ból, és kijelentették: nem érzik magukat a kormánykoalíció tagjának, valamint a Koalíciós Tanács döntései rájuk nézve nem érvényesek, kisebbségi kormányról beszélhetünk; a miniszterelnök lényegében csak 68 honatyára támaszkodhat. Egyesek szerint a koalíciós szerződés érvényét veszítette. A dokumentum 5. cikkelyének 6. bekezdése kimondja: „A koalíciós szerződés érvényét veszti a megegyezett érvényességi idő előtt akkor is, ha egy koalíciós párt megszűnik, esetleg olyan mértékben átalakul, hogy az a parlamenti erőviszonyok megváltoztatásával jár.” Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője szerint ez csak „de jure” igaz, de facto azonban tovább működhet a koalíció, ha a kormányfő megegyezik Šimkóékkal. Michal Vašečka politológus lapunknak elmondta, a koalíciós szerződést nem lehet pusztán jogászszemmel értelmezni. Bárdoshoz hasonlóan Vašečka is úgy véli, Mikuláš Dzurindának kell a helyzetet megoldania, azaz a szerződést formálisan felbontania, mert egyrészt ő a miniszterelnök, másrészt az ő pártjából léptek ki képviselők. „Számunkra az a legfontosabb, megvan-e a szükséges számú szavazat az egyes törvények elfogadásához és a kormányprogram megvalósításához. A megoldás az lehet, hogy a koalíciós szerződést kiegészítik egy függelékkel, és a koalíció ötpártivá alakulhatna” – tette hozzá Bárdos. – Ellenkező esetben patthelyzet állhat elő – véli Vašečka. „Taktikáról, az SDKÚ szempontjából jó húzásról van szó. Dzurinda látszólag elutasítja a szerződés átértékelését, nem akar egyezkedni Šimkóékkal, miközben tudja, hogy ez elkerülhetetlen, de a kezdeti elutasítással időt és jó tárgyalási pozíciót akar biztosítani magának. Arra számít, Šimkóék hibát hibára halmoznak, rájuk háríthatja a jelenlegi helyzet lehetséges következményeit. Csakhogy ez a taktika kockázatos, mert ha túllő a célon, az ellenőrzés végképp kicsúszhat a kezéből, ami az egész országra nézve veszélyes. Szerintem az MKP és a KDH előbb vagy utóbb rákényszerítik Dzurindát a helyzet orvoslására” – magyarázta az Új Szónak a politológus. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?