Sikerrel vettük az EU-érettségit

Brüsszel. Szlovákia megfelel az uniós csatlakozás politikai kritériumainak – állapította meg az EB országjelentése, amelyet tegnap tettek közzé Brüsszelben. ĺgy Pozsony, más tagjelöltekkel együtt, a jövő év tavaszán aláírhatja a csatlakozási szerződést.

Éles kanyar az EU feléTASR-felvételAz Európai Unió Bizottsága tegnap tanácskozott a csatlakozási tárgyalások állásáról szóló éves jelentéséről, valamint a tagjelöltek felkészültségét minősítő országjelentésekről. A jelentés 10 országot ajánl a közösség új tagjának 2004-ben: a három balti államot, Észtországot, Lettországot és Litvániát, két földközi-tengeri szigetországot, Ciprust és Máltát, valamint Csehországot, Lengyelországot, Magyarországot, Szlovákiát és Szlovéniát. A végleges döntés az Európai Unió koppenhágai csúcsértekezletén, december közepén várható. Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy az EU az év végéig zárja le a csatlakozási tárgyalásokat tíz tagjelölttel, köztük Szlovákiával.

A Szlovákiáról szóló országjelentés a politikai kritériumok teljesítése mellett több hiányosságra is felhívja a figyelmet, s határozottan felszólít a reformok folytatására. Az egyik fő kifogás a korrupció, amely továbbra is komoly aggodalomra ad okot. Szükségesnek tartják a jelentés szerzői a tisztviselőknek szóló etikai kódex kidolgozását, valamint a roma kisebbséggel szembeni megkülönböztetés felszámolását, és az életkörülményeik javítását célzó lépéseket.

Egészében véve Magyarországról és Csehországról is pozitív képet adnak az országjelentések, s Szlovákiához hasonlóan náluk is kifogásolják a korrupciót, valamint azt, hogy a roma kisebbség hátrányos megkülönböztetésnek van kitéve mindkét országban.

Romano Prodi, az EB elnöke, aki az Európai Parlamentben ismertette a bizottság idei bővítési stratégiai dokumentumát és országjelentéseit, rendkívülinek nevezte a tagjelöltek által elért eredményeket. Megállapította, hogy Törökország kivételével valamennyien megfelelnek az EU-tagság politikai ismérveinek, és a demokratikus intézmények mindenütt erősödtek. „Az első hullámban történő csatlakozásra javasolt tíz ország gazdasági teljesítménye tovább javul, növekedési ütemük magasabb az unióénál, az inflációt és a költségvetési hiányt sikerül ellenőrzés alatt tartaniuk, és folytatódik a közvetlen külföldi befektetések beáramlása is, ami a piacok bizalmáról tanúskodik” – fűzte hozzá Prodi. A cél az, hogy az első körben történő csatlakozásra esélyes tíz országgal az unió a jövő év tavaszán aláírja a csatlakozási szerződést – mondta. Reményét fejezte ki, hogy a tagállamok az október 24–25-én tartandó brüsszeli csúcsértekezleten meghozzák a tárgyalásokon még nyitott fejezetek lezáráshoz szükséges döntéseket. (t, m)

A TĺZ TAGJELÖLT ORSZÁG

Észtország

Lettország

Litvánia

Ciprus

Málta

Csehország

Lengyelország

Magyarország

Szlovákia

Szlovénia

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?