Ma tárgyal a törvényhozás a szlovákiai egységről

Pozsony. Ma tárgyalja a parlament a hetvenöt fős szlovákiai katonai egység Irakba küldéséről szóló kormányjavaslatot. Közben a Ház épülete előtt békés tüntetés lesz az iraki háború ellen: a Nem a Mi Nevünkben polgári kezdeményezés a hazai és külföldi – köztük II.

Pozsony. Ma tárgyalja a parlament a hetvenöt fős szlovákiai katonai egység Irakba küldéséről szóló kormányjavaslatot. Közben a Ház épülete előtt békés tüntetés lesz az iraki háború ellen: a Nem a Mi Nevünkben polgári kezdeményezés a hazai és külföldi – köztük II. János Pál pápától származó – békefelhívásokat támogatja, és szeretné elérni, ha a szlovákiai parlament is békés megoldást szorgalmazna. Bár Mikuláš Dzurinda miniszterelnök, az SDKÚ elnöke hangsúlyozta: katonáinkat nem harcolni küldenénk Irakba, hanem hogy megelőzzék az esetleges tragédiát, nehéz előre megjósolni, a kormánypártok hogyan szavaznak a kabinet javaslatáról. A kommunista párt egyértelműen ellenzi a dolgot, a másik két ellenzéki párt pedig úgy véli, csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának a beleegyezésével lehet katonai úton megoldani az iraki helyzetet. Az ANO a kormányban támogatta a javaslatot, a parlamenti szavazás előtt azonban mérlegelni fogja, hogy Colin Powell amerikai külügyminiszter bizonyítékai alapján indokolt-e a katonai beavatkozás. „Az MKP támogatja a kormányjavaslatot, ugyanakkor a voksolás előtt minden körülményt szem előtt tartva rugalmasan reagálunk az esetleges módosító indítványokra. Figyelembe kell venni a parlamentben zajló politikai játékot is” – magyarázta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője. Kérdéses a kereszténydemokrata honatyák magatartása. Csak egyetlen KDH-s miniszter – Daniel Lipšic – szavazta meg a kormányjavaslatot, másik két kollégája viszont ellenezte. Ján Figeľ, a parlament külügyi bizottságának kereszténydemokrata elnöke békés megoldást szorgalmaz, és a szlovákiai egység esetleges kiküldését ő is az ENSZ BT beleegyezéséhez kötné. Az sem biztos, a Vojtech Tkáč köré csoportosuló, saját klub létrehozását tervező HZDS-es képviselők hogyan fognak szavazni. Dzurinda állítólag Tkáčék támogatásában bízik, amiért cserébe – folyosói értesülések szerint – a kormánypártok megszavaznák az új frakció létrehozását. A legújabb közvélemény-kutatások szerint csökkent a NATO-csatlakozás támogatottsága. Irakba egyébként – ha a honatyák beleegyeznek – hivatásos katonák mennének, akik különleges kiképzést kaptak, és egyetlen nő sem lenne tagja az alakulatnak. „A legtöbb viszály oka a pénzben és a nőkben keresendő. Ez utóbbi okot kiiktattuk” – jegyezte meg Štefan Faix, a turócszentmártoni gyorsreagálású zászlóalj parancsnoka. (sza, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?