Korán halnak a magyarok

Pozsony. Szlovákia lakosságának várható életkora fokozatosan emelkedik, de ez alól kivételt képeznek a déli járások. Itt a legalacsonyabb mind a férfiak, mind a nők születéskor várható átlagos életkora, mely közel azonos Magyarország lakosságának várható életkorával.

A múlt század kilencvenes éveiben a férfiak átlagéletkora 3,22 évvel nőtt, elérve ezzel a 69,86 évet, a nők átlagosan 77,22 évig élnek, ami 2,22 évvel hosszabb, mint a kilencvenes évek elején. Szlovákia a volt szocialista országok élvonalában szerepel, csak Csehország előzi meg, a többi környező ország – Ausztria kivételével – elmarad tőle. „Európai tekintetben az átlaghoz tartozunk, de a fejlett nyugati államok jóval megelőznek bennünket: a svéd férfiak például 8 évvel élnek hosszabb ideig mint a szlovákiai átlag, a nők esetében például a franciákkal összehasonlítva 5 éves lemaradásról beszélhetünk” – mondta Ivan Rovný tiszti főorvos. Mindkét nem tekintetében a déli járásokban a legrosszabb a helyzet: a Dunaszerdahelyi, Komáromi és a Galántai járásokban a férfiak csak 67,7-68,7 évig élnek, a többi déli járásban, Lévától keletre az átlag már csak 64,6-67,7 év. „A férfiak várható életkora szoros összefüggésben van a végzettségi szinttel is: legfiatalabb korban az alapiskolai végzettséggel rendelkezők halnak meg – állítja Rovný. Természetesen nem a műveltség a befolyásoló tényező, hanem az életstílus, az élet- és munkakörnyezet, az étkezési és az alkoholfogyasztási szokások, valamint a dohányzás. Rovný szerint a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők komolyabban veszik az egészséges életmódot, egészségesebben táplálkoznak, többet mozognak, kevesebbet dohányoznak. A legmagasabb életkorra a pozsonyi férfiak számíthatnak, ők átlag 70-72,2 évet is megélhetnek.

A nők átlagéletkora mintegy 10 évvel magasabb a férfiakénál, ám a déli járásokban az ő esetükben is a legalacsonyabb a születéskor várható életkor. Nincs különbség a délnyugati és délkeleti rész közt: a várható életkor 74,9-76,4 év. A legmagasabb átlagos életkort – közel 80 évet – a nagyobb városokban élő nők érhetik meg.

Az utóbbi években is folytatódott a lakosság elöregedése, ami a csökkenő népszaporulat következménye: már 2001-ben és 2002-ben is negatív arányt mutatott, 0,2 illetve 0,1 százalékkal kevesebb gyermek született, mint ahányan meghaltak.

Javult azonban az összlakosság egészségi állapota, a 2001-es évhez viszonyítva 2002-ben közel 13 százalékkal rövidebb ideig voltunk betegek. Csökken a szív- és érrendszeri megbetegedésekben elhalálozók száma is, ennek ellenére még mindig ez vezeti a halálozási statisztikát: minden második elhalálozás ezen betegségek számlájára írható. A második legveszélyesebb betegségnek a daganatos megbetegedések számítanak. (lpj)

Közös szlovák–magyar felmérés készül

Pozsony. Szlovákia közegészségügyi hivatala közös felmérésre készül magyarországi partnerintézményével, melynek során a határ két oldalán élők életkörnyezetét kívánják megvizsgálni. „Elsősorban azt szeretnénk felmérni, hogy a határ két oldalán élők életkörülményei mennyiben azonosak, milyen eltérések mutatkoznak a levegő és a talajvizek szennyezettségében, fel szeretnénk térképezni minden olyan tényezőt, melyek befolyásolhatják a lakosság egészségi állapotát” – mondta lapunknak Ivan Rovný tiszti főorvos. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?