Kedvezőtlenebb építés

Pozsony. Azok a községek, amelyek július 31-ig nem nyújtották be bérlakás-építési kérvényüket az Állami Lakásfejlesztési Alaphoz (ÁLA), lemaradtak az egyik legkedvezőbb állami lakásépítési programról. Augusztustól ugyanis az 50 százalékos állami támogatás mellé már csak a kereskedelmi bankoktól kaphatnak hitelt.

A kormány a községek bérlakás-építési programját főként a hazai lakásépítés fellendítésének érdekében indította meg, s a jelenlegi kabinet hivatali idejének első két évében sikerült teljesíteni a kormányprogramban lefektetett terveket, viszont később a lakásépítés üteme lelassult. A bérlakás-építési programmal – amelynek keretében a községek az 50 százalékos állami támogatás mellé a fennmaradó 50 százalékra kedvező ÁLA-hitelt kaptak – sikerült jelentősen fellendíteni az építkezéseket. ĺgy míg 1999-ben csak 115 bérlakás épült, 2001-ben a számuk már elérte a 3663-at, idén pedig csak július végéig 3529 bérlakás építésére érkezett kérvény. Kása Zoltán, az alap igazgatója szerint nagyon sok kérvény érkezett a magyarlakta régiókból, különösen a Nyitrai és a Nagyszombati kerületből.

Nem csoda, ha így az alap kasszájából bérlakásépítésre szánt milliárdok rendkívül hamar elfogytak, és az államnak újabb források után kellett néznie, hogy a kérvényezőket ki tudják elégíteni. Harna István építésügyi és régiófejlesztési miniszter szerint a régi formával, vagyis az 50 százalékos állami támogatással és az 50 százalékos ÁLA-hitellel csak a július 31-ig jelentkezők számolhatnak. Erre az állam megközelítőleg egymilliárd koronás hitelt vesz fel.

Az építésügyi tárca 8/2002. számú rendelete szerint az augusztus elseje után beérkezett kérvényeket már új formában bírálják el, és megváltoznak a támogatás feltételei is. Továbbra is fennmarad az 50 százalékos állami támogatás, ha az egy négyzetméterre átszámított építési költségek nem haladják meg a 16 500 koronát. (Ez utóbbi összeg tavaly még 15 400 korona volt.) A fennmaradó 50 százalékra azonban ezután már csak a kereskedelmi bankoktól vehetnek fel hitelt a községek. Ennek kamatára az állam legfeljebb 6 százalékos támogatást ad, a községek által fizetett kamat azonban nem lehet alacsonyabb 4 százaléknál. A hitelnyújtást eddig az Első Kommunális Bank ajánlotta fel, a minisztérium azonban minden, jelzáloghitelezéssel foglalkozó pénzintézetet megszólított. A bankok augusztus 20-ig küldhetik el ajánlataikat, hogy szeptembertől már folyósíthassák a hiteleket.

MEKKORA LEHET EGY ÁLLAMILAG TÁMOGATOTT BÉRLAKÁS?

A szóban forgó bérlakásokat elsősorban a szociálisan gyengébb rétegek számára építik; az egy főre számított bevétel nem lehet magasabb a létminimum háromszorosánál. Három- és többszobás lakás esetén a lakás alapterülete nem haladhatja meg a 80 négyzetmétert, kétszobás lakás esetében a felső határ 60, egyszobáséban 42 négyzetméter.

A kormány masszív bérlakás-építési programjával sem sikerül teljesíteni az idei terveket, hiszen az első félévben együttesen csak 5481 lakást adtak át, ez az idei évre tervezett 18 ezer lakásnak csak a 30 százaléka. Ha a második félévben már hagyományosan több lakás épül is, mint az elsőben, idén már nagy valószínűséggel csak 12 ezret sikerül átadni, vagyis 6 ezer lakással maradunk el az eredeti elképzelésektől. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?